Jauna kūtsmēslu izvākšanas tehnoloģija piena lopu fermām 1

Mūsdienu piena lopu fermās ar govju nepiesieto turēšanu dominē kūtsmēslu izvākšanas tehnoloģija, kas paredz mēslu izstumšanu no kūts ar skrēpertransportieru palīdzību un tālāku to transportu uz mēslu krātuvi, izmantojot sūkni.

Reklāma
Reklāma

 

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Taču šīs iekārtas ir dārgas un to ekspluatācija prasa daudz rūpju. Izmantoti tiek arī mobilie agregāti, bet ar tiem mēslus no kūts var tikai izstumt, atstājot atklātu jautājumu par mēslu aiztransportēšanu uz mēslu krātuvi.

 

Tas viss ir licis mēslu izvākšanas iekārtu ražotājiem meklēt jaunus, efektīvākus, lētākus un vienkāršākus risinājumus. Pēdējos desmit gados Ziemeļamerikas piena lopu fermās izmantojumu atradusi jauna tehnoloģija – mēslu izvākšana no kūts, iesūcot tos ar vakuuma palīdzību tieši no kūts grīdas virsmas mobilā cisternā. Iespējams, šī amerikāņu un kanādiešu pieredze varētu būt interesanta arī žurnāla Agro Tops lasītājiem.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Tradicionālās mēslu izvākšanas sistēmas ar skrēpertransportieriem

Skrēpertransportieri paredzēti pakaišu pusšķidro mēslu izvākšanai no govju ejām. Transportiera darbīgā daļa ir skrēperis, kas šarnīrveidā pievienots vilces elementam – trosei vai ķēdei. Ar šā vilces elementa palīdzību skrēperi pārvieto turpatpakaļvirzienā pa mēslu eju. Darba gājiena laikā skrēpera spārni izplešas un pārvieto mēslus šķērskanāla virzienā, bet, skrēperim atgriežoties atpakaļ, tā spārni sakļaujas un aizslīd mēsliem garām vai arī pārslīd pāri. Mēsli, kas nonākuši ar režģu grīdu pārklātajā šķērskanālā, ar transportiera palīdzību tiek aizvirzīti uz mēslu sūkni un tālāk pa cauruļvadu nonāk mēslu krātuvē.

 

Kūtsmēslu izvākšana ar mobiliem agregātiem

Lai izvāktu pusšķidros mēslus no kūts, lieto ne tikai iepriekš aprakstītos transportierus, bet arī traktorus, kas apgādāti ar speciālu lāpstu. Šim nolūkam nereti pielāgo arī traktora uzkares sistēmai piestiprinātu uz pusēm pārgrieztu riepu. Strādājot pie mēslu izvākšanas, traktora agregāts strādā cikliski. Darba gājiena laikā agregāts pārvietojas ar nolaistu darbīgo daļu un izstumj mēslus no kūts. Pēc tam tas atgriežas atpakaļ, lai veiktu nākamo gājienu. Kad kūts galā ir sakrājies pietiekami liels mēslu daudzums, tos ar traktora iekrāvēju iekrauj pašizkrāvēja piekabē un aizved uz mēslu krātuvi. Šīs tehnoloģijas šaurā vieta ir mēslu aiztransportēšana no kūts uz krātuvi. Tas ir darbietilpīgs process. Turklāt ir problēmas ar vircu, kas pirms mēslu aizvešanas izplūst no mēslu kaudzes kūts priekšā.

 

Mēslu izvākšana 
ar mēslu iesūkšanu 
pārvietojamā cisternā

Eiropā no Ziemeļamerikas ir ienākusi jauna tehnoloģija mēslu izvākšanai no kūtīm – ar mēslu iesūkšanu transportējamā cisternā. Ar šo tehnoloģiju mēsli ar vakuuma palīdzību tiek tieši no govju ejām iesūkti pārvietojamā cisternā, t. i., šī tehnika darbojas kā liels putekļsūcējs. Zem cisternas atrodas platskrēperis, kas aizvirza mēslus pie iesūkšanas caurules, pa kuru tie tiek iesūkti cisternā (1. att.). Agregāta iesūkšanas jauda ir ļoti liela, tāpēc cisternā tiek iesūkti arī pakaiši, ar smiltīm sajaukti mēsli un pat akmeņi. Mēslu cisternas tilpums atkarībā no modeļa mēdz būt 4,5 m³ un vairāk.

Reklāma
Reklāma

Piedāvātas tiek divas mēslu iesūcēju modifikācijas: kā pašgājējs (2. un 3. att.) un kā pie traktora piekabināms agregāts (4. un 5. att.).

 

Jaunās tehnoloģijas izmaksas

Lai izzinātu, cik ekonomiski izdevīga ir jaunā tehnoloģija, apskatīsim kādu kapitālieguldījumu aprēķina piemēru Vācijā 2008. gadā.

Aprēķins veikts kūtij ar 600 govju vietām, kurās var izvietot vienāda lieluma govju grupas. Kūts garums 150 m, un tajā barības ejas aizņem 1171 m², govju pastaigu ejas – 1024 m², bet šķērsejas starp govju pastaigu un barības ejām – 296 m². Kopējā kūts grīdu platība, kas jāattīra no mēsliem, – 2491 m². Ja kūtī tiek turētas augstražīgas Holšteinas melnraibās govīs, diennaktī jāizvāc 36 m³ mēslu.

Aprēķina kopsavilkums redzams 1. tabulā. Aprēķina kopsavilkums parāda, ka tehnoloģija ar mēslu iesūkšanu pārvietojamā cisternā ir konkurētspējīga. Tā ir par 8000 eiro lētāka nekā sistēma ar mēslu izvākšanu ar skrēpertransportieriem.

Tomēr nevajadzētu aizmirst, ka salīdzinājumā izšķiroša nozīme ir pārvietojamās cisternas cenai. Aprēķinā izmantoto cisternu izgatavo Kanādā, kur piekabināmā mēslu iesūkšanas cisterna ar tilpumu 4,5 m³ maksā 48 000 EUR. Tā kā šādas tehnikas tirgus ir vēl ļoti jauns, iespējams, ka kaut kur konkurējošās firmas agregātu pārdod lētāk. Vienlaikus jāatgādina, ka lielāka tilpuma cisternu, kā arī pašgājēju cisternu cenas ir divreiz lielākas.

 

Kopsavilkums

Protams, jaunajai tehnoloģijai ir lielas priekšrocības, jo tās uzstādīšanai nevajag nekādus būvniecības un montāžas darbus kūtī, kā arī, veicot remontdarbus, cilvēkam nav jālien mēslu kanālos. Turklāt kūtsmēslu izvākšana nav saistīta ar elektroenerģijas padevi kūtī, kas ir liela priekšrocība elektrolīniju bojājumu gadījumos. Atrisinās arī problēmas, kas rodas skrēpertransportieru sistēmas lielu avāriju dēļ, kad kūti nevar iztīrīt no mēsliem. Taču jaunajai tehnoloģijai ir arī nopietni trūkumi. Kā svarīgākie jāmin divi: pirmais – iekārtas darbināšanai regulāri vajadzīga cilvēka līdzdalība, kas atkrīt, lietojot skrēpertransportierus; otrais – ar iekārtu var strādāt tikai tad, kad kūts ejās nav govju. Praktiski tas nozīmē, ka tīrīšana var notikt tad, kad govis ir aizdzītas uz slaukšanu, t. i., divas vai trīs reizes dienā. Līdz ar to kūts grīdas būs netīrākas, nekā izmantojot skrēpertransportierus, kuru darbības cikliskumu var uzstādīt pēc vēlēšanās.

Droši vien izšķiršanos par vienas vai otras tehnoloģijas lietošanu noteiks ekonomiskas dabas apsvērumi – iekārtas cena, darbaspēka izmaksas un tā pieejamība.

 

Mēslu iesūkšanas pārvietojamo cisternu priekšrocības un trūkumi

Mēslu iesūkšanas 
pārvietojamo cisternu 
priekšrocības, salīdzinot 
ar mēslu izvākšanu ar 
skrēpertransportieriem:

* lai sāktu iekārtas ekspluatāciju, kūtī nav nepieciešams veikt nekādus būvniecības un montāžas darbus;

* iekārtas ekspluatācija nav saistīta ar elektrotīklu, kam ir izšķiroša nozīme elektroapgādes traucējumu gadījumos;

* iekārtas tehniskā apkope nav darbietilpīga un sarežģīta;

* iekārtas remontdarbu veikšana nav apgrūtināta;

* kūts grīdas virsma vienas tīrīšanas reizē tiek ļoti labi notīrīta;

* pateicoties iekārtas labajām manevrētspējām, ir iespējams iztīrīt arī šķērsejas, priekšslaukšanas laukumu, govju pārdzīšanas ejas u. c.;

* no grīdas var uzsūkt arī ūdeni, ar mēsliem piesūkušās smiltis un pat akmeņus;

* tā kā cisterna, to iztukšojot, ir sagāžama, tā viegli attīrās no nogulsnējumiem.

 

Mēslu iesūkšanas pārvietojamo cisternu trūkumi, salīdzinot ar mēslu izvākšanu ar skrēpertransportieri:

* regulāri nepieciešama cilvēka līdzdalība iekārtas vadīšanai, līdz ar to ir lielāks darba patēriņš;

* mēslus var izvākt tikai laikā, kad govis iet uz slaukšanu, tāpēc grīdas tiek retāk tīrītas;

* vēl nav pietiekami uzkrāta pieredze, lai varētu galīgi izvērtēt jaunās tehnoloģijas priekšrocības un trūkumus.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.