Sākumā ar kruķiem 0
“Pirmās sešas nedēļas pēc operācijas, kamēr sadzīst rēta un izveidojas jauna locītavas kapsula, nedrīkst izdarīt atsevišķas kustības, taču, ja ārsts novērtē, ka locītava ir stabila, nekādu īpašu ierobežojumu nav,” iedrošina Vitolds Jurkevičs.
Jau nākamajā dienā pēc operācijas jāsāk staigāt. Fizioterapeits apmāca, kā dzīvot ar jauno gūžu – izkāpt no gultas, iet pa kāpnēm un veikt citas darbības. Lai izveidotu pareizu gaitu un iemācītos staigāt neklibojot, sākumā nāksies izmantot kruķus. Cik ilgi tie nepieciešami, atkarīgs no fiziskās aktivitātes pirms operācijas un no tā, kā tā izdevusies. Dažs jau otrajā trešajā dienā pārvietojas neklibojot, un tad palīglīdzekļi staigāšanai vairs nav vajadzīgi. Vidēji rehabilitācijai nepieciešamas pāris nedēļu, bet reizēm – daudz ilgāks laiks. Cītīgi vingrojot, iespējams pat novērst dažas operācijas nepilnības, taču, neapmeklējot fizioterapeitu, reizēm cilvēks klibo visu mūžu.
Pacientu no slimnīcas izraksta vidēji pēc nedēļas, un mājās ir atļauts doties, pašam sēžoties pie auto stūres. Pēc pāris nedēļām, kad brūce sadzijusi, noņem pārsēju. Atgriešanās darbā lielā mērā atkarīga no nodarbošanās. Ja gūža operēta ugunsdzēsējam, iespējams, viņš ilgstoši vai pat nemaz nevarēs strādāt savā profesijā, bet “sēdoša darba” darītājs, visticamāk, to spēs jau pēc pāris nedēļām.
Nepieciešamības gadījumā pēcoperācijas periodā var izmantot speciālas iekārtas, kas palīdz ierobežot nevēlamās kustības, piemēram, uzlika tualetes podam, ierīces zeķu un apavu uzvilkšanai un novilkšanai nesaliecoties, kā arī lietu pacelšanai no grīdas.
Ja gūžā ievietota bezcementa protēze, pēc 6–8 nedēļām jāveic rentgena izmeklējums, lai pārliecinātos, vai tā saaugusi ar kaulu. Labas pašsajūtas gadījumā atkārtota pārbaude nepieciešama tikai pēc 10 gadiem.
Pēc operācijas nekas netiek liegts, taču nav ieteicami sporta veidi, kas rada triecienu uz gūžu, piemēram, skriešana, basketbols vai futbols. Priekšroka dodama tādām fiziskajām aktivitātēm, kā, piemēram, peldēšana, riteņbraukšana, nūjošana.