Jauna gūža – jauni kreņķi? Kādas problēmas risina endoprotezēšana, kādas – paliek 0
“Gaidu rindā uz gūžas endoprotezēšanas operāciju, taču, kad izlasīju bukletu “Dzīve ar jauno gūžas locītavu”, sāku šaubīties, vai pēc tās problēmu nebūs vēl vairāk nekā tagad, kad tā liek par sevi manīt ar sāpēm un kustību ierobežojumiem. Vai spēšu pašas spēkiem sevi apkopt un tikt galā ar mājas darbiem?” vaicā mūsu lasītāja Aina Kārkliņa.
Ja ciešanas lielākas nekā risks
Kā stāsta klīnikas “Orto” traumatologs ortopēds Vitolds Jurkevičs, parasti pēc gūžas endoprotezēšanas operācijas uzlabojas gaita, samazinās sāpes un kustību ierobežojumi. Daudzi gadiem ilgi sadzīvo ar diskomfortu, bet pēc operācijas jūtas ļoti labi un nožēlo, ka to tik ilgi atlikuši. Diemžēl atsevišķos gadījumos tā dzīves kvalitāti neuzlabo.
“Nereti pacienti vaicā, vai viņiem ir tāda slimības stadija, ka gūža būtu jāoperē, taču šajā ziņā noteicošais nav rentgena attēls,” skaidro ārsts. “Operāciju izdara, ja, veicot izmeklējumus, tiek apstiprināta locītavas deformācija un slimnieks vairs negrib sadzīvot ar sāpēm un kustību ierobežojumiem. Tāda iespēja jāapsver, ja ciešanas ir lielākas par komplikāciju risku. Potenciālie sarežģījumi atkarīgi ne tikai no slimnīcas, kur veic endoprotezēšanu, un ķirurga, bet arī apstākļu sakritības,” skaidro dakteris.
Slimniekiem bieži rodas arī jautājums, vai var operēt abas gūžas vienā reizē. Pirmajās dienās būs vieglāk, ja izoperēta tikai viena, taču jau pēc nedēļas labāk jutīsies tie, kam koriģētas abas slimās puses – būs iespējams vingrot bez sāpēm.