Foto Fotolia

Jauna ēra cilvēces vēsturē: 2025. gads iezīmē nākamās paaudzes sākumu. Ko gaidīt? 3

Kopš 2025. gada 1. janvāra, pasaulē nākuši pirmie Beta paaudzes pārstāvji, iezīmējot jaunu posmu cilvēces vēsturē. Šī būs paaudze, kas dzims un augs līdz šim nepieredzēti attīstītā tehnoloģiju vidē, kur mākslīgais intelekts un digitālās inovācijas būs ikdienas dzīves neatņemama sastāvdaļa, vēsta “Science Alert”.

Reklāma
Reklāma
Globāla panika un diktatoru varas beigas: eksperti nosauc 15 “melnos gulbjus” jeb notikumus, kas 2025. gadā var apgriezt dzīvi kājām gaisā
Kokteilis
Dvīņi – apelsīns, Vēzis – persiks. Noskaidro, kurš auglis tu esi pēc savas zodiaka zīmes 9
Kādu iespaidu gūs britu tūrists…? Vīrietis, atgriežoties no svētku brīvdienām Anglijā, sarūgtināts par krievisko pilsētvidi Rīgā 157
Lasīt citas ziņas

Beta paaudze, kas aptvers bērnus, kuri dzimuši no 2025. līdz 2039. gadam, būs pirmā, kas no dzimšanas saskarsies ar progresīviem MI risinājumiem, virtuālo realitāti un robotiku kā pašsaprotamu ikdienas sastāvdaļu.

Zinātnieki lēš, ka līdz 2035. gadam  Beta paaudzi veidos aptuveni 16% no pasaules iedzīvotājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Daudzi šīs paaudzes pārstāvji, visticamāk, sagaidīs arī 22. gadsimtu

Pēc pētniecības uzņēmuma “McCrindle” datiem, kura dibinātājs sociālais pētnieks Marks Makrindls ir Alfa paaudzes jēdziena autors, mūsdienu paaudzes iedalās šādi:

Paaudze Beta: 2025.–2039. gads;
Paaudze Alfa: 2010.–2024. gads;
Paaudze Z: 1997.–2009. gads;
Milleniāļi: 1981.–1996. gads;
Paaudze X: 1965.–1980. gads;
Bumeri: 1946.–1964. gads;
Klusā paaudze: 1928.–1945. gads.

Eksperti norāda, ka Beta paaudze, tāpat kā viņu priekšgājēji — Alfa paaudze, būs cieši saistīta ar tehnoloģijām.

Viņu dzīvi būtiski ietekmēs mākslīgais intelekts un automatizācija, taču vienlaikus šai paaudzei būs jāsaskaras ar nopietniem sociāliem izaicinājumiem, piemēram, klimata krīzi un globālu migrāciju.

Vecākiem jāpielāgojas jauniem izaicinājumiem

Pētnieki arī konstatējuši, ka Alfa paaudzes bērnu vecāki aizvien biežāk saskaras ar grūtībām, mēģinot līdzsvarot savu atvašu attiecības ar tehnoloģijām un mākslīgā intelekta rīkiem, kuri kļuvuši īpaši iecienīti kopš ChatGPT ieviešanas 2022. gada novembrī.

Jaunākie pētījumi liecina, ka katrs piektais skolēns, kurš zina par ChatGPT, to izmanto mācībās.

Eksperti arī iesaka vecākiem pēc iespējas ilgāk ierobežot Alfa paaudzes bērnu piekļuvi sociālajiem tīkliem, jo tie var atstāt nelabvēlīgu ietekmi uz bērnu psihisko veselību.

Lai gan daži apšauba šāda paaudžu dalījuma jēgu, “Pew Research Center” vadītājs Maikls Dimoks uzskata, ka paaudžu kategorizācija jāuztver kā rīks, kas palīdz izprast sabiedrības izmaiņas, nevis vienkārši apzīmējums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.