Jaunā Eiropas Komisija apstiprināta 0
Eiropas Parlaments (EP) trešdien apstiprinājis Eiropas Komisijas (EK) sastāvu kopumā – ar 461 balsi par, 157 pret un 89 atturoties, tradicionāli gūstot ap divām trešdaļām deputātu atbalsta. Tikai pašreizējā EK ir izņēmums, kuru apstiprināja ar nelielu balsu vairākumu – 56%. Jaunā komisija jau ir iegājusi vēsturē ar statistiku – pirmā sieviete EK priekšsēdētāja un rekordaugsts sieviešu komisāru skaits – kopā ar priekšsēdētāju tajā ir 12 sievietes un 15 vīrieši.
Pirms EP galīgā balsojuma visu 27 dalībvalstu kandidāti tika uzklausīti, pārbaudīti un apstiprināti katrs atsevišķi, izņemot 28. dalībvalsts – Apvienotās Karalistes – pārstāvi. Eiropas Komisija ir draudējusi sākt pienākumu neizpildes procedūru pret Apvienoto Karalisti, jo tā nav izvirzījusi savu kandidatūru komisāra postenim, kam būtu jādarbojas līdz izstāšanās brīdim.
Parlaments noraidījis trīs dalībvalstu komisāru kandidātus – Francijas kandidāti Silviju Gulāru EP 10. oktobrī noraidīja saistībā ar aizdomām par krāpniecību, arī Rumānijai un Ungārijai bija jāizvirza jauni, jo izvirzītos kandidātus EP bloķēja saistībā ar bažām par interešu konfliktu. Otrajā noklausīšanās kārtā jaunajiem kandidātiem – Terijam Bretonam no Francijas, Adinai Valenai no Rumānijas un Oliveram Varhelji – juridiskā komiteja nesaskatīja finansiālus interešu konfliktus un viņi izturēja deputātu jautājumu krustugunis.
Pēc EP pieprasījuma uzklausīšanas laikā dažos komisāru portfeļos ir izmaiņas gan funkcijās (piemēram, kā iekšējā tirgus komisāram piešķirta atbildība arī par aizsardzību un kosmosu), kā arī nosaukumos (piemēram, “eiropiešu dzīvesveida aizstāvības” vietā nu ir “eiropiešu dzīvesveida veicināšana”).
Savā uzrunā Eiropas Komisijas priekšsēdētāja fon der Leiena uzsvēra jaunās komisijas apņemšanos izveidot piemērotus ieguldījumu un tiesību aktu ietvarus, lai Eiropa varētu kļūt par starptautisku līderi vides aizsardzībā un klimata pārmaiņu apturēšanā, izaugsmē, iekļaujošas sabiedrības veidošanā, inovācijās un digitalizācijā, kā arī demokrātijas aizsardzībā, iedzīvotāju tiesību un tiesiskuma sargāšanā.
Ko nozīmē tas, ka šī būs ģeopolitiska komisija? “Nākamajos gados uzsvars tiks likts uz tā dēvēto Eiropas zaļo kursu, ar kuru plašāka sabiedrība tiks iepazīstināta jau decembrī,” skaidro EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja p. i. Andris Kužnieks. “Eiropa ir izvirzījusi mērķi kļūt par pirmo klimata neitrālo kontinentu pasaulē līdz šī gadsimta vidum.
Jaunā komisija iestājas par to, ka resursi jāinvestē aprites ekonomikā, zinātnē, inovācijās, kas ļautu glābt planētas, mūsu pašu un arī ekonomikas veselību – faktiski, mazinot emisijas, radīt vairāk darbavietu un saglabāt dzīves kvalitātes iespējas arī nākamajām paaudzēm.
Vēl viena būtiska jaunās komisijas darba prioritāte ir Eiropas lomas un līderības nostiprināšana pasaulē: ANO partneriem rādot Eiropas Savienību kā multilaterālisma aizstāvi. Rietumbalkānu valstīm atgādinot, ka dzīvojam vienā kontinentā, mums ir kopīga vēsture un kopīgi arī nākotnes izaicinājumi. Tāpat attiecībā uz transatlantiskajiem partneriem – mēs dzīvojam uz vienas planētas, nevis izolācijā.
Daudz uzmanības tiks pievērsts arī digitālajām lietām, eiropiešu sociālajām tiesībām un jauniešu iespējām, drošībai un aizsardzībai. Būtisks ir jautājums – cik konkurētspējīga Eiropas Savienība ir starptautiskajā arēnā? Mums ir nepieciešama uz nākotni vērsta rūpniecības politika, kura saskan gan ar zaļajiem, gan ar digitālajiem mērķiem un kuras ietvaros tiktu atbalstīti mūsu mazie un vidējie uzņēmēji. Jāatzīmē, ka Latvija var lepoties ar Valda Dombrovska jauno amatu – priekšsēdētājas izpildvietnieks finanšu pakalpojumu un ekonomikas, kas vērsta uz cilvēkiem, jomā. Tas ir viens no ietekmīgākajiem un arīdzan atbildīgākajiem amatiem jaunizveidotajā Eiropas Komisijā. Viņa mērķis un uzdevums būs turpināt rūpēties par nozīmīgo ekonomikas jomu un panākt, ka turpinās ES ekonomiskā izaugsme un lai tās augļus sajustu ikviens eiropietis personīgi.”
ES Padome 25. novembrī nāca klajā ar paziņojumu, ar ko apstiprināja 27 locekļu sarakstu. Tā kā 27. novembrī EP balsoja “par”, padomei būs jāapstiprina galīgais saraksts. Pietiek ar kvalificētu balsu vairākumu.