Jaunā Eiropas inovācijas programma paātrinās inovāciju attīstību un izvēršanu visā Eiropā 1
Marija Gabriela, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Inovācijai ir izšķirīga nozīme virzībā uz zaļo un digitālo pārkārtošanos un ES stratēģiskās autonomijas nodrošināšanā. Eiropas Komisijas jūlijā pieņemtās Jaunās Eiropas inovācijas programmas mērķis ir atraisīt Eiropas inovācijas potenciālu un nodrošināt tās vadošo lomu globālās inovācijas jomā, lai tā kļūtu par vietu, kur dziļo tehnoloģiju inovācija rada progresīvus risinājumus visai Eiropai.
Tā ir ciešas sadarbības rezultāts ar ieinteresētajām personām un novatoriem, kuri vēlas un spēj vadīt jauno inovācijas vilni – dziļo tehnoloģiju inovāciju. Viņi ziņo pasaulei, ka Eiropai ir konkurences priekšrocības kļūt par dziļo tehnoloģiju inovācijas un jaunuzņēmumu globālo dzinējspēku nākamajai pētnieku, dibinātāju un novatoru paaudzei, lai radītu un izvērstu darbību Eiropā.
Jaunajā Eiropas inovācijas programmā ir uzsvērta apņēmība, rast risinājumus visneatliekamākajām sabiedrības un ekonomikas problēmām. Tās ekonomiskā, uzņēmējdarbības un sociālā ietekme būs jūtama viscaur, jo dziļo tehnoloģiju uzņēmumu mērķis ir sniegt taustāmus risinājumus sarežģītākajām problēmām.
Veiksmīgi dziļo tehnoloģiju uzņēmumi problēmu risināšanā izmanto dažādu talantu kopumu, tostarp zinātniekus, inženierus un uzņēmējus. Tie atrodas tādas sarežģītas inovācijas ekosistēmas centrā, kurā ietilpst arī valdības, akadēmiskās iestādes, riska kapitāls un lieli uzņēmumi. 2020. gadā “BioNTech” un “Pfizer” komanda mazāk nekā gada laikā laida tirgū pirmo Covid-19 vakcīnu no ģenētiskās sekvences, apliecinot šīs ekosistēmas spēku. Šie uzņēmumi vēl nepieredzētā tempā sasniedza ievērojamus rezultātus; tai pašā laikā tiem palīdzēja daudzu citu ekosistēmas dalībnieku centieni.
Fakts, ka 97% dziļo tehnoloģiju uzņēmumu palīdz sasniegt vismaz vienu no Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķiem, liecina, ka tie koncentrējas uz dziļām un fundamentālām problēmām. Tāpēc to sauc par dziļo inovāciju. Parasti tā ģenerē fiziskas preces, nevis programmatūru. Faktiski 83% dziļo tehnoloģiju jaunuzņēmumu izstrādā fiziskus ražojumus. Tie pārveido inovācijas vienādojumu no bitiem uz bitiem un atomiem, ienesot datus un skaitļošanas jaudu fiziskajā pasaulē.
Jaunā Eiropas inovācijas programma ir nozīmīgs sasniegums Eiropas inovācijas ekosistēmā. Tā ļauj Eiropas Savienībai izlēmīgi rīkoties ar piecām jaunu konkrētu darbību pamatiniciatīvām, kas paredz 25 konkrētus pasākumus. Pirmā pamatiniciatīva ir vērsta uz privāto institucionālo ieguldītāju piesaistīšanu labi attīstītu finanšu un kapitāla tirgu izveidē, paplašinot Eiropas riska kapitāla apjoma palielināšanas rīcību, ierosinot Aktu par iekļaušanu biržas sarakstā un īstenojot īpašus pasākumus, lai atbalstītu sievietes investores.
Otrās pamatiniciatīvas centieni ir vērsti uz atbalstu dziļo tehnoloģiju inovācijai ar eksperimentu telpas un publisko iepirkumu starpniecību. Eksperimentālās iekārtas universitātēs varētu izmantot sadarbībā ar dziļo tehnoloģiju jaunuzņēmumiem. Ierosinātās “regulatīvās smilškastes” (izmēģinājuma sistēmas inovatīviem uzņēmumiem) palīdzēs Eiropas Savienībai neatpalikt no tehnoloģiju straujās attīstības, ļaujot novērtēt un pēc tam laist tirgū ES dziļo tehnoloģiju sasniegumus.
Trešās pamatiniciatīvas mērķis ir paātrināt un stiprināt inovāciju patiesā Eiropas inovācijas ekosistēmā visā Eiropas Savienībā, kā arī pārvarēt inovācijas plaisu. Tiks izveidotas un savienotas reģionālās dziļo tehnoloģiju inovācijas ielejas līdz pat 100 reģionos, izveidota platforma “Innospace” kā vienas pieturas aģentūra visiem Eiropas inovācijas ekosistēmas dalībniekiem, divkāršots ūdeņraža ieleju skaits Eiropas Savienībā un uzsākta iniciatīva “Scaleup 100”, lai palīdzētu 100 daudzsološākajiem dziļo tehnoloģiju jaunuzņēmumiem kļūt par “vienradžiem”.
Ceturtā pamatiniciatīva nodrošina svarīgu dziļo tehnoloģiju talantu attīstību un apriti ES iekšienē un ieplūšanu Eiropas Savienībā. Tā radīs miljonu augsto tehnoloģiju ekspertu tādās jomās kā jauni materiāli, akumulatori, sintētiskā bioloģija, kosmiskā aviācija un kvantu nozare. Tā atbalstīs sieviešu uzņēmējdarbību un piesaistīs talantus no visas pasaules, izmantojot inovatīvu piemeklēšanas rīku. Turklāt, lai nodrošinātu ciešu saikni starp izglītību un inovāciju, tiks izmantoti jauni mehānismi, piemēram, Inovatīvu augstākās izglītības iestāžu Eiropas tīkls, kas nesen tika atklāts Izglītības un inovācijas samitā.
Piektās pamatiniciatīvas centieni ir vērsti uz visaptverošu, salīdzināmu datu kopu un kopīga datu repozitorija izveidi un izmantošanu, lai varētu nodrošināt informāciju ES mēroga politikai visos līmeņos. Iniciatīvas ietvaros tiks izstrādātas jaunuzņēmuma, paplašināšanas un dziļo tehnoloģiju inovācijas Eiropas definīcijas.
Mēs vēlamies izveidot ciešu sadarbību starp Eiropas Komisiju un dalībvalstīm, lai Eiropas inovācija uzņemtos vadošo lomu pašreizējo un turpmāko globālo problēmu risināšanā. Šī programma ir aicinājums rīkoties, un mēs esam apņēmības pilni to konkretizēt.
Mēs mudinām visas dalībvalstis – un īpaši reģionus – uz mūsu priekšlikumu pamata sadarboties ar Eiropas Komisiju un ieinteresētajām personām, lai piesaistītu investīcijas, nodrošinātu labvēlīgus pamatnosacījumus un īstenotu vajadzīgās reformas. Mēs arī aicinām universitātes – vietas, kur apvienojas pētniecība un inovācija, – aktīvi iesaistīties programmas īstenošanā, īpaši veicinot horizontālās un uzņēmējdarbības prasmes.
No savas puses mēs turpināsim aktīvāk iesaistīt diskusijās novatorus, uzņēmējus un iedzīvotājus, dodot viņiem iespējas, popularizējot idejas un labāk reaģējot uz sabiedrības prasībām. Ir ļoti svarīgi, lai labumu no tā gūtu ikviens Eiropas reģions. Tikai kopā mēs spēsim sasniegt Jaunās Eiropas inovācijas programmas mērķus izveidot patiesu Eiropas inovācijas ekosistēmu, kurā neviens netiek atstāts novārtā, vienoti izmantojot Eiropas unikālos talantus, intelektuālos aktīvus un rūpnieciskās spējas.