Foto-Uldis Muzikants

Jaunā dravā labs gads. Ciemos pie bitenieka Henrika Teivāna 1

Trīs magazīnas vairākumam saimju – tā ar medus ražu šogad lepojas HENRIKS TEIVĀNS, kurš šopavasar iekārtojis jaunu dravas novietni. Kā tikts pie tādas ražas, secīgi stāsta pieredzējušais bitenieks.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vieta dravai jau sen bija nolūkota. Tā ir gandrīz ideāla: mežmalā, piesaulītē, starp retiem, lieliem bērziem, blakus labs piebraucamais ceļš. Bitēm lieliskas ganības – plašas pļavas, meži, krūmāji. Par barības bāzi jādomā katram, kurš nolemj nodarboties ar dravniecību, – atgādina Henriks Teivāns. Labākais variants ir nelielu skaitu stropu izvietot vairākās vietās. Ienesuma daudzums katrā var atšķirties, bet bitenieks bez medus ražas nepaliks.

Izdevīgi, ka noskatītās dravas vietas priekšā aug nelieli, divgadīgi krūmiņi. It kā nav labi noēnojuma dēļ, bet prakse liecina, ka der lieliski. Bites, ceļoties virs krūmiem, augstu lido, veic lielus attālumus. Ir aizvējš, saule pārāk necepina, turklāt krūmi lieliski der spietu saņemšanai. Bites tajos sametas kamolā, atliek vien iekratīt spietuvē. Kad krūmi kļūs pārāk lieli un biezi, nāksies mazliet paretināt. Labi arī tas, ka dravas tuvumā ir mājas, kuru saimnieki var dravu mazliet pieskatīt, jo pēdējā laikā diemžēl sarosījušies bišu zagļi.

Bišu ceļojums

CITI ŠOBRĪD LASA

Bites var pārvadāt kaut vai visu gadu, skaidro bitenieks, taču medus ienesuma un bagātīgas perošanas laikā ej nu pacel tādu bišu namu! Tāpēc labākais laiks ir agri pavasarī, kamēr saime vēl attīstības sākumā, vai rudenī, kad medus noņemts, bet piebarošana vēl nav sākusies. Pirms aizvadītās ziemas bites pārāk daudz piebarotas, jo sala nebija un medus netika izmantots. Pavasarī bitenieks noņēmis tukšās, neapdzīvotās apkāres, medainās aizvietojis ar tukšām dēšanai, un strops tapis vieglāks paredzētajai pārvietošanai. Bitēm bijis jāceļo uz jaunu vietu, jo zemes īpašnieks pats nopietni sācis nodarboties ar dravniecību. Jāņem vērā, ka bišu ganības nav bezgalīgas, un, jo mazāks bišu blīvums, jo vairāk tās var ienest.

Pārvietošanas dienā bijis stipri vējains un vēss, kā jau šopavasar. Paredzētajā vietā novietots tukšs strops, tas izsildīts ar gāzes degli, un siltā mājiņā bites pārliktas no vecā stropa, ņemot pa trim apkārēm uzreiz. Un tā ar visām saimēm pēc kārtas.

Bites uz ganībām vai jaunām mājām ieteicams vest agri no rīta, lai bitenieks redz, ko dara, un var novērst sekas, ja gadījies kāds misēklis. Skreju pirms vešanas aizbāž ar lupatiņām. Pārvadāšanai vajadzīgi divi nesēji. Stropu saņem aiz apakšējiem stūriem, aiz grīdiņas.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.