Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Jaudīgie putekļsūcēji atgriezīsies veikalos 2

Eiropas Savienības (ES) regula, kas attiecas uz patēriņa marķējumu putekļsūcējiem un visā Eiropā darbojas jau četrus gadus, tikko kā atcelta, “LA” pavēstīja Gite Stadlere, ES Tiesas preses sekretāre.

Reklāma
Reklāma

Sūkšanas efektivitāti mēra ar strāvu

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas
ES Energomarķējuma direktīvai sekojošās regulas mērķis bija panākt, lai putekļsūcēji tīra efektīvāk, bet tajā pašā laikā izmanto mazāku enerģijas patēriņu.

Vērā ņemamais tirgus spēlētājs “Dyson” jau 2015. gadā vērsies pret šo ES prasību, aizrādot Eiropas Komisijai (EK), ka putekļsūcēja efektivitāte esot testēta ar tukšu tvertni, savukārt dzīvē putekļsūcējs strādā ar pilnu tvertni. Kad EK regulējumu nemainīja, “Dyson” šo regulējumu apstrīdēja ES Vispārējā tiesā, uzsverot faktu, ka putekļsūcēju parametri netiek noteikti pēc testēšanas reālajā dzīves situācijā. ES Vispārējā tiesa nosprieda, ka Eiropas Komisijas metode neatbilst direktīvā noteiktajiem mērķiem, un regulu, kas nosaka šādu marķējumu, 8. novembrī atcēla.

Jauda nedrīkstēja pārsniegt 900 W

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas tiesību aktu prasība stājās spēkā 2014. gada 1. septembrī un turpmākos četrus gadus ierobežoja nominālo jaudu sausās tīrīšanas putekļsūcējiem, kas ir pievienoti pie strāvas, līdz 1600 vatiem (W). Pērn septembra sākumā šī prasība sāka attiekties arī uz putekļsūcējiem ar ūdens filtru, kas izraisīja patērētāju neapmierinātību, jo tādējādi veikalā varēja iegādāties tikai mazākas jaudas putekļsūcējus. Pircējiem līdzšinējo 1500 – 1600 W vietā tika piedāvātas 900 W un mazāk jaudīgas ierīces, ar kādām, piemēram, “lielu lauku māju izsūkt esot pagrūti”. Savukārt ražotāji tolaik atspēkoja patērētāju bažas, uzsverot, ka “jauda nosaka galvenokārt to, cik daudz elektrības ierīce patērē, nevis to, cik tīra pēc sūkšanas būs grīda”.

Energomarķējums raksturo ierīces energopatēriņu, izsakot to skalā no A līdz G. Vistaupīgāk elektrība tiek izmantota A klases (zaļā krāsa) ierīcēs, savukārt G klase (sarkanā krāsa) ar to var lepoties vismazāk. Pašlaik, ja kādam ierīču veidam vairākums ražojumu jau atbilst A klasei, šai skalai var pievienot vēl līdz trīs papildu klasēm: A+, A++ un A+++. Energomarķējums ļauj patērētājiem izvēlēties ražojumus, kas patērē mazāk elektrības un tādējādi dod iespēju ietaupīt naudu. Stājoties spēkā regulai, kas attiecās uz putekļsūcējiem, katram ražotājam bija jānorāda ierīces kvalitātes un enerģijas klase, kas savā ziņā kalpoja par gidu jauna putekļsūcēja izvēlē.

Vecie noteikumi atcelti. Taps jauni?

Tas neatspoguļojot reālo dzīves situāciju, tādēļ šāda prasība ir absurda.

Vispārējā tiesa beidzot ir piekritusi viņu argumentam un regulu par putekļsūcēju enerģijas marķējumu atcēlusi.

Tika nolemts, ka mērījumi ir jāveic apstākļos, kuri ir iespējami tuvāki reālajiem izmantošanas apstākļiem, putekļsūcēja tvertnei ir jābūt piepildītai līdz zināmam līmenim, tādējādi nodrošinot metodes atbilstību iegūto rezultātu derīgumam no zinātniskā viedokļa un nodrošinot patērētājiem sniegtās informācijas precizitāti. Tā kā noteiktie apstāķļi par tvertnes saturu ir būtiski visiem energoeektivitātes marķējumā esošajiem rādītājiem, tad Tiesa sprieda, ka regula ir atceļama pilnībā.

Vai tas neradīs apjukumu patērētājiem? Zināmie uzņēmumi un arī putekļsūcēju ražotāji “Karcher” un “Phillips” šobrīd vēl nav gatavi jaunās izmaiņas komentēt, taču skaidrs, ka Eiropas Komisija izstrādās jaunus noteikumus, tāpēc diezin vai ražotāji pūlēsies atjaunot jaudīgāku putekļsūcēju ražošanu. Var pieļaut, ka jaudīgākus varētu importēt no valstīm ārpus ES, ko tad varētu tirgot mazumtirdzniecībā līdz jaunā regulējuma spēkā stāšanās brīdim.

Linda Rinkule, Patērētāju tiesību aizsardzības centra Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore, norāda, šo spriedumu vēl var pārsūdzēt: “Šo spriedumu var pārsūdzēt divu mēnešu laikā no paziņošanas. Ja tas netiks pārsūdzēts, tad Eiropas Komisijai ir pienākums pārskatīt energoefektivitātes regulu putekļsūcējiem, paredzot mērījumus putukļsūcējiem ar pilnu tvertni. Noteiktie energoefektivitātes rādītāji būs precīzāki un atbilstoši reāliem izmantošanas apstākļiem.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.