Jaucējkrāni: kuri labāki, cik maksā, kā izvēlēties 0
Jaucējkrāni no parastajiem ūdens krāniem atšķiras ar to, ka tajos aukstais un karstais ūdens tiek samaisīts. Piemēram, Anglijā joprojām visbiežāk izmanto divus tradicionālos krānus. Pa vienu izlietnē plūst aukstais un pa otru – karstais ūdens. Izlietni aizkorķē un izmanto kā bļodu…
Šodien veikalos tiek piedāvāts ļoti plašs jaucējkrānu sortiments. Dažādu krānu atšķirība ir arī tā, kādā veidā tos ieslēdz un kādā veidā tajos tiek regulētas siltā un aukstā ūdens proporcijas. Pirms desmit gadiem jaucējkrānu industriju radikāli izmainīja vienas sviras jaucējkrāni, kas tirgū pašlaik ieņem dominējošas pozīcijas. Jaunākie risinājumi ir bezkontakta jaucējkrāni un viedie santehnikas ražojumi. Kā kopēju jauno laiku iezīmi var minēt arī dažādas ūdeni un siltumenerģiju taupošas ekoiekārtas.
Klasiskie ar diviem ūdens ventiļiem nenoveco
Lai arī strauji tiek ražoti dažādi jaunu dizainu krāni, klasiskie jaucējkrāni ar diviem atsevišķi regulējamiem ūdens ventiļiem joprojām ir aktuāli. Īpaši labi tie izskatās retro izpildījumā un piemēroti īpaša dizaina, piemēram, kantri stila virtuvēm un vannasistabām. Virtuvē populāri ir pagriežamie jaucējkrāni – divi vienā, kas nodrošina ūdens padevi divās izlietnēs. Šos krānus izmanto arī vannasistabās, kur garais snīpis nodrošina ūdens padevi gan izlietnei, gan vannai. Krāna savienojuma vietas īpatnības ļauj to grozīt uz visām pusēm, nezaudējot ūdeni. Svarīgi ir izmērīt attālumu starp izlietni un vannu, lai iegādātos krānu ar pietiekami garu snīpi. Populāra šī jaucējkrāna komplektācija ir dušas uzgalis, kas stiprinās pie krāna armatūras vai pie sienai piestiprinātas sliedes. Katrā gadījumā sistēma divi vienā ļauj nemontēt divus krānus un iztikt ar vienu. Tas ļauj ekonomēt virtuves vai vannas istabas telpu, kas īpaši svarīgi, ja tā ir maza. Ja vannas istabai izvēlas sistēmu trīs vienā, tad iegādājas vienas sērijas krānu izlietnei, krānu vannai un dušas uzgali. Viena dizaina sērija nodrošina telpas labskatu.
Jaucējkrāna cena ir atkarīga arī no izgatavošanas materiāliem. Ekonomiskās klases materiālus izgatavo no misiņa un tērauda un pārklāj ar niķeli. Dārgākus izstrādājumus gatavo no nerūsējošā tērauda un pārklāj ar bronzu vai kaparu. Ar jaunu jaucējkrānu vannasistaba un virtuve kļūst ne vien funkcionālāka, bet arī iegūst jaunu izskatu. Atsevišķos interjera risinājumos var izmantot tonētus krānus. Piemēram, eklektiskajam vai “Hi-Tech” stilam labi piestāv zaļas krāsas jaucējkrāns. Zaļā krāsa izceļas ar svaigumu, spilgtumu un neparastumu. Tās tonis var būt pavisam gaišs vai piesātināts. Šāda santehnikas furnitūra piesaistīs ciemiņu uzmanību.
Bēšs jaucējkrāns radīts lakoniskiem interjeriem, kas ieturēti pasteļkrāsās. Tā ideāli iederas Provansas stila, “Hi-Tech” stila dizainā un bēniņstāvos. No vienas puses, tonējums nenovērš uzmanību no pārējiem dekoratīvajiem interneta elementiem, no otras puses, uztur telpas kopējo lakonismu un minimālismu. Toties, ja kāds vēlas izcelt savas vannasistabas interjeru, tad ir vērts iegādāties neparastu, piemēram, sarkani tonētu santehniku. Piemēram, “Gustavsberg” viensviras ūdens maisītājs vannai “Coloric Passionate Red” ražots no anodizētā alumīnija, kas ir izturīgs pret švīkām.
“Maģiskie” krāni
Bezkontakta jaucējkrānus mēdz dēvēt par krāniem ar fotoelementiem. Mājokļos biežāk tos izmanto virtuvēs, retāk vannasistabās. Krānu atšķirība ir tā, ka tie aprīkoti ar infrasarkano detektoru, kas, pamanot pietuvinātas rokas, ieslēdz ūdens plūsmu. Tas ir ļoti ērti, mazgājot traukus. Tāpēc nevajag pieskarties svirai un krāna lietotāji izvairās no baktēriju pārneses no viena cilvēka rokām uz otra cilvēka rokām. Ja ģimenē tas nav tik būtiski, sabiedriskās vietās šāda situācija, vismaz teorētiski, var izraisīt inficēšanās risku. Tādēļ ziemeļvalstīs sabiedriskās vietās nolemts izmantot tikai bezkontakta jaucējkrānus, par ko, protams, priecājas lieliskās santehnikas ražotāji. Uzskata, ka šie nedaudz dārgākie modeļi palīdz ietaupīt ūdeni un tieši ekonomija palīdz ātrāk atpelnīt izdevumus par krānu.
Modernie krāni dažreiz ir aprīkoti ar termostatu. Termostata maisītāja vienā pusē tiek regulēta temperatūra, bet otrā – plūsma. Tādā jaucējkrānā, kas, neskatoties uz ienākošā aukstā un karstā ūdens temperatūras svārstībām, vienmēr tiek uzturēta konstanta lietojamā ūdens temperatūra, kas parasti ir apmēram 38 grādi. Jaucējkrāns reaģē uz ūdens temperatūras izmaiņām un salāgo to ar lietotāja iestatīto temperatūru. Termostata jaucējkrāniem to nodrošina ātri reaģējošās sildošās kasetnes, kuru reaģēšanas ātrums mērāms mikrosekundēs. Termostata maisītāju var izmantot arī dušā.
Jaucējkrāni tiek aprīkoti arī ar drošības pogu. Ar šo pogu iespējams uzstādīt maksimāli pieļaujamo saņemamā ūdens karstumu. Tas garantē, ka neviens neapplaucēsies ar pārāk karstu ūdeni. Drošības poga padara jaucējkrāna lietošanu drošu jebkura vecuma cilvēkiem, pat maziem bērniem. Vācu “Grohe Minta Touch” ražojums ļauj atgriezt ūdens krānu tikai ar vienu rokas pieskārienu. Šajā gadījumā tek tikai aukstais ūdens, taču ar to var ātri noskalot netīras rokas. Tāpat “Grohe” piedāvā inovatīvu maisītāju “Grohe Blue”, kurā no viena krāna tek gan nefiltrētais, gan filtrētais ūdens. Maisītājam iespējams pievienot arī gāzētā ūdens padevi, ar vienu speciālo kārtridžu iespējams saražot 600 litru gāzēta ūdens. Unikāls ir arī jaunais “Grohe Red” maisītājs, kas var sakarsēt ūdeni līdz 95 grādu temperatūrai.
Modernie pircēji ir ļoti prasīgi un vēlas, lai santehnika paplašinātu komforta zonu. Daži grib, lai dušas uzgalis būtu milzīgs, citi vēlas galvu mazgāt izlietnē. Tāpat cilvēki vēlas tērēt mazāk laika, ķimerējoties ap jaucamkrānu – regulējot maisītāju, ieslēdzot apakšējo vai augšējo dušu, izvēloties dažādus dušas režīmus – maigus pilienus vai uzmundrinošu strūklu. Lai to vienkāršotu, vadošie santehnikas ražotāji ir izgudrojuši dažādas viltības.
Piemēram, “Hansgrohe” piedāvā šīs programmas izvēlēties ar “Select” pogas nospiešanu. Izvēlne “CoolStart” ļauj ietaupīt silto ūdeni, jo ūdens izlietnē sāk tecēt auksts un silto pievieno tikai pēc vajadzības. “AirPover” ļauj sajaukt gaisu ar ūdeni. Tas padara ūdens lāses lielākas, vieglākas un mīkstākas. Ūdens strūkla maigāk glāsta ķermeni, un piedevām ekonomiskāk tiek izmantots ūdens. Jaunums ir arī īpaši liela diametra XXL dušas galva, kas var sasniegt 60 cm. Speciāli sagatavotajam ūdenim notekot pār ķermeni, rodas pilnīgs silta lietus efekts.
Kopumā jaucējkrāni un dušas, kas aprīkotas ar “EcoSmart” tehnoloģiju, ļauj izmantot par 60% mazāk siltā ūdens. Padomāts arī par kopšanu, piemēram, “QuickClean” tehnoloģija, kas detaļu stiprinājumos izmanto silikona ieliktņus, ļauj ātri notīrīt maisītāja daļas.
Kā izvēlēties
Izvēloties jaucējkrānu, jāpārdomā, kādam nolūkam to iegādājas un kas to lietos. Vai to lietos mazi bērni (noderēs drošības poga!), vai jaucējkrāns būs izteikts interjera akcents? Vai tam komplektā noderēs krāns ar izvelkamo snīpi vai arī dušas uzgalis? Nenoliedzami, ērti ir saņemt ūdeni no krāna uzreiz vēlamajā temperatūrā.
Kad krānu piemontē, vispirms jāattīra ūdens ceļi no netīrumiem, skaidām un metāla daļiņām, kas var būt uzkrājušās remonta laikā. Tās var vēlāk aizsprostot maisītāju. To dara, noņemot sietiņu un kādu brīdi notecinot ūdeni.
Izvēloties popularitāti ieguvušu ražotāju produktus, samazinās bažas par garantijas remontu un detaļu iegādi, ja nepieciešams. Preču cenu klāsts ir ļoti plašā diapazonā. No nezināmas ražošanas valsts izcelsmes jaucējkrāna līdz luksusa klases dizaina priekšmetam cenu starpība var būt teju simt reižu. Tomēr, pērkot pazīstamas firmas arī ekonomiskās klases izstrādājumu, vismaz par tā kalpošanas laiku var būt drošs. Slavenu firmu kolekcijās parasti ir viss – sākot no pamata modeļiem līdz elektroniskajām viedajām versijām. Speciālisti iesaka neizvēlēties dažādu ražotāju santehniku un maisītājus. Vislabāk būtu, ja vienā telpā atrastos viena ražotāja un vienas sērijas jaucējkrāni, izlietne un vanna.