
“Jau uzlikts vainags ar mākslīgajām olām un citiem štruntiem!” Ko darīt, ja kaimiņa gaume nesakrīt ar tavējo? 0
Pirms trīs mēnešiem svinējām Ziemassvētkus, bet drīzumā jau ripināsim olas, svinot Lieldienas! To, ka svētki tuvojas, mums “čukst” arī kaimiņu durvis. Daudzi cilvēki labprāt izrotā savas privātmājas vai dzīvokļa ieejas durvis ar svētku dekorācijām, taču ne vienmēr kaimiņu stils atbilst mūsu stilam, vai ne tā? Kāda rīdziniece un LA.LV lasītāja vērsās pie mums ar jautājumu šīs tēmas sakarā.
Lasītāja raksta: “Manā mājā kaimiņi uz svētkiem regulāri dekorē kāpņu telpu. Ziemassvētkos tur bija pilns ar plastmasas rotājumiem, tagad, tuvojoties Lieldienām, jau uzlikts vainags ar mākslīgajām olām un citiem štruntiem. Tie nav pārāk gaumīgi. No otras puses – ir jau jauki, ka cilvēki cenšas. Aizdomājos, vai ir kādi nosacījumi – ko drīkst un ko nedrīkst darīt koplietojamās telpās? Vai arī tā ir brīva izvēle, par ko vienojas katra kāpņu telpa?”
Vai pastāv standarti, kas nosaka, kādus rotājumus drīkst izmantot, un kā rīkoties, ja kāds iedzīvotājs nav apmierināts ar kaimiņu izdomu? Sazinājāmies ar SIA “Rīgas namu pārvaldnieks”, lai to noskaidrotu.
Kā norāda Inita Kabanova, “RNP” Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja: “Tādu īpašu dekorēšanas standartu nav, bet kāpņu telpa ir mājas evakuācijas ceļš, tāpēc iespējas to dekorēt ļoti būtiski ierobežo Ugunsdrošības noteikumi.”
Atbilstoši Ugunsdrošības noteikumu 246. punktam, evakuācijas ceļos saistībā ar dekorācijām ir aizliegts:
246.7. izvietot dekorācijas, apdares materiālus (spoguļus vai citus gaismu atstarojošus pārklājumus) vai apgaismes iekārtas, kas var maldināt cilvēkus evakuācijas laikā. Šā punkta prasības attiecas arī uz cilvēku evakuācijai paredzētajām durvīm;
246.8. novietot priekšmetus, mēbeles, iekārtas un citus materiālus kāpņu telpās, kā arī tieši zem atklātām kāpnēm, kāpņu laidiem un laukumiem;
246.9. izvietot uz grīdas segumu (pārklājumu) un dekorācijas, kas traucē vai apgrūtina cilvēku evakuāciju;
246.10. izvietot dekorācijas un apdares materiālus, kas var veicināt ugunsgrēka izplatīšanos.
Taču, ko darīt, ja kāds iedzīvotājs nav apmierināts ar kaimiņu dekorācijām koplietojamās telpās? Kā šādu situāciju ieteiktu risināt “RNP”?
Inita Kabanova uzsver: “Kamēr ir runa par nelieliem, ugunsdrošiem akcentiem, par to, kā izskatīsies kāpņu telpa, kaimiņiem vajadzētu mēģināt pašiem vienoties. Ja ir vēlme kaut ko dekorēt, tad vislabāk pirms tam kaimiņiem pajautāt, vai viņi neiebilst. Ja kaimiņi tomēr izvieto dekorācijas, kas piedūmotā kāpņu telpā traucēs pārvietoties vai var uzliesmot, par to jāinformē nama pārvaldnieks.
Cilvēki dekorācijas izvieto, labu gribot, tāpēc šādās situācijās izstāstām viņiem par ugunsdrošības noteikumiem un lūdzam dekorācijas noņemt. Ja cilvēks nepiekrīt, tad gan dekorācijas noņemam mēs, jo drošība vienmēr ir pirmajā vietā.”
Kopumā kāpņu telpu dekorēšana ir jautājums, kurā jāsabalansē koplietošanas telpu drošība un iedzīvotāju vēlme radīt svētku noskaņu. Lai arī īpaši standarti šajā jomā nav noteikti, ugunsdrošības prasības ierobežo dekorāciju veidus un izvietošanu. Tādēļ pirms rotājumu izvietošanas ieteicams ne tikai ņemt vērā noteikumus, bet arī vienoties ar kaimiņiem, lai izvairītos no nesaskaņām.
Ko tu domā par šo jautājumu?
Vai atbalsti koplietojamo telpu dekorēšanu svētkos?