Beness Aijo

Nacionālboļševikam Benesam Aijo jau ir piecas sodāmības. Vai būs arī sestā? 16

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesnesis Imants Dzenis vakar paziņoja spriedumu krimināllietā, kurā apsūdzēts par nacionālboļševiku aktīvistu dēvētais Latvijas pilsonis Beness Aijo.

Apsūdzētais atzīts par vainīgu trijos noziedzīgajos nodarījumos un tika sodīts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī lieta Rīgas pilsētas Vid­zemes priekšpilsētas tiesā tika saņemta jau 2014. gada oktobrī, bet tās izskatīšanu aizkavēja tas, ka apsūdzētais Beness Aijo visu šo laiku atradies ārpus Latvijas.

Aijo Latvijā tā arī nav parādījies, tāpēc krimināllieta tika iztiesāta apsūdzētā prombūtnē (in absentia).

Apsūdzētais aizbēdzis no Latvijas

Nacionālboļševiku aktīvists ar Latvijas pilsonību Beness Aijo pirms vairāk nekā septiņiem gadiem dažādās interneta vietnēs ievietoja savus izteikumus, kā arī izplatīja materiālus, kuros aicināja vardarbīgi gāzt Latvijā pastāvošo varu.

Drošības policija (tagad Valsts drošības dienests) sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 81. panta (aicinājums vardarbīgi gāzt Latvijas Republikas valsts varu un vardarbīgi grozīt valsts iekārtu), 82. panta pirmās daļas (publisks aicinājums likvidēt Latvijas Republikas valstisko neatkarību nolūkā iekļaut Latviju vienotā valstiskā veidojumā ar kādu citu valsti vai likvidēt citādā veidā) un 83. panta pirmās daļas (publisks aicinājums graut Latvijas Republikas teritoriālo vienotību).

Benesam Aijo, kurš tolaik dzīvoja Rēzeknē, kā drošības līdzekli piemēroja policijas uzraudzību, bet viņš to regulāri pārkāpis, līdz pazudis pavisam.

2015. gada sākumā tiesa izsludināja B. Aijo meklēšanā, bet tiesvedību apturēja. Pa šo laiku atklājies, ka Aijo no Latvijas bija aizbēdzis un atradās Austrumukrainā, kur pašpasludinātās Luhanskas tautas republikas armijas sastāvā piedalījās karadarbībā pret Ukrainu.

Reklāma
Reklāma

Pirms gada parādījās informācija, ka Beness Aijo ticis aizturēts Krievijā, Arhangeļskas apgabalā. Latvija lūdza Krievijai, lai tā izdod meklēšanā izsludināto pilsoni, bet tas nav noticis.

Vēl vairāk – Beness Aijo esot lūdzis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu, ko pats komentēja šādi: “Esmu pārliecināts, ka Krievija kā antifašistiska valsts neizdos mani Latvijai. Es aicinu Krievijas varu nekad neizdot Donbasa cīnītājus un politiskos bēgļus citām valstīm!”

Latgalei esot jāatdalās

Valsts apsūdzības uzturētājs kriminālprocesā pret Benesu Aijo ir prokurors Māris Trušelis. Debašu runā viņš atgādināja, ka apsūdzētais par līdzīga rakstura noziedzīgiem nodarījumiem jau agrāk ticis sodīts četras reizes.

Iepriekš piemērotie sodi vēlamo rezultātu neesot devuši, Aijo joprojām nodarbojas ar pretvalstisku ideju izplatīšanu. Prokurors arī aicināja tiesu vērst uzmanību uz to, kad tika publiskoti aicinājumi, par kuriem uzsākts šis kriminālprocess, – Beness Aijo ar tiem klajā nācis pāris mēnešus pirms tam, kad Krievijas armijas klātbūtnē Krimā notika referendums par pussalas pievienošanu Krievijai.

Savukārt Aijo tolaik publiski pauda, ka arī Latgalei – reģionam, kas agrāk ietilpis Vitebskas guberņas sastāvā, bet tagad tajā esot 80% krievvalodīgo iedzīvotāju, – būtu jāatdalās no Latvijas, kurā valda “Rīgā sēdoša etnokrātiska kliķe”.

Viņš toreiz rakstījis: “Mēs rīkosim referendumu par šī reģiona statusu, mēs pieprasīsim autonomiju un neatkarību Latgalei!”

Benesa Aijo aizstāve šajā tiesas procesā ir zvērināta advokāte Imma Jansone, kura tiesu mēģināja pārliecināt, ka apsūdzētā izteikumi [apsūdzībā kopumā norādīti astoņi pret­valstiski izteikumi. – Aut.] nemaz neesot bijuši vērsti pret Latvijas suverenitāti un teritoriālo vienotību.

Viņa arī kritizēja Benesa Aijo krieviski pausto aicinājumu tulkojumu latviešu valodā kvalitāti, kā arī ekspertīzi veikušā eksperta kvalifikāciju.

Piecas sodāmības ir. Vai būs arī sestā?

Prokurors M. Trušelis aicināja piespriest brīvības atņemšanu uz trim gadiem un sešiem mēnešiem, piemērojot probācijas uzraudzību uz vienu gadu. Tiesa lēma, ka Aijo pelnījis aiz restēm pavadīt divus gadus un sešus mēnešus un probācijas uzraudzību uz vienu gadu.

Ņemot vērā, ka Beness Aijo Austrum­ukrainā piedalījies karadarbībā separātistu bruņoto bandu sastāvā, sazinājos ar Valsts drošības dienestu (VDD), vaicājot, vai viņam draud kriminālatbildība arī par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā.

Valsts drošības dienests atbildēja: “Ņemot vērā to, ka minētais kriminālprocess pašlaik tiek skatīts tiesā un VDD vairs nav tā virzītājs, dienests no komentāriem saistībā ar šo kriminālprocesu atturas.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.