Foto: Shutterstock

Jau no pirmdienas četras pārmaiņas gāzes tirgū 2

3. aprīlī dabasgāzes tirgus Latvijā tiks atvērts brīvai konkurencei, kas nozīmē, ka dabasgāzi mājsaimniecībām piesolīs vairāki tirgotāji, piedāvājot dažādus variantus, no kuriem katrs pats varēs izvēlēties sev izdevīgāko. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (Regulators) jau reģistrējušies 14 potenciālie dabasgāzes tirgotāji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
RAKSTA REDAKTORS
4 biežākās kļūdas, kāpēc topošie šoferi “izkrīt” CSDD braukšanas eksāmenā. Tās der atcerēties arī pieredzējušiem šoferiem
Lasīt citas ziņas

Kādas pārmaiņas gaidāmas mājsaimniecībām no šā gada aprīļa līdz ar tirgus atvēršanu?

Pirmkārt, lai mājsaimniecībām dotu iespēju pielāgoties pārmaiņām, tām paredzēta pakāpeniska tirgus atvēršana – arī pēc 2017. gada 3. aprīļa tie mājsaimniecības lietotāji, kuri nevēlēsies mainīt tirgotāju, turpinās saņemt dabasgāzi no esošā tirgotāja par Regulatora apstiprinātu cenu, tādējādi kļūstot par tā sauktajiem saistītajiem lietotājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrkārt, svarīgi atgādināt, ka mājsaimniecības rēķinu par dabasgāzi jau šobrīd veido vairākas sastāvdaļas – gan pašas dabasgāzes cena, gan dabasgāzes piegādes un uzglabāšanas pakalpojumu tarifi, gan nodokļi.

Dabasgāzes cena visiem patērētājiem, tostarp mājsaimniecībām, jau līdz šim ir bijusi piesaistīta globālajam enerģijas tirgum – tā ir atkarīga no naftas produktu cenām un valūtas kursu svārstībām. Šā iemesla dēļ tā ir regulāri (mājsaimniecībām – reizi sešos mēnešos) mainījusies. Valsts atbildīgās institūcijas dabasgāzes kā preces cenu neregulē. Tādējādi šobrīd dabasgāzes gala cena lietotājiem, kuri patērē mazāk nekā 500 kubikmetrus gadā, ir par 7% zemāka, nekā tā bija, piemēram, 2015. gada nogalē. Šajā ziņā mājsaimniecībām pārmaiņu arī pēc 2017. gada 3. aprīļa nebūs – dabasgāzes cena turpinās svārstīties.

Savukārt dabasgāzes piegādes pakalpojumu tarifus – maksu par sadales tīklu un pārvades tīklu izmantošanu, kā arī dabasgāzes uzglabāšanu – līdz šim apstiprināja Regulators. Arī šajā ziņā kārtība nemainīsies, jo dabasgāzes pakalpojumu tarifus turpinās apstiprināt Regulators.

Tāpat kā līdz šim dabasgāzes piegādes pakalpojumu tarifi būs atkarīgi no normatīvajos aktos precīzi noteiktām izmaksām, kas jāapstiprina Regulatoram. Pati dabasgāzes tirgus atvēršana tiešā veidā pakalpojumu tarifus ietekmēs minimāli, dažu procentu robežās, jo ar tirgus atvēršanu saistītās būtiskākās pārmaiņas ir saistītas ar līdzšinējā monopolista AS “Latvijas gāze” sadalīšanu, un šis process pats par sevi apjomīgas, uz patērētājiem attiecināmas izmaksas nerada.

Treškārt, būtiskas pārmaiņas nebūs vērojamas arī norēķinos un dabasgāzes patēriņa uzskaitē – to arī pēc tirgus atvēršanas klienta uzdevumā risinās tirgotājs. Nelielas pārmaiņas būs vērojamas rēķina izskatā – turpmāk blakus jau pierastajiem patērētās dabasgāzes kubikmetriem tiks uzrādīta arī patērētās dabasgāzes enerģētiskā vērtība kilovatstundās.

Reklāma
Reklāma

Ceturtkārt, esam radījuši mehānismu, kā mājsaimniecībām ērti un ātri var mainīt dabasgāzes tirgotāju. Lietotājam ir tiesības mainīt dabasgāzes tirgotāju katru mēnesi un, lai saņemtu gāzi no jaunā tirgotāja, par tirgotāju maiņu lēmums ir jāpieņem līdz katra mēneša piecpadsmitajam datumam, savukārt par tālāko tirgotāja maiņas procesu jau būs atbildīgs jaunais gāzes tirgotājs. Aicinām mājsaimniecības regulāri sekot līdzi tirgus attīstībai šogad, nākamgad un turpmākajos gados un izvēlēties sev izdevīgāko piedāvājumu. Līdzīgi kā mēs ikviens salīdzinām dažādu mobilo sakaru operatoru piedāvājumus un izvēlamies savām vajadzībām atbilstošāko.

Tātad nobeigumā varam secināt, ka dabasgāzes tirgus atvēršana mājsaimniecībām nenesīs straujas pārmaiņas.

Dabasgāzes tirgus atvēršana mums ikvienam dos iespēju ne tikai izvēlēties sev tīkamāko tirgotāju un piemērotāko piedāvājumu, bet stiprinās arī mūsu valsts enerģētisko neatkarību. Jauni starpsavienojumi Baltijas reģionam ļaus iegādāties dabasgāzi no citām valstīm, ne tikai Krievijas. Tāpat līdz 2020. gadam plānots izveidot vienotu Baltijas un Somijas reģionālo gāzes tirgu, kas dos iespēju iegādāties dabasgāzi par zemāku cenu. Jau šobrīd redzam, ka dabasgāzes vairumtirdzniecības cenas daudzās citās Eiropas Savienības valstīs ir pat līdz 20% zemākas nekā Baltijas valstīs. Tirgus atvēršana un jaunu starpsavienojumu izbūve būs nozīmīgs solis, lai radītu nosacījumus lētākas gāzes ienākšanai Baltijas reģionā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.