Jau divas paaudzes sezonā! Egļu astoņzobu mizgrauži sabojājuši 3% egļu mežaudžu – tas ir daudz 0
Latvijā šogad nedaudz ir mazinājušies egļu astoņzobu mizgraužu bojājumi egļu mežaudzēs, bojājot apmēram 3% no mežaudzēm, ceturtdien Mežsaimniecības konferencē sacīja Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Agnis Šmits.
Viņš norādīja, ka pērn egļu astoņzobu mizgrauži bija bojājuši apmēram 5% no mežaudzēm. Vienlaikus Šmits atzina, ka par normālu līmeni tiek uzskatīts 1% no bojātām pieaugušām eglēm.
“Ja izdosies bojājumu apmēru vēl vairāk samazināt, tad varēs atgriezties pie normālas saimniekošanas,” teica Šmits.
Pētnieks sacīja, ka kukainis šogad sāka lidot ļoti agri – divas nedēļas agrāk nekā pagājušā gadā. Tomēr uznākušais aukstums to nobremzēja, tāpēc kopumā astoņzobu mizgraužu aktivitāte Latvijā bija mazāka nekā pagājušā gadā, bet tā joprojām ir ļoti augsta.
Vienlaikus Šmits atzina, ka klimata pārmaiņu dēļ pēdējos četros gados mizgrauži katru gadu sāk lidot arvien agrāk, tāpēc iepriekšējās bažas par divām kukaiņu paaudzēm sezonas laikā šobrīd jau ir kļuvušas par realitāti.
Valsts meža dienesta (VMD) Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs Jānis Pētersons sacīja, ka šogad izsniegti sanitārie atzinumi par egļu astoņzobu mizgrauža bojājumiem 5582 hektāriem egļu mežaudžu salīdzinājumā ar 6228 hektāriem pērn. Tostarp 3244 hektāros šogad ir konstatēti svaigi jeb šīs sezonas mizgraužu radīti bojājumi.
Pētersons informēja, ka lielākais bojājumu apmērs konstatēts Vidzemē – 41%. Zemgalē konstatēti 27% bojājumu, Kurzemē – 15%, Latgalē -10%, bet Rīgā – 7%.
Vienlaikus Pētersons vērsa uzmanību, ka Vidzemē gandrīz pusi veido vecie bojājumi, kur mežu īpašnieki laikus nav pamanījuši mizgraužu radītos bojājumus. Savukārt Zemgalē lielāko daļu no bojājumiem veido svaigie bojājumi, tāpēc Pētersons pauda bažas, ka, savlaicīgi nepamanot bojājumus, Zemgalē to apmērs var augt.
Pēc īpašuma formas 72% no bojājumiem atrodas “Latvijas valsts mežu” mežos, 16% – fizisko personu mežos, bet 6% – juridiskajām personām piederošos mežos.