Jau citā teātra īstenībā 0
Piektdien Latvijas Nacionālajā teātrī sirsnīgā gaisotnē jau 19. reizi tika dalītas “Spēlmaņu nakts” balvas. Pēc gana vētrainas 120 izrāžu vētīšanas žūrija vērtīgās skatuves naglas labākajiem spēlmaņiem piešķīra 18 nominācijās.
Hermanis – teātra “prāta vētra”?
“Pašreizējā teātra ainā “Oblomovs” nav tikai komēdija, vēsturiska skice vai literāra darba iestudējums, bet daudzkārtains biskvīts, kura garšvielās ir kaut kas no brīnuma,” par gada dramatiskā teātra izrādi “Oblomovs” Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) sacīja teātra kritiķis un žūrijas dalībnieks Toms Treibergs. Likumsakarīgi, ka gada izrādes veidotājs Alvis Hermanis apbalvots arī kā gada režisors, tiesa, papildu punktus nesis arī viņa iestudētais “Oņegins. Komentāri”. Gada aktieru godā (attiecīgi pirmajā un otrā plānā) tika celti Ģirts Krūmiņš par Oblomova lomu, kā arī Kempa lomu izrādē “Vigīlija. Sapnis par nomodu” Jaunajā Rīgas teātrī, un – žūrijas absolūtā vienprātībā – Vilis Daudziņš par Zahara lomu šajā izrādē. Par “Oblomovu” ar savu vērtējumu divkārt nobalsoja arī skatītāji – ieceļot to gada izrādes godā, bet gada aktiera simpātijas nododot “otrajam” Oblomovam Gundaram Āboliņam.
Ceremonijas aizkulisēs izskanējušajai domai, ka Alvis Hermanis dēvējams par teātra “prāta vētru”, ar kuru konkurēt neesot iespējams, nepiekrīt žūrijas vadītājs Guntars Akots, sakot, ka Jaunā Rīgas teātra pārsvars šoreiz vairāk matemātisks. Dīvāna kaislībām “Oblomovā” žūrijas diskusijās cieši uz papēžiem minuši gan Kirila Serebreņņikova Nacionālajā teātrī (NT) iestudētais “Voiceks”, gan sezonas pārsteigums un Valmieras teātra lepnums Vladimira Nastavševa iestudētā “Jūlijas jaunkundze”.
Septiņreiz izsvērta un mērīta arī gada aktrises nominācija. Svaru kausi tomēr no Indras Briķes izcilā Vecāsmātes tēlojuma izrādē “Apglabājiet mani zem grīdas” Dailes teātrī nosvērās par labu aktrises Elitas Kļaviņas sniegumam režisores Ineses Mičules veidotajā izrādē “Muša”.
Tiesa, skatītāji savu mīlestību atdeva citai aktrisei – Valmieras teātra zvaigznei Ievai Puķei, kura pēc ceremonijas burtiski staroja, atzīstot, ka profesionāļu vērtējums ir svarīgs, taču skatītāju atzinība esot lielākā balva, ko varot saņemt aktieris.
Sevi apliecina jaunie
Šogad teātra svētkos īpaši uzmirdzēja teātrim līdzās stāvošās mūzu mākslas – mūzika un deja, liecinot, ka šīs nozares nav izklaidējoša piedeva, bet teātra mākslas robežu paplašinājums. Žūrijas specbalvu saņēma Gada muzikālās izrādes “Pūt, vējiņi!” (Liepājas teātris) komponists Kārlis Lācis. Par gada debitantu tika atzīts jaunais talants Daumants Kalniņš. Jaunums “Spēlmaņu naktī” bija nominācija par labāko laikmetīgās dejas izrādi. Pēc balvas pasniegšanas laureāti deju izrādes “Ursus maritimus” grupa un tās horeogrāfe Olga Žitluhina gan atklāja, ka ar 300 latu naudas balvu diemžēl nepietikšot, lai no “bērēšanas” paglābtu viņas dibināto dejas kompāniju.
Teātra kritiķe Linda Ģībiete uzskata, ka šīs sezonas spilgtākais notikums ir jauno spēku pārliecinoša ienākšana teātrī. “Gan Vladislavs Nastavševs, gan Valters Sīlis, gan Elmārs Seņkovs šobrīd nevis eksperimentē un mēģina, bet gan iestudē profesionālas, vērtīgas izrādes, reizē saglabājot jauneklīgumu, svaigu skatu.”
Balvu par gada latviešu autora darba iestudējumu saņēma vesela jauniešu komanda, kas Ģertrūdes ielas teātrī iestudējusi izrādi “Leģionāri”. “Izrāde ir sapņa piepildījums, jo patriotisms pēkšņi kļuva aizraujošs daudziem jauniem cilvēkiem,” teic režisors Valters Sīlis.
Priecājoties par jauno veiksmēm, viņu talantu kalves – Latvijas Kultūras akadēmijas – rektors Jānis Siliņš priecājās par “Spēlmaņu nakts” svētku sajūtu. Aizkustinoši sirsnīga, viņaprāt, izvērtusies abu vecmeistaru – scenogrāfa Gunāra Zemgala un režisora Fēliksa Deiča – mūža ieguldījuma godināšana.
Iespējams, svētku sajūtu Smiļģa dzimšanas dienā mazliet mulsinošu darīja gados jauno ceremonijas veidotāju Kārļa Krūmiņa un Artūra Dīča savdabīgie mājieni, te kariķējot aktiera profesiju kabarē stila dziesmās, te savdabīgā veidā video sižetos norādot uz teātra atrautību no dzīves. Teātrī sastaptais kino un operas režisors Aiks Karapetjans gan ceremoniju novērtēja kā visnotaļ interesantu, tā ļāvusi paskatīties uz teātri gan no malas, gan no iekšienes un likusi just līdzi katram kolēģim. Savukārt filozofs Ilmārs Šlāpins salīdzināja teātra un literatūras ainu, bilstot, ka atšķirībā no literatūras jomas teātra kritiķu vērtējums esot daudz tuvāks tam, ko domā skatītājs.
UZZIŅA. Teātra balva “Spēlmaņu nakts” 2011./2012. gada sezonas laureāti * Gada dramatiskā teātra izrāde: “Oblomovs”, JRT, režisors Alvis Hermanis. * Gada latviešu autora darba iestudējums: “Leģionāri”, Ģertrūdes ielas teātris, režisors Valters Sīlis. * Gada muzikālā izrāde: “Pūt, vējiņi!”, Liepājas teātris, režisors Dž. Dž. Džilindžers. * Gada režisors: Alvis Hermanis, JRT. * Gada aktrise: Elita Kļaviņa (Alīde Trū izrādē “Muša”, JRT). * Gada aktieris: Ģirts Krūmiņš (Oblomovs, “Oblomovs”, JRT). * Gada aktrise otrā plāna lomā: Lidija Pupure (Greisa izrādē “Vigīlija. Sapnis par nomodu”, JRT). * Gada aktieris otrā plāna lomā: Vilis Daudziņš (Zahars izrādē “Oblomovs”, JRT). * Gada debija skatuves mākslā: Daumants Kalniņš (Kvazimodo izrādē “Parīzes Dievmātes katedrāle”, NT). * Gada jaunais skatuves mākslinieks: Sandis Pēcis (Roberts Lokamps izrādē “Trīs draugi”, Liepājas teātris). * Gada jaunā skatuves māksliniece: Inese Pudža (Katrīna izrādē “Pērnvasar negaidot”, NT, un Jūlijas jaunkundze izrādē “Jūlijas jaunkundze”, Valmieras drāmas teātris). * Gada izrāde bērniem vai jauniešiem: “Dzejtaurenis” (Rīgas Mākslas telpā, režisors Varis Klausītājs). * Gada scenogrāfs: Kirils Serebreņņikovs (“Voiceks”, NT). * Gada kostīmu mākslinieks: Anna Heinrihsone (“Ideāls zaglis”, ” Sudraba slidas”, NT, un “Tas īstais, tā īstā”, Dailes teātris). * Gada kustību mākslinieks: Inga Krasovska (“Pūt, vējiņi!”, Liepājas teātris). * Gada sasniegums baleta mākslā: Aleksejs Avečkins. * Gada sasniegums laikmetīgajā dejā: izrāde “Ursus maritimus”, Olgas Žitluhinas dejas kompānija. * Gada mūzikas autors dramatiskajā izrādē: Jēkabs Nīmanis (“Voiceks”, NT). * Žūrijas specbalva: komponistam Kārlim Lācim par muzikālo partitūru izrādei “Pūt, vējiņi!” Liepājas teātrī. * Nominācijā “Pazudušais dēls” par labāko latviešu autora darbu, kas iestudēts Latvijas teātros 2011./ 2012. gada sezonā, atzīta Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Gals. Izrāde”. |