Kā rūpēties par plakstiņiem 0
Kā norāda Ž. Kudiņa, rūpīgi ievērojot higiēnu un plakstiņus kopjot, iespējams attālināt blefarīta uzliesmojumus un mazināt slimības smaguma pakāpi. Plakstus ieteicams mazgāt ar bērnu ziepēm vai šampūnu, kam nav pievienoti aromatizētāji, vai ar darvas ziepēm, ja ir pieņemams to specifiskais aromāts.
Aptiekās plakstiņu kopšanai var iegādāties speciālas želejas, putas, aerosolus un antiseptiskas vielas saturošas salvetītes.
Plakstiņi jātīra akurāti un maigi. Vispirms tos sasilda, samērcē ar olīveļļu, kuru pēc tam noņem, bet aplikumu nokasa ar vates kociņu.
Mīkstināšanai uz 5 – 7 minūtēm var uzklāt kumelīšu, zaļās vai melnās tējas kompresi, kam būs arī antibakteriāls efekts, taču jāņem vērā, ka tējai ir sausinoša ietekme. Komprese gan palīdzēs atbrīvoties no aplikuma, gan iedarbosies antiseptiski. Jāraugās, lai tā nebūtu par karstu, it īpaši bērniem, kuriem plakstiņu āda ir īpaši maiga. Kompreses temperatūru iepriekš vēlams pārbaudīt uz vaiga.
Reizēm piemērotāks būs sauss siltums – vārīta ola, griķi vai sāls dabiska auduma drāniņā, taču par to jāprasa padoms ārstam.
Kad komprese noņemta, ieteicams veikt masāžu ar vates kociņu pie skropstu pamatnes virzienā uz acu kaktiņa pusi. Smaga blefarīta gadījumā masāžai nepieciešama speciāla ierīce. Plakstiņu var pamasēt arī riņķveida kustībām, tādējādi nostiprinot saistaudus un muskuļus.
Slimības paasinājuma gadījumā kompreses būtu jāliek un plakstiņu masāža jāveic trīs četras reizes dienā.
Iekaisušus plakstiņus ārstē ar mākslīgajām asarām, antibiotiku pilieniem un ziedēm. Ja, paspiežot dziedzerīšus uz to malas, bagātīgi izdalās sekrēts, medikamenti jālieto iekšķīgi līdz pat trim nedēļām.
Ārstē, novēršot cēloni
* Lai cīņa ar blefarītu būtu veiksmīga, galvenais ir censties novērst tā iemeslu. Protams, ne vienmēr to izdodas ietekmēt, piemēram, ja nākas strādāt putekļainā vidē vai arī nav iespējams pilnībā kompensēt cukura diabētu. Svarīgi arī stiprināt imunitāti un lieki nepilināt acīs konservantus saturošus medikamentus.