Biatlonā jātiecas uz stabilitāti 1
“Nedaudz jūtams, ka šī ir pēcolimpiskā sezona, tomēr neplānojam nekādu atslodzi,” biatlona treneris Intars Berkulis cer, ka Latvijas izlases līderis Andrejs Rastorgujevs arī šoziem sporta draugiem liks ar pastiprinātu interesi sekot līdzi slēpojošo snaiperu mačiem.
Mēnesis Norvēģijā
Biatlona sezona sāksies ar Starptautiskās federācijas (IBU) kausa izcīņas pirmo posmu sestdien Beitustēlenē (Norvēģija), bet Pasaules kausa seriāls dienu vēlāk ies vaļā Estešundā (Zviedrija), kur vispirms būs sacensības stafetē, pirmais individuālais starts – 20 km klasiskajā distancē trešdien.
Latvijas izlases līderis Andrejs Rastorgujevs Norvēģijā trenējas jau kopš oktobra beigām un sestdien arī apostīs maču gaisotni Beitustēlenē. “Gatavojamies nopietni, šeit krietni sasnidzis,” ziņo Berkulis. “Andrejs piedalījās Norvēģijas čempionātā desmit kilometru sprintā, uzrādot astoto rezultātu – distancē trešais laiks, šaušanā bija mazliet lēnāks. Tās bija tikai otrās sacensības sagatavošanās posmā, vēl vajag ieskrieties. Principā visu esam izdarījuši, kā plānots, mūsu mērķis ir nostabilizēt rezultātus.”
Salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu mainījusies Andreja slēpju smērētāju brigāde, un tagad šos pienākumus veic kāds baltkrievs. Berkulis teic, ka vajadzētu divus meistarus, taču budžets to neatļauj. Šonedēļ gan vajadzētu būt labiem jaunumiem par vienošanos ar ģenerālsponsoru. Andrejs pirms mēneša teica, ka viņam visai sezonai pietrūkstot 80 tūkstoši eiro. Visu deficītu labvēlis nesegšot, bet puse varētu iznākt.
Trešais piegājiens
Divarpus nedēļas uz sniega Norvēģijā, tiesa, atstatus no Rastorgujeva, sezonai gatavojas vēl pieci Latvijas biatlonisti un trīs biatlonistes trenera Valda Bērziņa vadībā. Vasarā par izlases galveno treneri ieceltais Ilgonis Pogulis šo amatu atstāja pēc sava audzēkņa Edgara Piksona pozitīvās dopinga analīzes.
Latvijas Biatlona federācijas (LBF) viceprezidents Gundars Upenieks: “Mums ir divas grupas – viena startēs Pasaules kausa (PK), otra – IBU kausa sacensībās. PK varam deleģēt trīs puišus, startēs Andrejs Rastorgujevs, Rolands Pužulis, trešais varētu būt Toms Praulītis. Vēl viens vajadzīgs stafetei. No meitenēm PK startēt drīkst Žanna Juškāne, no viņas gaidām progresu. Lai paliktu pie spēcīgākajiem arī pēc gadu mijas, pirmā trijnieka vidējam rezultātam nedrīkst zaudēt vairāk par 15 procentiem.”
Gundars kopā ar domubiedriem šopavasar atbalstīja Baibas Brokas ievēlēšanu LBF prezidentes amatā. Pats federācijas darbā iesaistījies jau trešo reizi. No 2002. līdz 2006. gadam Upenieks bija LBF ģenerālsekretārs, no 2008. līdz 2010. gadam – menedžeris. “Pirmais iemesls, kāpēc atkal esmu biatlonā, ir radīt apstākļus, lai labākie sportisti varētu optimāli sagatavoties. Otrais – lai nezūd saikne ar jauniešiem. Jāpalīdz viņiem ieiet starptautiskajā apritē, lai intriga biatlonā tiktu uzturēta. Lai nu kā, bet Latvijai vienmēr bijusi sava loma biatlona pasaulē.”
Lūgts izvērtēt, kādā stāvoklī saņemta saimniecība no iepriekšējās federācijas vadības, četru olimpisko spēļu dalībnieks Upenieks ir atklāts: “Tuvākajos gados neparādīsies Andrejam līdzvērtīgi sportisti, kāds varbūt var tikai tuvoties viņam ar milzīgu darbu. Sporta skolās darbojas jauniešu grupas, bet gribētos, lai viņi ir labāk sagatavoti un lielajā biatlonā var sasniegt augstus rezultātus.”
Iepriekšējā sezonā vairāki Latvijas biatlona speciālisti savas zināšanas atdeva citu valstu sportistiem. Ilmārs Bricis strādāja ar Lietuvas izlasi, Vitālijs Urbanovičs – Ukrainā, Māris Čakars – Igaunijā. Šoziem palicis tikai viens leģionārs – Bricis turpina darbu ar leišiem. Urbanovičs uz gadu paņēmis pauzi, bet Čakars ar pilnu sparu pievērsies Gulbenes sporta skolas vadīšanai.