Guntis Beļavskis
Guntis Beļavskis
Foto – Valdis Semjonovs

Jāsēj optimisms, jāievāc nauda. Saruna ar baņķieri Gunti Beļavski 3

Kas mainījies, kopš amerikāņi pārņēmuši banku “Citadele”? Un ko amerikāņu auditori atklājuši bankas pārbaudēs? Beigu beigās – vai “Citadele” ir amerikāņu vai latviešu banka? “LA” žurnālists Ivars Bušmanis izjautā bankas “Citadele” valdes priekšsēdētāju Gunti Beļavski.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kādas pārmaiņas notikušas bankā pēc īpašnieku maiņas? Netipiski, ka pēc bankas īpašnieku maiņas valdes priekšsēdētājs palika savā vietā. Kas mainījās?

Jauno akcionāru piesaiste būtībā nozīmēja bankas privatizāciju. Pēc Eiropas Komisijas noteikumiem, valsts nedrīkst sniegt atbalstu komercbankai ilgāk par pieciem gadiem. Tātad bija pienācis laiks. Līdz privatizācijai mūsu galvenais uzdevums bija nosargāt bankas vērtību, strādāt saskaņā ar visiem valsts atbalsta noteikumiem, nepārsniedzot nekādus normatīvus par tirgus daļām, kreditēšanu, turpretim pēc tās sākām strādāt kā jebkurš cits privāts uzņēmums, vairojot savu kapitālu, palielinot pelnītspēju un nospraužot sev ilgtermiņa stratēģiskus mērķus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais, ko kopā ar jaunajiem akcionāriem izdarījām jau pirmajā vasarā – sagatavojām rūpīgu biznesa plānu un ilgtermiņa stratēģiju. Publiski pavēstījām, ka gribam kļūt par Latvijas zīmolu, kuram gan privātpersonu, gan mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas sektorā būs galvenā loma Baltijā. Tagad esam sākuši īstenot šo plānu.

Ko pirmā gada laikā esat paguvuši paveikt?

Esam izveidojuši ļoti labu piedāvājumu patēriņa kreditēšanā, kas skar privātpersonas. Aizvadītā gada otrajā pusē pievienojām īpašos piedāvājumus uzņēmumiem – gan ikdienas pakalpojumu, gan finansēšanas jomās. Var teikt, ka aizvadītā gada nogalē mums jau bija pilns izplānoto piedāvājumu komplekts gan privātpersonu, gan mazo un vidējo uzņēmumu sektoros. Uzņēmējiem piedāvājam dažādu veidu attīstības kredītus un kredītlīnijas, tāpat “Atbalsta kredītu” jeb kredītu bez nodrošinājuma mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, lauksaimniekiem, tirgotājiem un arī tādiem uzņēmumiem, kuri nesen sākuši uzņēmējdarbību. Daudz laika esam veltījuši mobilo iespēju palielināšanai mūsu klientiem. Mūsuprāt, pērn “Citadeles” mobilā lietotne kļuva par vienu no labākajām finanšu tirgū.

Tagad mūsu uzdevums ir pilnveidot šos piedāvājumus un paplašināt iespējas arī abās mūsu tuvākajās kaimiņvalstīs.

Kā jūsu plānus varētu ietekmēt banku pārgrupēšanās, ar to domājot “Nordea” un DNB apvienošanos? Tad, iespējams, vairs nevarēs cerēt uz vietu pirmajā trijniekā?

Reklāma
Reklāma

Kā finanšu tirgu ietekmēs “Nordea” un DNB banku apvienošanās, par to spriest gan vēl ir pāragri. Mūsu banka kopš tās izveidošanas vienmēr ir strādājusi un attīstījusies ārkārtīgi sīvas konkurences apstākļos, tāpēc šī apvienošanās nebiedē, drīzāk patīk. Konkurence jau ir attīstības dzinējspēks. Konkurencei pieaugot, vislielākais ieguvums ir klientiem, kuriem ir lielākas iespējas izvēlēties.

Man liekas, ka bažas un uztraukums par finanšu tirgus daļu un vietu rangā, kas kādai bankai varētu zust pēc pārmaiņām citās bankās, tikai kaitē tās sekmīgai darbībai un tēlam klientu acīs. Klientam pats svarīgākais ir viņa apkalpojošās bankas stabilitāte, spēja pelnīt un prognozējamība. Vai tā ir pati lielākā vai otrā, vai piektā lielākā, diezin vai tam ir tik liela nozīme.

Arī mūsu sarunās bankas sienās, piedaloties akcionāriem, ne reizi neesam sprieduši, kurā vietā būsim banku rangā un kāda kārtējā gada beigās būs mūsu tirgus daļa. Bet esam sprieduši par pelnītspēju, kapitāla atdevi un prognozējamību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.