Latvijas basketbola dzīves vadītājiem būs jāpieņem gudri lēmumi, lai izlasei radītu iespējas atkal piecelties un realizēt lielo potenciālu.
Latvijas basketbola dzīves vadītājiem būs jāpieņem gudri lēmumi, lai izlasei radītu iespējas atkal piecelties un realizēt lielo potenciālu.
Foto: FIBA

“Esam kļuvuši par lētu interešu ķīlniekiem.” Kāpēc Latvijas basketbols ir vēl sliktākās pozīcijās nekā 2009. gada krīzē? 2

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Latvijas basketbols nonācis vēl sliktākās pozīcijās nekā 2009. gada krīzē. Vīriešu valstsvienībai jau līdz vasarai jāatrod jauns galvenais treneris un, visticamākais, tas būs ārzemnieks.

Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklu Latvija noslēdza ar zaudējumu papildlaikā Grieķijai (94:97). Abām komandām nekas vairs neizšķīrās, Jānis Timma un Dairis Bertāns jau bija devušies atpakaļ uz Maskavu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trešajā ceturtdaļā Latvijai bija +15, turpinājumā pārsvaram kūstot kā šobrīd sniegam. Šī bija Roberta Štelmahera vadītās komandas iezīme četrās no sešām cikla spēlēm, tāpat kā zaudētas galotnes. Latvieši vienīgie no grupas kvarteta palika bez ceļazīmes uz finālturnīru.

Kā pēdējā tam kvalificējās Lietuva, ar 77:76 laimīgi uzvarot Dāniju. Pirms tam priecājās Igaunija, kam pietika ar 84:86 zaudējumu Ziemeļmaķedonijai.

Ainara Bagatska vadītā Ukraina uzvarēja F grupā, tiesa, vēl arī Slovēnijai un Ungārijai bija identiska 4-2 bilance.

Ārkārtas kongress?

“Neko nevajag novelt uz FIBA sistēmu, jo savācām iespējami labāko sastāvu. Uz papīra izskatījāmies vairākas galvas tiesas pārāki (par Bulgāriju), bet diemžēl nebijām tādi laukumā. Jāveic analīze un jāsaprot, kā ejam tālāk. Mazgāt netīro veļu negribu – vai tā būtu mana vai kāda cita, bet ļoti labi zinām, cik sen, kas un par ko ir atbildīgs,” “Latvijas Avīzei” teica Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss, norādot, ka situācija ir vēl sliktāka nekā pirms iepriekšējās lielās basketbola krīzes 2009. gadā.

Jau augustā Latvijas izlasei sāksies 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācija. Eiropas zonā tā sadalīta trijās kārtās, mūsējie tāpat kā visas komandas, kas atlasē palika pēdējā vietā grupā, iesaistīsies no otrās kārtas, kurā kopumā 12 komandas tiks sadalītas četrās grupās, divām labākajām no katra trio iekļūstot atlases pamatkārtā.

LBS vēlākais līdz maija beigām vēlas atrast izlasei jaunu galveno treneri. Vērtēti tiks arī vietējie, bet noprotams, ka pēc 12 gadu pārtraukuma uzsvars tiks likts uz ārvalstu speciālistiem.

Reklāma
Reklāma

“Mūsu spēlētāji pārauguši mūsu trenerus. Ja gribam kaut ko sasniegt ar tik talantīgiem spēlētājiem, trenera jautājumā jāskatās ārpus Latvijas robežām,” uzskata Cipruss.

Viņš nedomā, ka sarunu uzsākšana ar latviešu izcelsmes Austrālijas treneri Andreju Lēmani aizvadītajā vasarā bija kļūda. Latvijas izlases sniegums būtībā parāda, ka doma pastiprināt treneru korpusu, ja tiks nopelnīta ceļazīme uz finālturnīru, bija pravietiska.

Šobrīd gan sarunas ar Lēmani, visticamāk, apstāsies, prognozē Cipruss. Interese esot no citiem ārzemniekiem.

Basketbola sabiedrībā sākusies pamatīga viļņošanās, pirms gada vēlēšanās zaudējusī nometne ar Edgaru Jaunupu priekšgalā runā par ārkārtas kongresu, prezidenta Raimonda Vējoņa atkāpšanos.

“Tas ir biedru lēmums. Ko man un Raimondam var pārmest?” retoriski vaicā pērn jūnijā ģenerālsekretāra amatā ieceltais Cipruss.

“Ja tas, ka dabūjām uz Rīgu trīs no četriem izlašu burbuļiem, labākos iespējamos sastāvus, ir mūsu kļūda… Esam ļoti tuvu halles celtniecībai. Jaunups ir vadījis un bijis basketbola tuvumā 11 gadus. Šobrīd mums viss savā ziņā jāsāk no nulles.”

Kaspars Cipruss atzīst, ka sporta veida piramīdas apakšā problēmas ir lielas, bet ir izveidots redzējums, ko darīt lietas labā – kā iesaistīt pēc iespējas vairāk jauniešu, izglītot trenerus, pēdējā pusgada laikā izstrādātas fiziskās sagatavotības vadlīnijas, jauni normatīvi.

Paaudžu konflikts

“Galvenā problēma, ka ir bardaks saimniecībā – ne tikai basketbolā, bet valstī daudzās jomās. Un tad ir mazie feodāļi, kas pieskata savas nozares, bet dižas izmaiņas viņiem nevajag,” uzskata bijušās Latvijas čempionvienības “ASK Rīga” ģenerālmenedžeris Ģirts Kalniņš.

Liela problēma esot treneru institūts, jo neviens mūsu speciālists TOP līgās nav pieprasīts, kā arī vājš nacionālais čempionāts vīriešiem un sievietēm. Arī viņš piekrīt, ka šobrīd izlasei vispiemērotākais būtu ārzemju treneris, bet ar piebildi – ne trešās šķiras, kā 2007. gadā bija ar serbu Nenadu Trajkoviču.

“Trūkst veselīgas domu apmaiņas – esam ļoti sašķelti un katrs mazo stūrīti gribam risināt,” turpina Kalniņš.

“Un visi nenormāli apvainojas, aizdomu pilni, nav atvērti godīgai diskusijai, bet – aha, gan jau viņam par to kaut kas ir, kaut ko grib. Tādā veidā nekas arī nemainīsies. Cīņa ne tikai basketbola pārvaldībā notiek, jo ir paaudžu konflikts – tas, kas bija derīgs pirms 10, 15 gadiem, vairs neder.

Nāk iekšā jaunā paaudze, kura spēlējusi ārzemēs, biznesus būvējuši, viņiem nav pieņemams tāds darbības stils, vāji slēpta shēmošana par labu īstermiņa merkantilajām interesēm, piemēram, aģentiem, lai noturētu sev vajadzīgo treneri. Esam kļuvuši par lētu vajadzību ķīlniekiem.”

Rezultāti. Basketbols

EČ KVALIFIKĀCIJA

H grupa, Rīga

Latvija–Grieķija 94:97 PL (23:25, 28:17, 18:17, 13:23, 12:15), Zoriks 21+7RP, Freimanis 16, Šķēle, Meiers pa 13, Laksa 9; Kacivelis 19, Salustross, Hrisikopuloss pa 17.

Bulgārija–Bosnija un Hercegovina 61:80.

Beigu tabula

1. Bosnija 5-1 +75

2. Grieķija 4-2 -2

3. Bulgārija 2-4 -67

4. Latvija 1-5 -6

Komanda, uzvaras–zaudējumi, punktu attiecība

Svarīgākās spēles dzīvē

Roberts Štelmahers, Latvijas izlases galvenais treneris: “Kārtējais zaudējums, Latvijas basketbolam šis ir grūts laiks. Trenējāmies kārtīgi, tomēr ir sarežģīti saprast, kas ir labi un kas ne, tik īsā laikā. Mums ir labs materiāls, puišiem reizēm jākoncentrējas mazliet vairāk, jo visu izšķir detaļas. Divreiz zaudējām ar vienu punktu, divreiz pagarinājumā.

Pēdējās ceturtdaļās varbūt pietrūka aukstasinības, neatradās līderis, kurš uzņemtos un nokārtotu. Gāju uz šīm spēlēm kā galvenajām dzīvē, nesanāca. Iespēja vadīt izlasi bija liels gods, atteikties no tāda piedāvājuma būtu muļķīgi, vienmēr varētu nožēlot, ka neesi pamēģinājis.

Es gribu sasniegt kaut ko vairāk, tas bija solis, kā kļūt labākam, un domāju, ka arī kļuvu labāks, bet rezultāta nebija, un mana darbība izlases galvenā trenera amatā ir izgāzusies. Treneru kolektīvs, treniņu process, ap­stākļi – viss bija ideāls, tikai ne rezultāts.

LBS sarunas ar Andreju Lēmani man nebija trieciens, sākām ciklu ar 0-2, un jebkura organizācija tur galvā plānu B. Grūti pateikt, vai vajadzīgas pārmaiņas (LBS), ir gaišākas galvas, kas par to domās.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.