Foto – Shutterstock

Ko jāpagūst ievākt tējām maijā 0

Maijā visi augi jau ir lapās vai ziedos, tāpēc jāpagūst ievākt gardu un veselīgu tēju drogas.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

Līdz jūnija vidum vāc bērza lapas, kamēr tās mīkstas, mazliet sveķainas. Uzlējumu lieto kā urīndzenošu, sviedrējošu, žultsdzenošu līdzekli un vitamīnu dzērienu. Jauno bērza lapu uzlējums palīdz mazināt nieru kolikas, urīnpūšļa iekaisumu, tūsku, dzelti, aterosklerozi un reimatismu, noder kā nomierinošs līdzeklis.

Tiklīdz sāk ziedēt ceļtekas, vāc to lapas kopā ar ziednešiem. Lielās ceļtekas uzlējumus un novārījumus lieto, lai veicinātu atkrēpošanu bronhīta, astmas, garā klepus, pat plaušu tuberkulozes gadījumā. Ārīgi izmanto kompresēm vai skalošanai mutes dobuma gļotādu iekaisuma, brūču, hronisku čūlu, apdegumu, furunkulu un strutojošu brūču ārstēšanai. Savukārt šaurlapu ceļtekas lapu novārījumu iesaka anēmijas, hemoroīdu, alerģijas un konjunktivīta gadījumā. Lielās ceļtekas preparāti nav vēlami, ja ir paaugstināts skābes saturs kuņģa sulā, gastrīts vai kuņģa čūla ar paaugstinātu skābes saturu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilnzieda laikā jāpagūst ievākt gaiļbik­sītes ziedus vai visus ziedu vainagus. Uzlējumu iesaka, lai novērstu uzbudinājumu, bezmiegu un histēriju. Kad augi beidz ziedēt, var vākt arī lapas. Uzlējums noder hipovitaminozes mazināšanai, gripas, pneimonijas, bronhīta, podagras un reimatisma ārstēšanai. Lielas gaiļbiksīšu uzlējuma devas mēdz izraisīt šķebināšanu, vemšanu un caureju. Saskaroties ar ziedputekšņiem un drogas putekļiem, jutīgiem cilvēkiem var būt alerģiskas reakcijas.

[wrapintext][/wrapintext]

Ievas ziedus tautas medicīnā plaši izmanto, lai mazinātu konjunktivīta simptomus, brūču un čūlu skalošanai, plaušu tuberkulozes ārstēšanai. Ievas drogu nav ieteicams lietot grūtniecības laikā. Turklāt ziedi, lapas un miza satur glikozīdu amigdalīnu, kas šķeļoties atbrīvo indīgo zilskābi.

Kaltētas upeņu lapas lieto tējai, lai mazinātu reimatiskās un podagras radītās sāpes.

Maijā sāk ziedēt kumelīte. Bērniem tēja ir maigs līdzeklis pret miega traucējumiem, gāzu uzkrāšanos, vēdera uzpūšanos. Vājš uzlējums ir viegls caurejas līdzeklis. Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ārstēšanai jālieto koncentrēts ziedu uzlējums. Ārīgi izmanto kā dezinficējošu līdzekli acu kompresēm vai mutes dobuma skalošanai gļotādas, smaganu, kakla iekaisuma, grūti dzīstošu brūču, čūlu, hemoroīdu un ginekoloģisku slimību gadījumā.

Baltā panātre nedzeļ kā lielā nātre, taču abas pavasarī var likt salātos kopā ar citiem zaļumiem. Baltās panātres ziedu uzlējumu lieto ginekoloģijā pret t.s. baltajiem ziediem, dzemdes asiņošanu, menstruālajiem traucējumiem, urīnpūšļa, urīnvadu, nieru bļodiņu iekaisuma gadījumā, pret bezmiegu, ādas niezi un izsitumiem. Savukārt novārījums noder ārīgi ādas iekaisumu, furunkulozes, ekzēmas, piņņu ārstēšanai.

Reklāma
Reklāma

Kad zied rasaskrēsliņš, laiks ievākt auga lakstus. Tie aktivizē gremošanas sistēmas darbību, uzlabo vielmaiņu, regulē mens­truālo ciklu, dziedē brūces.

Vijolītes laksti veicina atkrēpošanu un palīdz pret iekaisumu – izmanto akūta bronhīta, klepus, pneimonijas, garā klepus, nieru un urīnizvadceļu iekaisumu, podagras, reimatisko sāpju gadījumā, vielmaiņas regulēšanai, kā arī vēdera izejas mīkstināšanai, pret spazmām un žults sekrēcijas veicināšanai.

Svaigi vilkābeles ziedi noder tinktūrai, ko lieto sirds un asinsvadu slimību gadījumā, vairogdziedzera hiperfunkcijas, klimaktērija neirožu un vecuma bezmiega novēršanai. Tinktūra noderēs, lai normalizētu paaugstinātu asinsspiedienu un neregulāru pulsu.

Ziedēšanas laikā vāc arī meža zemeņu lapas. Tām piemīt pretiekaisuma, savelkoša, nomierinoša, gremošanu veicinoša un antibakteriāla iedarbība. Tēju var izmantot arī kā tonizējošu ikdienas dzērienu.

Jebkurā gadījumā pirms drogu lietošanas jākonsultējas ar ģimenes ārstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.