Janukoviča sāncenši sasparojas 0
Izdevīga vēlēšanu sistēma un sadrumstalota opozīcija – divi iemesli, kas svētdien gaidāmajās Ukrainas parlamenta vēlēšanās uzvaru varētu nodrošināt šobrīd valstī valdošajai prezidenta Viktora Janukoviča “Reģionu partijai” (“RP”).
Kaut lielākā daļa Ukrainas politisko apskatnieku pārsteigumus neparedz, daži tomēr norāda, ka opozīcijai ir visnotaļ labas izredzes vēlēšanās sasniegt teicamu rezultātu.
Uzvaru atvēl Janukoviča partijai
Polijas Austrumeiropas izpētes centra analītiķis Vojceks Konoņčuks rakstā, kas publicēts interneta vietnē “Euroactiv.com”, paredz, ka “”Reģionu partija” uzvarēs, nevis krāpjoties ar vēlēšanu rezultātiem, bet gan pateicoties tai labvēlīgam vēlēšanu likumam”. Pērn novembrī Ukrainas parlaments pieņēma grozījumus vēlēšanu likumā, kas tagad paredz, ka puse no 450 parlamenta deputātiem tiek izraudzīta proporcionālā vēlēšanu sistēmā no partiju sarakstiem, bet otra puse – no vienmandāta vēlēšanu apgabaliem.
Vēlēšanu priekšvakarā sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Janukoviča vadīto partiju atbalsta aptuveni ceturtā daļa Ukrainas vēlētāju. Otra populārākā ar 20 procentu ukraiņu atbalstu ir pasaules čempiona boksā Vitālija Kļičko vadītā partija “Udar”, bet par ieslodzījumā esošās Jūlijas Timošenko partiju apvienību “Tēvzeme” gatavi balsot ap 15 procentiem Ukrainas iedzīvotāju. Tāpat parlamentā, visticamāk, iekļūs Ukrainas komunistu partija, kura atbalsta Janukoviču un par kuru varētu balsot ap desmit procentiem vēlētāju.
Ļoti iespējams, pārstāvniecību parlamentā iegūs arī Ukrainas galēji labējā partija “Brīvība”, kuras devīze ir “Ukrainu ukraiņiem!” un kura savā programmā runā par reformām pensiju sistēmā, kā arī cīņu pret oligarhiem un nekustamo īpašumu spekulantiem.
Partijas līderis ir 43 gadus vecais ārsts un jurists no Ļvovas Oļegs Tjagņiboks, kurš Ukrainas medijiem vairākkārt uzsvēris, ka viņa partija vairs nav “atstumtās lomā”. Pārvarot iekļūšanai parlamentā nepieciešamo piecu procentu barjeru, tā, domājams, varētu sadarboties ar Timošenko partiju bloku un “Udar”.
Opozīcija kaļ plānus
Kamēr Timošenko atrodas ieslodzījumā, opozīcijas partiju apvienošanā iniciatīvu uzņēmies Ukrainas bijušais ekonomikas, kā arī ārlietu ministrs Arsēnijs Jaceņuks. Viņa vadītā partija “Pārmaiņu fronte” ietilpst Timošenko partiju apvienībā, kura pēc vēlēšanām cer izveidot koalīciju ar Kļičko “Udar”. Turklāt vēlēšanu kārtā, kurā parlamenta deputāti tiks izraudzīti pēc proporcionālās sistēmas, opozīcijas spēki, iespējams, apsteigs “RP”. Grūtāk tiem varētu klāties vienmandāta apgabalos, kuros analītiķi lielākus panākumus atvēl Janukoviča partijas kandidātiem. “Daudzi neatkarīgie parlamentārieši noteikti neatteiksies no iespējas pievienoties “RP” rindām. Daži to darīs brīvprātīgi, bet citi, bažījoties par savu uzņēmumu nākotni, vēl kādu privātu apsvērumu dēļ,” paredz Konoņčuks. Lai palielinātu opozīcijas iespējas panākumus gūt arī vienmandāta apgabalos, Timošenko mudinājusi partijas biedrus atsaukt savas kandidatūras tajos apgabalos, kuros labāk varētu klāties “Udar” pārstāvjiem. Viņas aicinājumam jau atsaukušies partiju apvienības “Tēvzeme” 26 biedri, raksta Vācijas žurnāls “Der Spiegel”.
Par spīti opozīcijas aktivitātēm, vairākums analītiķu tomēr norāda uz tās rindu sašķeltību.
Zviedru ekonomists Anderss Aslunds publikācijā laikrakstā “The Moscow Times” spriež, ka Ukrainas opozīcija ir “demoralizēta un nospiesta”, kurai pēc Timošenko ieslodzīšanas trūkst nopietna vadītāja. Bet Janukoviču viņš vaino autoritāra režīma iedibināšanā.
Zviedru ekonomists uzskata, ka vaina Ukrainas opozīcijas spēku likstās jāuzņemas bijušajam prezidentam Viktoram Juščenko, kurš nu esot pieslējies Janukoviča atbalstītājiem. Turklāt pašreizējais Ukrainas prezidents savam kādreizējam oponentam pat ļaujot ik pa laikam uzturēties savā rezidencē, raksta “The Moscow Times”.
ES gaida Timošenko atbrīvošanu
Pirms vēlēšanām aktualizējies arī jautājums par Ukrainas un Eiropas Savienības attiecībām. Kaut Kijeva nav atteikusies no nodoma pievienoties blokam, ES amatpersonas joprojām piesardzīgi raugās uz Ukrainas dalību. Jo vairāk tās izredzes pasliktina Timošenko atrašanās ieslodzījumā, kas aizkavējusi asociācijas līguma stāšanos spēkā starp Ukrainu un ES. Šis līgums nodrošinātu Ukrainai brīvu pieeju ES tirgum un palielinātu eksporta apjomus. Brisele paziņojusi, ka tā neratificēs līgumu, kamēr Timošenko atradīsies aiz restēm. Tāpēc pirmsvēlēšanu cīniņā arī vairāki lielākie Ukrainas uzņēmēji nostājas Janukoviča opozicionāru pusē.
Šonedēļ Berlīnē norisinājās starptautiska diskusija par Kijevas un Briseles turpmākām attiecībām. Pēc tās Eiropas Savienības paplašināšanas komisārs Ginters Ferhoigens paziņoja, ka “Eiropadome man ieteica Ukrainai neko neapsolīt, nedot viņiem cerības”. “Ukraina savu izvēli ir paziņojusi, un tā grib kļūt par ES dalībvalsti. Taču galavārds pieder ES,” tā par iespējamu Ukrainas iestāšanos blokā izteicās Ferhoigens.