Jāņu nakts mistērijas Pedvālē 0
Līgo vakarā Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā uguns liesmām tiks ziedots vides mākslas objekts “Purifikācija” (“Attīrīšanās”), ko īpaši šai jāņunaktij Latvijā veidojis japāņu izcelsmes amerikāņu mākslinieks Tomass Matsuda.
Tas notiks laikmetīgas uguns, skaņas un kustību izrādes laikā, kuru kopā ar tēlnieku un saviem audzēkņiem iestudējusi Buto māksliniece Simona Orinska. Buto ir japāņu kustību teātris, kura pamatā fiziskā ķermeņa un ego ietekmes samazināšana un pārveide garīgajā enerģijā vienlaikus gan atklājot, gan radot ķermeni no jauna. Izrāde sāksies 23. jūnija vakarā plkst. 22, un tajā piedalīsies arī multimāksliniece Skaidra Jančaite (Lietuva) un skaņu mākslinieks Artis Gulbis. Darbība risināsies ap T. Matsudas mākslas darbu, kuru veido divi vertikāli koka stabi un akmeņu aplis, simbolizējot divus cilvēkus nosacītā telpā.
“Saulei rietot, uguns tiks ielaista virs akmeņu apļa sakrautajā zaru vainagā. Kad akmeņi būs kārtīgi sakarsuši, tiem uzlies ūdeni, lai rastos dūmi un garaiņi, kas, paceļoties gaisā, nesīs centrālo tēlu simboliski izteiktos vēstījumus Lielajam Garam. Šajā brīdī aizdedzinās objekta centrālo kompozīciju. Izrādes dalībnieki atainos savu izpratni par saulgriežu rituāliem, ar dažādiem tēliem un zīmēm atklādami cilvēka un dabas attiecību mistēriju,” stāsta muzeja dibinātājs, tēlnieks Ojārs Feldbergs.
“Purifikācijā” mūsdienīgi sakausēta mākslinieka japāniskā domāšana ar Amerikas indiāņu tradīcijām, kam Buto studijas audzēkņu performance “Zīme” piešķirs kustību izpausmes.
“Attēlosim dažādu tautu kultūru kodus un arhaiskos pirmsākumus, laikmetīgā mākslas valodā stāstot par radīšanas un attīrīšanās rituālu, cilvēka apziņas pārveides ceļu. Izrāde balstīta japāņu un indiāņu mītos, baltu rakstu zīmēs un personificētā, kustībās un skaņās izdzīvotā auglības rituālā, kas piepilda saulgriežu nakti.
Mūsu priekšnesums paudīs spriedzi un katarsi un būs kā simbolisks akts, kas līdzīgi senajiem rituāliem attīra dvēseli. Kopīgo sakņu apzināšanās stiprina mūs kā tautu savā zemē un tās kultūras mantojumā,” izrādes būtību atklāj S. Orinska.
Jāņurītā ap plkst. 4 Ojāra Feldberga vadībā puišiem būs iespēja piedalīties vīru rituālajā skrējienā, atklājot savu kailo augumu lecošajai saulei. “Tā nav publiska izrādīšanās, bet ļoti intīms brīdis, kas nav jāskata svešām acīm, tāpēc ar drosmīgajiem došos uz kādu klusu, man vien zināmu vietu, kur vīri varēs apliecināt savu gribasspēku un saņemt visapkārt strāvojošo dabas enerģiju, skrienot pliki pa rasoto zāli,” teic Pedvāles saimnieks, pie kura personīgi jāpiesakās skriet gribētājiem. Viņš aicina visus būt saprātīgiem un izvērtēt savu rūdījumu. No 1994. gada, kad Pedvālē notiek pliko skrējiens, esot bijuši gan silti, gan auksti un lietaini jāņurīti, reiz pat nācies vicot pa salnā sastingušu zāli. Lai meitas neapvainotos, viņas tikpat klusā nostūrī varēšot kailas “peldēties” rīta rasā.
Šogad aprit 20 gadi, kopš dibināts Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs, tādēļ šī sezona veltīta akmens un cilvēka savstarpējām attiecībām, jo arī tēlniekam rit 65. dzīves un 40. radošās darbības gads. “Akmens ir senākā būtne uz zemes, kultūras attīstības virzītājs. No pašiem pirmsākumiem tas cilvēkiem kalpojis gan kā ierocis, darbarīks, kulta priekšmets un rotaslieta, gan celtniecības materiāls, ceļrādis un kapa plāksne,” uzsver O. Feldbergs. “Tēlniekiem akmens ir materiāls, kas ļauj radīt dažādas tēlainas situācijas, performances. Tostarp ir arī garīgs rituāls – akmens sēklas stādīšana zemē, ko Pedvālē īstenojam jau sešus gadus.
Iestādot akmeni, cilvēks iestāda vēlējumu savā dvēselē, ilgojas un lolo to, kamēr vēlme piepildās. Visu šo laiku viņš nezaudē garīgo saikni ar savu apņemšanos un palīdz tai izaugt reālajā dzīvē. Esmu stādījis akmeņus 13 valstīs un pārvedis no turienes arī akmens sēklu.
Atklājot sezonu “Akmens. Cilvēks”, Pedvālē iestādīju akmeni no Nīderlandes, bet guru Vinaija Čaitanja – akmeni no Indijas, īstenojot indiešiem raksturīgu uguns ceremoniju.”
Pašlaik krodziņā “Dāre” apskatāma O. Feldberga izstāde “Visādi akmeņi”, bet Pedvāles parkā jaunumi ir Kena Peina (ASV) granīta skulptūra “Māra” un O. Feldberga “Cerību akmens” ar tūkstoš caurumiņiem, kuros var ievietot zīmītes ar saviem vēstījumiem akmens dvēselei. Ieeja brīvdabas mākslas muzejā – Ls 1,5 – 2 (pieaugušajiem), pirmsskolas vecuma bērniem – brīva.
Vērts apskatīt
• Jaunsabiles veco laiku muzejs (Sabile, Ventspils 44/46 – jaunums). Apskatāmas senlietas, no kurām daudzas ir ļoti retas. Tostarp, pūralādes, skapji ar zīmējumiem, dzirnavu zobrati, verstu, kvartālu un kilometru stabi, arī sešas tonnas smags enkurs. Apmeklējums jāpiesaka pa tālr.: 26513136 vai 26836919.
• Virsaišu ūdenskritums (Talsu nov. Abavas pag. – 2010. gada ģeoloģiskais objekts Latvijā). Atrodas Virbupes labā krasta pietekā netālu no Virsaišu mājām. 1,7 m augstais ūdenskritums atklāts tikai 1998. gadā strauta gultnē pār augšdevona dolomīta iežiem. Īpaši izteiksmīgs palu un lietavu periodā, kad tā platums var sa-sniegt pat četrus metrus. Ap pusotru kilometru garā dabas taka sākas aiz stādu audzētavas “Mazsili” šosejas Stende–Sabile kreisajā malā. Takas sākumā un pagriezienu vietās ir izvietotas norādes, labiekārtota atpūtas vieta pie ūdenskrituma.
• Lidojumi ar paraplānu tandēmā. Notiek Aizdzires tuvumā (8 – 10 km no Kandavas). Kopā ar pilotu var lidot līdz 130 kg smags pasažieris. Lidojuma augstums un ilgums (6 – 15 minūtes) atkarīgs no laika apstākļiem, galvenokārt vēja ātruma, mākoņainības. Viens lidojums maksā 25 latus, tā laikā drīkst fotografēt un filmēt. Jāierodas brīvā apģērbā ar garām piedurknēm, ieteicami sporta apavi un ādas cimdi. Nedrīkst lietot alkoholu. Lai uzzinātu precīzu informāciju par lidošanas iespējām, jāsūta īsziņa ar burtu “T” un sava e–pasta adresi uz tālr.: 29185952.
• 23. jūnijā plkst. 12 Sabiles centrā pie fabrikas vārtiem notiks līgošana un teātra uzvedums “Tā mīlestības ģipts” pēc R. Blaumaņa lugu “Trīnes grēki” un “Skroderdienas Silmačos” motīviem.
Kas jāapskata 1. Sabiles Vīna kalns (pilsētas centrā iepretim autoostai). 2. Sabiles luterāņu baznīca (1450. g. lietais zvans un kancele – vecākie Latvijā). 3. Leļļu dārzs (Sabile, Rīgas 17).
Kur nakšņot 1. Viesu nams “Pedvāle” (tālr.: 29133374). 2. Viesu nams “Rambules” (Sabile, Raiņa 1). 3. Hostelis “Hostel Hospital” (Sabile, Rīgas 43).
Kur paēst 1. Krodziņš “Dāre” (Pedvālē). 2. Kafejnīca bistro “Zane” (Sabile, Rīgas 8). 3. Kafejnīca “Plosti” (starp Sabili un Kandavu). |