Sacelta ažiotāža: vai Latvija sekos Igaunijas piemēram un palielinās nodokļus? 78

Vai Latvijai jāseko Igaunijas piemēram un jāpalielina nodokļi? TV24 raidījumā “Ziņu top” komentāru sniedz Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.

Reklāma
Reklāma
Vērsis – “Lexus”, Lauva – “Lamborghini”: kurš auto ir piemērots jūsu Zodiaka zīmei 1
“Viņš vēlējās slēpt sastrādātās blēņas.” Valsts policija informē, ka bērns, situāciju ar it kā notikušo nolaupīšanas mēģinājumu Dobeles pusē, izdomājis… 66
Risks ir viens no vislielākajiem: jau tuvākajos mēnešos Krievijā var notikt neiedomājamākais 56
Lasīt citas ziņas

Viņš atzīst, ka ir izcēlusies ažiotāža par vietējiem augļiem un dārzeņiem, taču uzsver, ka 12%PVN likme tiks saglabāta.

“Pagājušajā budžetā, veidojot kompensējošos mehānismus, mēs ieviesām nodokļus akcīzei un dažām citām lietām, kuri ir pastāvīgi. Tātad būtu tikai godīgi saglabāt šo 12% likmi. Mēs sekosim tam, lai tas arī nemainītos,” uzsvēra Saeimas deputāts.

CITI ŠOBRĪD LASA

To, ka nodokļu palielināšana šobrīd būtu kļūda, trešdien intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents Andris Bite.

“Skaidrs, ka celt nodokļus šobrīd būtu kļūda, jo ekonomika no tā neaugs ne straujāk, ne arī labāk,” teica LDDK prezidents.

Viņš atzīmēja, ka valstij būtu jāsper drosmīgāki soļi, proti, darbaspēka nodokļu ziņā, kā arī mazā biznesa regulējumā nodokļi ir jāsamazina līdz līmenim, kas ir konkurētspējīgs ar kaimiņvalstīm.

Vienlaikus Bite arī norādīja, ka, samazinot attiecīgos nodokļus līdz konkurētspējīgam līmenim, īstermiņā valsts budžetā būs mazāki ieņēmumi, taču valdībai tiek piedāvāti arī kompensējošie pasākumi, kādi būtu jāievieš, lai varētu šo īstermiņa ienākumu samazinājumu kompensēt.

“Tabulās veidosies mīnusi, bet dzīvē viss bieži vien notiek citādāk,” sacīja Bite, vienlaikus paužot pārliecību, ka ilgtermiņā šāds lēmums viennozīmīgi dos pozitīvu rezultātu, jo daļa biznesa, kas šobrīd ir pelēkajā ekonomikā, sāks maksāt nodokļus.

Bite arī norādīja, ka Latvijā gadu desmitus praktiski nekas nav darīts, lai ekonomika augtu straujāk un tā būtu lielāka.

Jau vēstīts, ka Igaunijā tiks paaugstināti nodokļi, lai iegūtu papildu līdzekļus aizsardzībai, liecina jaunais Igaunijas valdošās koalīcijas līgums, ko piektdien nodeva atklātībai trīs koalīciju veidojošās partijas – Reformu partija, Sociāldemokrātiskā partija un partija “Igaunija 200”.

Reklāma
Reklāma

Paredzēts, ka no 2025.gada jūlija pievienotās vērtības nodoklis (PVN) tiks paaugstināts par diviem procentpunktiem līdz 24%, bet no 2026.gada janvāra par diviem procentpunktiem līdz 24% tiks palielināts arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Plānots paaugstināt arī akcīzes nodokļus alkoholam, tabakas izstrādājumiem un benzīnam.

Vēl no 2026.gada sākuma tiks ieviests papildu 2% uzņēmumu peļņas nodoklis.

Šī nodokļu paaugstināšanas pakete tiek dēvēta par “drošības nodokli”, kas būs spēkā līdz 2028. gada beigām.

“Nepieciešamību pēc turpmākiem nodokļu palielinājumiem vai izmaiņām noteiks valdība, kas sāks strādāt pēc Rīgikogu vēlēšanām 2027.gadā,” teikts koalīcijas līgumā.

Jaunā koalīcija sola nodrošināt izdevumus valsts aizsardzībai vismaz 3% apmērā no iekšzemes kopprodukta, neskaitot izmaksas par sabiedroto uzņemšanu.

Jau ziņots, ka demisionējusi Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa, kas izvirzīta par Eiropas Savienības ārējās un drošības politikas augstā pārstāvja amata kandidāti. Tādēļ tiek valdošās koalīcijas partijas vienojušās par jaunu koalīcijas līgumu un veido jaunu ministru kabinetu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.