Jānis Grīnbergs: VUGD dramatiski trūkst ugunsdzēsēji-autovadītāji un zvanu centra dispečeri 58
TV24 raidījumā “Uz līnijas” tika diskutēts par darbinieku – kadru maiņu – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD). Jānis Grīnbergs, kurš ir VUGD priekšnieka vietnieks, raidījumā atzina, ka šobrīd viņiem dienestā lielas izmaiņas darbaspēka jomā nav. Proti, darbaspēka trūkuma procents saglabājies 11 līdz 12 procentu apjomā. Grīnbergs raidījumā “Uz līnijas” sacīja, ka šobrīd visā VUGD dramatiski trūkst tieši ugunsdzēsēji-autovadītāji, jo šī darba izpildei ir vajadzīga speciāla autovadīšanas kategorija “C”. Pašu ugunsdzēsēju tik ļoti netrūkstot.
VUGD priekšnieka vietnieks vēl uzsvēra, ka problēmas ir arī ar glābšanas darbu vadītājiem – tiem, kas pirmie ierodas notikuma vietā, jo viņiem arī esot vajadzīgas īpašas iemaņas, un ne visi gribot uzņemties šo atbildību.
“Šī atalgojuma starpība vairs nav tik liela starp ugunsdzēsēju, autovadītāju un vada komandiera vietnieku. Un vēl viena ļoti liela kategorgija, kur mums patiešām ir lielas problēmas, ir Zvanu centrs vai tagad, kā mums pa jaunam saucas – “Vienotā kontaktcentru pārvalde”. Tātad apkalpojam zvanu centrus 112 un “Resursu vadība”. Tur trūkst dispečeri pat līdz 60%. Vecākie dispečeri ir bišķiņ mazāk – ap kādiem 30, jo arī tur prasības ir diezgan lielas! Bet tas atlagojums, ko var piedāvāt dienests, nemaz nav tik liels. Ir jāzina vairākas valodas, ir jāsaprot, ko cilvēki saka pat neredzot to, kas notiek – tātad atbildība ir liela, psiholoģiskais spiediens arī diezgan liels, jāstrādā ir gan naktī, gan dienā – tur mums problēmas ir diezgan lielas,” tā TV24 raidījumā teica Grīnbergs.
Ugunsdzēsējs atalgojumā “uz rokas” saņemot apmēram 800 eiro mēnesī, varbūt mazāk – 750 līdz 800 eiro, tā sacīja VUGD priekšnieka vietnieks. Savukārt VUGD autovadītājam esot mazliet lielāks atalgojums – “drusciņ zem 1000 eiro”. Un pirmā līmeņa glābšanas darbu vadītājam algā esot mazliet vairāk par 1000 eiro. “Ja salīdzinām ar Rīgu, tad Rīgā vidējais atalgojums pārsniedz jau pusotru tūkstoti eiro, – tā es esmu lasījis masu medijos. Vislielākā problēma mums arī ir tieši Rīgas reģions, kur piesaistīt šos te cilvēkus,” pastāstīja Grīnbergs. Savukārt citos Latvijas reģionos esot “drusciņ labāka” situācija, bet nav arī ideāli.
Pieminētā samaksa ir par normālu darba slodzi, tā TV24 raidījumā “Uz līnijas” skaidroja Grīnbergs. Virsstundas VUGD darbiniekiem tiekot apmaksātas dubultā, kā tas ir noteikts likumdošanā. Sākotnēji gan tiekot piedāvāts atpūsties – izņemt nostrādātās virsstundas, ja tās ir nostrādātas, bet citos gadījumos tiek maksāts par virstundām, kur nav iespējams citādāk rīkoties. “Likumā ir daudz normas noteiktas, kas ir jāievēro, lai mēs līdz tai virsstundu samaksai nonāktu,” precizēja Grīnbergs.