Jāņa Akuratera muzejā notiks māksliniekam Jēkabam Kazakam veltīts vakars 0
Jāņa Akuratera muzejā 28. novembrī plkst. 18 pasākumu cikla “Māksla Akuratera mājā” notiks māksliniekam Jēkabam Kazakam veltīts vakars, aģentūru LETA informēja Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Grudule.
Vakara programmā ar priekšlasījumu “Jēkabs Kazaks – mākslinieka mūžs – “skarba, sūra, bet radoša darba diena”” uzstāsies Ruta Cimdiņa, savukārt ar priekšlasījumu “Jēkabs Kazaks – pašrefleksijās un laikabiedru vērtējumos” uzstāsies Cimdiņa, Maira Valtere un Aivars Eipurs. Savukārt par tēmu “Jēkaba Kazaka mākslas, teorētisko uzskatu un personiskās stājas nozīme mākslas attīstībā” sarunāsies mākslas vēsturniece Ingrīda Burāne un mākslinieks Pēteris Postažs. Tāpat vakara programmā iekļautas muzikālās impresijas, ko izpildīs pianists Ventis Zilberts un vijolnieks Juris Švolkovskis.
Kazaks dzimis 1895. gada 18. februārī Rīgā. Viņa tēvs Pēteris Kazaks kādā Vecrīgas namā strādāja par mājas sargu jeb namiķi, māte Ede bija mājsaimniece.
Desmit gadu vecumā Kazakam nācās pārdzīvot 1905. gada revolūcijas dramatiskos notikumus. 1908. gadā Kazaks beidza elementārskolu. 1913. gadā – Ata Ķeniņa vadīto reālskolu Rīgā, kur zīmēšanu mācīja Jūlijs Madernieks, bet pēc tam iestājās Rīgas pilsētas mākslas skolā, kurā pasniedza Vilhelms Purvītis, Jānis Roberts Tilbergs un Eva Borherte-Šveinfurte.
Pirmajam pasaules karam tuvojoties Rīgai, 1915. gadā Kazaks devās bēgļu gaitās uz Krieviju. Ar Purvīša ieteikumu Kazaks 1915. gada rudenī turpināja mācības Penzas pilsētas mākslas skolā. To nebeidzis, viņš 1917.gadā izstājās un atgriezās Rīgā.
1918. gadā pēc rakstnieka Viktora Eglīša uzaicinājuma Jēkabs Kazaks devās uz uz Alūksni, kur strādāja par skolotāju. Savukārt 1920. gada 5. decembrī Kazaku pavadīja uz Torņakalna kapiem daudzi draugi un mākslinieki, arī Purvītis.
Ja dzīves laikā Kazaks piedzīvo tikai piecas izstādes, kurās ir eksponēti viņa mākslas darbi, vēlāk Kazaka gleznas ir izstādītas desmitos latviešu mākslas izstāžu gan Latvijā – Alūksnē, Rīgā, Tukumā, Jelgavā, Liepājā -, gan Eiropā – Tallinā, Stokholmā, Bordo, Kopenhāgenā, Maskavā.