Jāmaina mediķu atalgojuma politika, nevis jādraud ar cietumsodu 0
Saeima nolēmusi papildināt Krimināllikumu, lai ar spaidu darbiem, naudas sodu vai pat brīvības atņemšanu uz diviem gadiem sodītu personas, kas dod kukuli ārstiem. Likumā rakstīts, ka kukulis ir ne tikai naudas izteiksmē, bet arī, piemēram, pārtikas produkti un rūpniecības preces.
Ja naudu nelikumīgi ņem ārsts, tad viņam jau tagad draud kriminālatbildība. Taču tādas nav naudas devējam. Tomēr jāvaicā – cik ārsti ir sodīti par naudas izspiešanu no pacientiem, par to, ka viņi klaji un demonstratīvi neiet pie slimnieka, kamēr viņš nesamaksā? Neviens. Cilvēki parasti neiet par to sūdzēties, jo baidās, ka vispār paliks bez ārstēšanas.
Nu parādījusies jauna iniciatīva – sodīt pacientus. Ja pieķers, ka kukuli dod atkārtoti, – ieliks cietumā. Mūsu laikraksta lasītāji par šo ieceri smejas – tad jau tiem, kas gribēs pieķert, vajadzēšot algot lūriķus, kas glūnēs pa ārsta kabineta atslēgas caurumu, lai ieraudzītu to brīdi, kad slimnieks dod naudiņu iesaiņojumā. Jo kā gan pierādīt šos savstarpējās vienošanās gadījumus? Šķiet, atkal ir tapis kārtējais likuma papildinājums tikai uz papīra.
Medicīnas jomas pārzinātāji uzskata, ka ne jau ar šādiem Krimināllikuma labojumiem izskaudīs nelegālos maksājumus. Tieši otrādi – tie radīšot vēl nebijušu solidaritāti starp ārstiem un pacientiem, man atzina mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris.
Pirms vairākiem gadiem “CIET international” veiktais pētījums rāda, ka ārstam neoficiāli maksā par trim lietām – ātrumu, konkrēta ārsta pieejamību un drošības sajūtu. Ja šādu pētījumu veiktu šodien, tad droši vien atklātos, ka pacientu neoficiālo maksājumu viens no būtiskākajiem iemesliem ir arī ārstu zemais atalgojums. Tiesa, ir arī dzirdēts, ka, mainoties paaudzēm, mainoties arī tikumi – piemēram, jaunie ārsti, kuriem atalgojums arī ir zems (ap 350 latiem), nemaz negaida “pateicības” naudā. Roka pēc aploksnes stiepjas tieši tiem, kas par savu algu nevarot sūdzēties, sak, naudas nekad nav par daudz! Taču, neraugoties uz iepriekšminēto, vienalga uzskatu, ka slikti atalgotais mediķu darbs ir būtisks iemesls tam, lai neoficiāli pacientu maksājumi neizzustu. Tāpēc politiķiem priekšplānā ir jāizvirza nevis pieminētie Krimināllikuma papildinājumi, bet gan valsts politika attiecībā pret medicīnas darbinieku algām. Tas, ka pieķers kādu slimnieku, kurš ārstam iedevis kādu desmitnieku, te nepalīdzēs.