Jaka ar pīņu aizdari 0
Vēlos no Latvijas aitu vilnas uzadīt klasisku jaku ar iešūtām piedurknēm, taču nezinu, kā to dara, jo līdz šim esmu adījusi tikai zeķes un cimdus. LIDIJA CESĪS
Nepieciešamie materiāli
Šajā gadījumā 38.-40. izmēra jaka adīta nevis no Latvijas aitu vilnas dzijas, bet gan no Itālijā ražotas dzijas Diandra, kuras sastāvā ir 85% vilnas un 15% lina. Pavediens ir rupjš, tāpēc adīšanai izmantotas 5. izmēra adāmadatas.
Jaku var uzadīt ātri, taču nedrīkst kļūdīties, jo jebkuru neprecizitāti pamanīs lielo valdziņu dēļ.
Lai aprēķinātu nepieciešamo valdziņu skaitu, uzada paraugu. To izmazgā, jo dzija dažkārt saraujas vai izstaipās. Pēc tam aprēķina, cik valdziņu ir 10 centimetros. Piemēram, ja ir 20 valdziņi, tas nozīmē, ka 1 cm ir 2 valdziņi. Tālāk gurnu apkārtmēra centimetrus reizina ar valdziņu skaitu, kāds ir paraudziņa vienā centimetrā, dala uz pusēm, tādējādi aprēķinot valdziņu skaitu jakas priekšpusei un mugurpusei. Lai kontrolētu adījuma detaļu garumu un platumu, uzzīmē piegrieztni vai adot izmanto kādu jaku vai žaketi, kas der un ir ērta.
Aizdarei vajadzēs plastmasas pogas ar caurumiņiem, kuras apšuj ar to pašu dziju.
Lai apakšējā maliņa nerullētos, to aptamborē ar vēzīti (īsie stabiņi no kreisās puses uz labo pusi).
Darba gaita
Apraksts dots adījumam ar blīvumu 10 x 10 cm = 10 valdziņi un 14 rindas. Ja ada ar smalkāku dziju, nepieciešamo valdziņu skaits jāaprēķina pēc uzadītā paraudziņa.
• Priekšpusei uzmet 24–25 valdziņus un ada 72 rindas (nepāra rindas – labiski, pāra – kreiliski). Abu priekšpuses daļu vienā malā, kur būs aizdare, ada pīni, valdziņus krustojot katrā 12. kārtā. Ja gribas, lai pīne veidotu jakas apkakli mugurpusē, abu priekšpuses daļu pīnes ada apmēram desmit vai vairāk centimetrus garākas, sadiedz un piešuj kakla izgriezumam, izmantojot dūrienu valdziņš valdziņā, jo tad šuvuma vietu nevarēs redzēt.
• Lai veidotos kakla izgriezums, katrā 5. rindā norauc jeb saada kopā divus valdziņus. Noada 30 rindas, pavisam noraucot sešus valdziņus. Pirms pīnes saada valdziņus, bet pīni turpina adīt līdz plecam un tālāk vai nu atsevišķi, vai pieadot mugurpuses kakla izgriezumam.
• Kad adījums ir līdz padusei, veido rokriņķi. Pirmajā rindā norauc 3 valdziņus, trešajā – 1 valdziņu.
• Piedurknēm uzmet 32–34 valdziņus. Katrā 7. kārtā pieaudzē 8 valdziņus, līdz valdziņu skaits ir 40–42. Kad noadītas 85 rindas, sāk veidot raukumu. Pirmajā rindā norauc 2 valdziņus un ada labiski līdz galam, tad, sākot ar kreiso pusi, norauc 2 valdziņus. Nākamajā un turpmākajās 18 kārtās norauc pa 1 valdziņam gan labajā, gan kreisajā pusē. Pēc tam norauc visus uz adatas palikušos valdziņus.
• Mugurpusei uzmet 48–50 valdziņus un ada labiski 72 rindas (nepāra rindas – labiski, pāra – kreiliski). Kad noadīts līdz padusei, veido rokriņķi. Pirmajā rindā norauc 2 valdziņus, trešajā – 1 valdziņu. Ada 30 rindas. Kakla izgriezumu ada taisnu, raukumu neveido. Tā būs vieglāk adīt un arī izskatīsies labi.
• Noadītās jakas detaļas pirms sašūšanas notvaicē, jo tad malas nerullēsies.
• Visu sašuj. Lai savienojuma vieta nebūtu pamanāma, gan plecus sašuj, gan piedurknes piešuj ar dūrienu valdziņš valdziņā.
• Veido aizdari. Kreisajā priekšpusē līdz kakla raukumam ar tamboradatu uzņem 38 valdziņus, no kreisās puses izvelkot caur adījuma sānu pīnītes malu. Ada 10 rindas. Lai neveidotos caurumi, pirmajā rindā ada labiski grieztus valdziņus.
• Pogcaurumus veido kā cilpiņas, kuras apšuj.