Jāizveido nodokļu paradīžu melnais saraksts 0
Pēc tā dēvēto Paradīzes dokumentu publiskošanas par plaši lietotām shēmām nodokļu apiešanai Eiropas Komisija pieprasa, lai dalībvalstis steidzami panāktu vienošanos par nodokļu paradīžu melno sarakstu ES ietvaros.
Moskovisī noskaņots apņēmīgi
ES finanšu komisārs Pjērs Moskovisī paziņojis, ka ES dalībvalstu valdībām “steidzami jāizveido Eiropas nodokļu paradīžu melnais saraksts, kas būtu arī ticams”. “Nav nozīmes iekļaut tikai vienu valsti nodokļu paradīžu melnajā sarakstā,” teica Moskovisī. Runājot eirozonas valstu finanšu ministru apspriedē Briselē, Moskovisī uzsvēra, ka pēdējie atklājumi par finanšu manipulācijām ārzonās liecina, ka “dažas firmas un naudīgi cilvēki ir gatavi darīt jebko, lai nemaksātu nodokļus”, raksta izdevums “EUobserver”. Moskovisī atzīmēja, ka Eiropas Komisijas priekšlikumi par enerģisku pretdarbību baņķieru, juristu un juridisko firmu izplānotajiem nodokļu apiešanas plāniem ir straujāk jāvirza uz priekšu.
Ārzonu teritoriju statuss ir jūtīga tēma
Lai gan paredzēts, ka nodokļu paradīžu melnajā sarakstā netiks iekļauta neviena ES dalībvalsts, vairākās ES galvaspilsētās jau pausta neapmierinātība, jo dažām to jurisdikcijā esošām teritorijām ir ārzonu statuss. Par šīs tēmas jūtīgumu liecina fakts, ka diskusijas aiz slēgtām durvīm par uzņēmējdarbības nodokļiem tā dēvētajā Uzvedības kodeksa grupā, ko dalībvalstis izveidoja 1990. gadā, joprojām turpinās. Šā gada sākumā 92 ārzonu teritorijām tika nosūtītas Eiropas Komisijas vēstules, lai iegūtu informāciju, vai tās ievēro ES noteikumus par uzņēmējdarbības nodokļiem. Kā raksta avīze “The Financial Times”, 53 valstīm un teritorijām nesen nosūtīti brīdinājumi sakārtot savu nodokļu sistēmu vai riskēt tikt iekļautām nodokļu paradīžu melnajā sarakstā, ko paredzēts publiskot šā gada decembrī. Dažas no tām ir saistītas ar Apvienotās Karalistes aizjūras teritorijām, kā, piemēram, Bermuda un Kaimanu salas. “Briti pašaizsardzības dēļ ir īpaši skeptiski par ES melnā saraksta izveidošanu par nodokļu paradīzēm,” paziņojis Eiroparlamenta deputāts Svens Gīgolds no Vācijas Zaļo partijas. Viņš raksturojis Britāniju un tās aizjūras teritorijas kā vienu no pasaules plašākajām nodokļu paradīzēm, piebilstot, ka Karību jūras salas piedāvā bezprocentu uzņēmējdarbības nodokļa likmi.
Jādara gals politiskām spekulācijām
Nodokļu paradīžu saraksts pirmo reizi tika publicēts 2015. gadā, bet tajā netika iekļautas tādas labi zināmas uzņēmējdarbības nodokļu paradīzes kā Nīderlande, Luksemburga, Īrija, Malta un Apvienotā Karaliste. Tajā netika minētas arī ASV un Šveice, taču tika norādītas teritorijas vairākās pasaules nabadzīgākajās valstīs. Šāda pieeja ir padarījusi sarakstu par politisku spekulāciju objektu ar nolūku aizstāvēt turīgo valstu nodokļu (ne)iekasēšanas kaitīgo praksi, atzīmē “EUobserver”. Luksemburgas premjerministrs Ksavjers Betels noliedzis, ka viņa valsts būtu nodokļu paradīze, piebilstot, ka nodokļu politiku nosaka katras valsts nacionālie likumi. “Kāpēc Luksemburgai būtu jākļūst mazāk konkurētspējīgai?” pārmetumus noraida Betels.