“Jāiztiek ar pretmēra kostīmiem”. Mediķi atbild, vai viņu slimnīcas spētu uzņemt Ebolas pacientu 0
Vai jūsu slimnīca un personāls ir sagatavots tā, lai spētu uzņemt un ārstēt ar Ebolas vīrusu inficētu pacientu?
Šodien Veselības ministrija ziņos par mūsu veselības aprūpes sistēmas gatavību situācijai, ja Latviju sasniegtu Ebolas vīruss. Cik gatavas šai vīrusinfekcijai ir Latvijas reģionālās slimnīcas?
Eiženija Ivanova, Daugavpils reģionālās slimnīcas infekcijas nodaļas vadītāja: “Nodaļā ir izveidots speciāls izolators ar ieeju no ārpuses, lai smagi inficēts cilvēks nebūtu jāved cauri visai uzņemšanas nodaļai. Bet ar to vien nepietiek. Mums ļoti gribētos daudz modernākus, no vīrusa daudz labāk pasargājošus aizsargtērpus mediķiem. Nesen viesojos Sanktpēterburgā, kur arī tiek domāts par to, kā pasargāt mediķus un iedzīvotājus no ebolas. Tur atļāvušies nopirkt divus speciālos aizsargtērpus mediķiem. Tie izskatās kā kosmonautu skafandri, īpaši apstrādāti un polsterēti, un viena šāda kostīma cena ir diezgan labas automašīnas vērtībā. Mūsu slimnīca nav tik bagāta, lai tādus iegādātos, tāpēc mums jāiztiek ar pretmēra kostīmiem cerībā, ka tie pasargās arī no Ebolas vīrusa. Esam informēti, kā mediķiem jārīkojas, ja slimnīcā ierodas pacients, par kuru ir aizdomas, ka viņš varētu būt inficējies ar Ebolas vīrusu. Nesen pie vienas no Daugavpils ģimenes ārstēm bija ieradies aizdomīgs tumšādains slimnieks no pilsētas migrantu nometnes, kuram bija klepus. Pirmā doma, protams, ka viņš atvedis Ebolas vīrusu. Bet, par laimi, izmērot ķermeņa temperatūru un veicot citus izmeklējumus, atklājās, ka slimniekam nav nekas vairāk par saaukstēšanos.”
Dzintra Ratkeviča, Tukuma slimnīcas vadītāja: “Esam iepazinušies ar Pasaules veselības organizācijas sagatavoto rīcības plānu, bet tas ir tikai papīrs. Slimnīcā nav izveidota atsevišķa ieeja, pa kuru reanimācijas nodaļā, kur ir izolēts bokss, ievest šādu slimnieku. Mums ir parastie vienreizējas lietošanas mediķu aizsargtērpi, bet neviena tāda kombinezona, kas varētu pasargāt no nāvējošā Ebolas vīrusa. Kad pie augstākstāvošajām personām Rīgā interesējos, kā mums rīkoties, ja šis vīruss nonāks Tukumā, saņēmu atbildi, ka patlaban jautājums tiekot risināts.”
Zenta Damberga, Vidzemes slimnīcas infekciju nodaļas vadītāja: “Visi mediķi ir informēti par to, kas ir Ebolas vīruss un kā jārīkojas ar slimu pacientu. Diemžēl mums nav tādu aizsargtērpu un medicīniskā aprīkojuma kā attīstītās Eiropas valstīs. Mediķiem nav pieejami ūdeni necaurlaidīgi aizsargtērpi, tie nav vienlaidu, bet sadalīti pa daļām. Uzņemšanas nodaļā ir izveidots izolēts bokss, kur šādu slimnieku ievietot līdz brīdim, kamēr Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde viņu nogādā Infektoloģijas centrā, kas ir vienīgā vieta Ebolas pacientu ārstēšanai.”
Ilze Buka, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Infekciju nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja: “Teorētiski jau mēs zinām, kas jādara ar ebolas slimnieku, bet praktiski ir grūti vai pat neiespējami to visu izpildīt, ja slimnīcai nav nepieciešamo aizsargtērpu. Tiesa, ir plēvveida aizsargtērpi, parastie cimdi, kas var viegli ieplīst. Bet nav vadlīniju, kā būtu jārīkojas, ja šāds slimnieks, kurš atgriezies, piemēram, no Francijas un Briseles, kur ir tiešie reisi ar Ebolas vīrusu skartajām Āfrikas valstīm, pats ierodas slimnīcā. Pagaidām mēs paļaujamies uz veiksmi, ka Latvijā tā nebūs.”
Jānis Anspoks, Preiļu slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Veselības ministrija no slimnīcas vadības ir pieprasījusi informāciju, cik lielas iespējas Preiļu slimnīcā ir ārstēt ebolas slimnieku. Acīmredzot šo jautājumu sāk risināt valstiskā līmenī. Mūsu slimnīcas speciālisti ir iepazīstināti ar instrukciju, kā jārīkojas, ja nonāk saskarsmē ar šādu pacientu, slimnīcā ir atsevišķs bokss, kur saslimušo ievietot, diemžēl mediķiem nav aizsargtērpu. Jāņem vērā, ka Ebolas vīrusu nav viegli atpazīt, jo sākumstadijā simptomi ir ļoti līdzīgi gripai. Ja saslimušais nonāks Latvijā, skaidrs, ka bez panikas neiztiks.”