
Jāizdara tikai viena lieta, un ērces jums tik viegli netiks klāt! Ārsts nosauc vienkāršu metodi, kā pasargāt sevi 5
Pavasarī un vasarā aktivizējas bīstamie asinssūcēji – ērces. Lai gan parasti tās saistām ar mežiem un pļavām, tās sastopamas arī pilsētas parkos. Ārsts ziņu portālam Unian.net atklājis pavisam vienkāršu, bet ģeniālu veidu, kā pasargāt sevi no ērcēm bez aerosoliem un īpašiem līdzekļiem.
Pēc ārsta teiktā, ērces ir aktīvas pavasara un vasaras sezonā, bet rudenī to aktivitāte pakāpeniski mazinās. Kamēr mājdzīvniekiem ir pieejamas tabletes pret ērcēm, cilvēkiem šādu medikamentu nav. Vienīgais veids, kā aizsargāt ādu, ir lietot repelentus, taču tas ir īstermiņa risinājums.
“Repelenti darbojas, bet tie jālieto ikreiz, kad izejat no mājas, un tas nav īpaši ērti,” norāda ārsts.
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā aizsargāties bez ķīmijas – nēsāt slēgtu apģērbu, it īpaši reizēs, kad dodaties dabā. Tā ērcei būs daudz grūtāk nokļūt līdz ādai un ieķerties. Tikpat svarīgi – pēc pastaigas pārbaudīt apģērbu un ķermeni, jo ērces var ilgi rāpot pa ādu, meklējot vietu, kur iekost.
Nereti tiek uzskatīts, ka ērces dzīvo tikai zālē, taču ārsts brīdina – tās var nokrist arī no koka.
Ērces visbiežāk kož cirkšņos, padusēs vai pat dzimumorgānu apvidū, jo šajās zonās tām ir vieglāk piesūkties.
Lielākās briesmas saistītas nevis ar pašu kodumu, bet ar slimībām, ko ērces pārnēsā – visbiežāk tā ir Laimas slimība. Infekcijas gadījumā cilvēkam draud locītavu iekaisumi, sirds muskuļa bojājumi un pat centrālās nervu sistēmas iekaisums (encefalīts).
Ārsts brīdina – ne vienmēr koduma vietā būs redzams apsārtums, tāpēc visiem, kuriem iekodusi ērce, ieteicams veikt testu uz Laimas slimību 3–4 nedēļu laikā pēc notikušā, pat ja simptomi nav novērojami.