“Jāievieš obligātās vēlēšanas un pilsoniskās atbildības nodoklis!” Soctīklotāji spriež par Rīgas vēlēšanu zemo aktivitāti 6
Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās līdz plkst.20 nobalsojuši kopumā vairāk nekā 163 014 vēlētāju jeb 38,57% no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CKV) publiskotā informācija.
Tostarp iepriekšējā balsošanā bija nobalsojis 81 320 jeb 19,24% no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem, bet sestdien līdz plkst.16 – 57 296 iedzīvotāji jeb 13,56% no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem.
Vēlēšanu iecirkņi sestdien strādā no plkst.7 līdz 22.
Iedzīvotāji tviterī apsprieduši ne tik lielo iedzīvotāju aktivitāti viedokļa izteikšanā – kāds vēlas saprast, kādi ir ideālie laika apstākļi, kas veicinātu iedzīvotājus doties nobalsot, cita minējusi, ka, iespējams, jauniešu starpā varētu būt ļoti zema aktivitāte, jo viņiem “vienalga, informācija nesasniedz, kandidāti neuzrunā, tradīcija vēlēt nav radusies”. Vēl kāds, pētot vēlētāju aktivitāti, rosinājis ieviest pilsoniskās atbildības nodokli.
Satraukts ir Kārlis.
Vēlēšanu aktivitāte diezgan satraucoša. Par uzvarētājiem būs nobalsojuši niecīga daļa rīdzinieku.
— Kārlis ☃️ (@karlis_karlis_) August 29, 2020
Iemeslus, kāpēc nepieciešams nodot balsis, uzskaitījis Rīgas mēra amata kandidāts, Latvijas Reģionu apvienības valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.
Ir JĀIET BALSOT, jo zema vēlētāju aktivitāte:
1) dod daudz lielākas izredzes partijām, kas ir stabili zem 5% barjeras
2) tas var rezultēties ar ar ļoti sadrumstalotu Rīgas domes sastāvu un ļoti sarežģītu Rīgas domes darbu turpmāko teju 5 gadu laikā— Edvards Smiltēns LRA (@EdvardsSmiltens) August 29, 2020
Savu lūgumu paudis arhitekts Reinis Liepiņš.
Lūgums aiziet šodien nobalsot , vēl varam paspēt līdz 22.00 uz savu iecirkni !
Izskatās, ka tikai Purvciems un Ķengarags šodien balso, kur acīmredzot ir izveiktas kādas specifiskas no mājas ārā dabūšanas metodes. #velesanas2020 pic.twitter.com/vCJuAcEmx9— reinis liepins (@Reinis_Liepins) August 29, 2020
Minējumu paudis politologs Jānis Ikstens.
No zemas līdzdalības laikapstākļu dēļ vairāk cietīs Vienotība, ZZS un A/Par.
— Jānis Ikstens (@JanisIkstens) August 29, 2020
Perfekto vēlēšanu laikapstākļu meklējumos ir Jānis Prāmnieks.
Parasti zemu aktivitāti skaidro ar pārāk labiem laikapstākļiem- visi dabā vai mazdārziņos. Tagad ar sliktiem laikapstākļiem. Kas tad ir tie perfektie vēlēšanu laikapstākļi?
— Jānis Prāmnieks (@Jancix) August 29, 2020
Savu minējumu izteikusi labdarības fonda “Nāc līdzās!” valdes priekšsēdētāja Sarma Freiberga.
Varbūt tieši labi, ka nav saules, citādi visi būtu pie jūras vēl
— Sarma Freiberga (@Sarma_Freiberga) August 29, 2020
Zemās aktivitātes iemeslus nesaprot arī žurnālists Toms Zariņš.
Es arī nesaprotu. Neviens tāpat nesēž visu dienu mājās, aiziet vismaz uz veikalu. Būs jāanalizē socioloģija — kas tieši neatnāks. https://t.co/OyP8JGA0Ho
— Toms Zariņš (@zarinstoms) August 29, 2020
Uz vēlēšanu sistēmas absurdumu norādījis Latvijas Juristu biedrības prezidents, jurists Aivars Borovkovs.
Domāju, ka 15 saraksti uz 60 vietām parāda šīs vēlēšanu sistēmas absurdumu – gudri cilvēki cīnās viens ar otru nevis par pilsētu un laba darba rezultātu.
Sen jādod iespēja vēlētājiem veidot pašiem sarakstus no kandidātiem.
— Aivars (@Borovkovs) August 29, 2020
Prognozes paudusi tvitera lietotāja “Cilvēks”.
Manuprāt, šoreiz būs ļoti zema krievvalodīgo aktivitāte. Saskaņā ir vīlušies, jo zagļi (bet daudzi tāpat vien iet balsot par viņiem). Prognozēju, ka šoreiz smuki sanāks koalīcija, bet bišk alarming, ka puse no iedzīvotājiem ir vīlušies (un neko labu negaida?)
— cilvēks. (@b1ack_math) August 29, 2020
Jauniešu auditorija satrauc radio personību Karmenu Stepanovu.
Domāju, ka daļai jauniešu ir vienalga, informācija nesasniedz, kandidāti neuzrunā, tradīcija vēlēt nav radusies. Viņus aktivizēt mēģināja arī uz EP vēlešanām, tāpat tas % bija mazs.
— Karmena (@bembijs) August 29, 2020
Katras balss nozīmi uzsvēris ekonomists, bijušais Rīgas domes deputāts Andris Bačkurs (“Latvijas attīstībai”/”Attīstībai/Par!”).
Ja aktivitāte ir zema, tad katrai vienai balsij nozīme tikai palielinās. Lietus nav iemesls palikt mājās, un vēlāk lietus arī mitēsies. Atceramies, ka nobalsot var līdz 22 – vēl ir laiks. Galvenais ir balsot – pat, ja nebalsojat par mums
— Andris Bačkurs (@AndrisBackurs) August 29, 2020
Par varas maiņu galvaspilsētas domē domā demogrāfs Ilmārs Mežs.
Nobalsojušo vēlētāju aktivitāte (iepriekšējā + šodien līdz 1600) liecina, ka vara Rīgas Domē mainīsies. Iecirkņos ar izteiktu S pārsvaru ir uz pusi mazāka aktivitāte (20-27%) salīdzinot ar tiem, kur S atbalsta vismazāk (>40%). Koalīcija bez S un tās atlūzām izkatās jau reāla!
— ILMĀRS MEŽS (@demografs) August 29, 2020
Ar jaunu nodokli klajā nācis IT speciālists Kaspars Foigts.
Skatos uz vēlētāju aktivitāti Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās. Vajag ieviest pilsoniskās atbildības nodokli. Ja nepiedalies vēlēšanās bez attaisnojoša iemesla, četrus gadus maksā nodokli papildus citiem.
— Kaspars Foigts (@laacz) August 29, 2020
Savukārt obligāto balsošanu Latvijā vēlētos ieviest IT jomā strādājošais Ēriks Remess.
Latvijā arī vajadzētu obligāto balsošanu https://t.co/XvvJTscVna. Austrālijā, piemēram, ir sods par neierašanos balsot – 20 vai 79$ atkarībā no tā vai federālās, vai štata vēlēšanas.
— Ēriks Remess (@EriksRemess) August 29, 2020