Jāievēro Āfrikas cūku mēra karantīnas zona 0
Jautājums. Saimniecībā visus darbus mēdzam plānot. Bija paredzēts nodot liellopus, bet nevarējām to izdarīt, jo esot uzlikts liegums. Neviens īsti nezināja, kāpēc, tikai vēlāk noskaidrojām, ka Žagarē konstatēts Āfrikas cūku mēris. Nav saprotams, kāpēc šāda informācija nav pieejama ne vietējā PVD, ne LAD, ne mūsu veterinārārstam. Visus apzvanījām, bet neko neuzzinājām. It kā “Latvijas Vēstnesī” bijis rakstīts, bet laukos jau cilvēki tādu interneta izdevumu regulāri nelasa. Nav saprotams arī tas, kāds sakars liellopiem ar cūku mēri, jo mūsu saimniecībā cūkas neaudzējam. Tad jau vispār robežu ar Lietuvu vajadzēja taisīt ciet, lai to kaiti Latvijā neievazā, bet visādas kravas, arī pārtiku taču ved šurpu turpu pāri robežai katru dienu. AĻINA TĒRVETES NOVADĀ
Zemkopības ministrijā noskaidrojām, ka Latvijā Āfrikas cūku mēra uzraudzības un kontroles pasākumi tiek veikti kopš 2004. gada jūnija. Šos pasākumus organizē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pēc Āfrikas cūku mēra saslimšanas gadījumu konstatēšanas gan Latvijas teritorijā, gan blakusesošajās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs saskaņā ar Ministru kabineta 2004. gada 17. februāra noteikumiem Nr. 83 Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība.
Saskaņā ar šo dokumentu tiek paredzēta konkrēta karantīnas teritorija, ja blakusesošajā ES dalībvalstī (šajā gadījumā – Lietuvā) ir konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums. No karantīnas zonas noteiktu laika periodu aizliegts izvest un ievest arī citu sugu dzīvniekus.
!!! Tātad tikko ir konstatēts uzliesmojums un precizēta karantīnas teritorija, Lauksaimniecības datu centra datu bāzē tiek noteikts aizliegums pārvietot dzīvniekus no karantīnas teritorijā esošajām novietnēm.
PVD Dienvidzemgales teritoriālā veterinārā pārvalde (Jelgavā, Helmaņa ielā 10), kurai ir filiāle Dobelē (Zemgales ielā 44a), ir tieši saistīta ar karantīnas teritorijas norobežošanu un uzraudzību tajā, tāpēc informācijai par šo gadījumu pārvaldē bija jābūt. Visticamāk, atbildes sniedzējs nebija sapratis cilvēka jautājumu. Lauku atbalsta dienests (LAD) gan neiesaistās Āfrikas cūku mēra uzraudzības un kontroles pasākumu organizēšanā un veikšanā. Iespējams, arī veterinārārsts sākotnēji par to varēja nezināt.