Valsts prezidents arī bija saskatījis uzticēšanās kritumu līdzšinējam pārvaldes modelim un uzrunāja deputātus par nepieciešamiem pārkārtojumiem, tostarp, dodot tautai tiesības vēlēt prezidentu. Par atbildi Saeimā neatskanēja atzinības saucieni. 16
Iepriekš sakarā ar prezidenta vēlēšanu kārtības maiņu bija daudz priekšlikumu no Ringolda Baloža vadītās darba grupas. Frakcijas vadītājs Gaidis Bērziņš anketē kolēģus, kāds kuram viedoklis, bet atbildes droši vien apkopos rudenī, kad sekos NA redzējums. Es rakstīšu, ka Satver- smes grozījumi diez vai ir aktuālākais, kas jādara. Savulaik atbalstīju tautas vēlēta prezidenta ideju, bet tad bija mierīgāks laikposms. Pašlaik Latvijai jāpamācās tikt galā ar hibrīdkara apdraudējumiem un gan jau radīsim pretlīdzekļus. Neizslēdzu tālākas diskusijas par prezidenta ievēlēšanas modeli. Kādā brīdī – ne šobrīd – tas var nonākt Saeimas darba kārtībā.
Atkal – nav piemērots laiks. Aizbildināšanās arī – tauta, lūk, neesot nobriedusi. It kā tā nav tā pati tauta, kas ievēl parlamentu. It kā latvieši dumjāki par pārējām tautām, kas vēlē prezidentu!
Man šķiet, ka laiku, kad šī ideja bija lietderīga, mēs palaidām garām. Šobrīd ar to jābūt uzmanīgiem. Bet daudzkārt runātā sistēmas maiņa, vai Saeimu vēlot uz mažoritāro vai uz tautas vēlētu prezidentu, nez vai pati par sevi nodrošina milzīgu politikas kvalitātes uzlabošanos. Katram variantam plusi, mīnusi.
Jautāšu aculieciniekam Cilinskim. Vai nav tiesa, ka Latvijā par prezidentu kļūst partiju tirgus darījumā? Vai prezidentiem nevelkas līdzi šleife, ka viņus ievēlē arī ar “Saskaņas” balsīm?
Tas gan – Valsts prezidents Saeimai jāvēlē atklāti. Tā, kā ievēl visas pārējās amatpersonas. Bet arī šim grozījumam nav pieticis balsu.
Idejas kritiķi apgalvo, ka par prezidentu kļūšot tautā populārie Lembergs, Ušakovs vai sazin kāds populists, tāpēc tautas balsojums jānoraida. Atvainojiet, bet tas ir hipotētisks pieņēmums! Tiklab es teikšu – partijas vienojas, nodrošina kampaņu un vēlētāji nobalso par ļoti labu kandidātu Robertu Zīli. Vai iedomājams, ka Zīle nepārspētu Ušakovu un nekļūtu par Latvijas valsts galvu! Un arī Levitam būtu izredzes.
Piekrītu jūsu minētiem diviem labiem kandidātiem. Bet teicāt – “partijas vienojas”. Negatīvās pieredzes ir pietiekami, cik bieži partijas to nav spējušas.
Ziniet, tikpat hipotētiski tiek minēts, ka pēc nākamajām vēlēšanām “Saskaņa” būšot valdībā. Varbūt Vējoņa kungs ir tālredzīgs un tāpēc 2019. gadā lemšanu, kurš būs prezidents, steidzina nodot pilsoņu rokās?
Ja pēc nākamajām vēlēšanām pie varas tiek “Saskaņa”, ja tai paveras iespējas manipulēt ar medijiem, kā tas pašlaik notiek Rīgas domē, tā tiešām nav laba prognoze Latvijai.