“Jābūt trakam, lai laistu pasaulē bērnus!” To atzīst pat NA politiķis 164
Salīdzinot ar to, kādas sistēmas ir daudzviet pasaulē, Latvijā pabalstu sistēma vecākiem ar bērniem ir ļoti laba, bet tāpat mums īsti nepietiek naudas, kāpēc mums nepietiek. Piemēram, Amerikā divas nedēļas pēc dzemdībām – ej un strādā. Šādu tēmu izvirza TV24 raidījums “Preses klubs” un to komentē Uģis Mitrevics, Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs (NA).
Viņš piekrīt: “Jā, es esmu dzirdējis arī par citiem pasaules piemēriem. Nekur nav tā, ka pusotrs gads ir mājās, turklāt apmaksāts. bet mans piemērs ir par studentiem. Studenti pēc 1. kursa izdomā laist pasaulē mazuli, bet abi pēc skolas uzreiz nonākuši augstskolā, nekur nav strādājuši, ko viņiem tas izmaksā?”
Atbilde pavisam vienkārša un skaudra, saka Mitrevics, – ja māmiņa, jaunā studente pēc 1. kursa, paliek ar bērniņu mājās, tētis turpina studēt, lai kaut ko dzīvē sasniegtu. Tad šai ģimenei no valsts šādā brīdī, kad viņi laiž pasaulē nākamo mazo latvieti, kas rūpēsies par mums vecumdienās un par mūsu valsti, tad viņi saņem bērna kopšanas pabalstu 171 eiro. Pirmo gadu viņi nesaņem ģimenes valsts pabalstu, pirmo gadu viņi nesaņem 25 eiro par bērnu mēnesī, kas nozīmē – ir tikai 171 eiro mēnesī.
“Spējat iztēloties?! Jābūt trakam, lai laistu pasaulē bērnus, kamēr tu neesi nonācis kaut kādā apmaksātā darbā, lai pēc tam tev vismaz varētu arī vecāku pabalstu aprēķināt, kas arī ir negodīgs tādā izpratnē, ka, ja tu sāc atkal strādāt, tad tev atkal atņem šo vecāku pabalsta, – tas arī ir absurds,” situāciju apraksta politiķis.
Viņš norāda, ka tas šos cilvēkus dzen iekšā ēnu ekonomikā. Ir pavisam vienkārša matemātika, saka Mitrevics, – vienalga, no kurienes naudu ņem, galvenais, lai mammai ar bērnu būtu kā minimums minimālais ienākumu līmenis, pēc visiem mediāniem un aprēķiniem, kas ir atpalicis jau trīs gadus. Ir jābūt 466 eiro, nevis 171 eiro studentu māmiņai ar bērnu pirmo gadu, 466 eiro, kas ir minimālais ienākumu līmenis.