Bezdarbnieks no Itālijas ES Tiesā uzvar Latvijas valsti un panāk sev labvēlīgu lēmumu 86
Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Itālijas pilsonis, kurš nestrādā, ES Tiesā uzvar Latvijas valsti un panāk savu iekļaušanu obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā.
Itālijas pilsonis, kurš ir precējies ar Latvijas pilsoni, atstāja Itāliju un pārcēlās uz dzīvi Latvijā kopā ar savu sievu un diviem viņu nepilngadīgajiem bērniem.
2016. gada janvārī viņš lūdza Latvijas Nacionālo veselības dienestu (NVD) iekļaut viņu Latvijas publiskajā obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā.
NVD noraidīja viņa pieteikumu, pamatojoties uz to, ka viņš neietilpst to personu kategorijās, kuras var saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.
Tā kā gan Veselības ministrijā, gan Administratīvajā apgabaltiesā viņa pārsūdzību noraidīja, itālis iesniedza kasācijas sūdzību Latvijas Augstākajā tiesā. AT Senāts nolēma uzdot ES Tiesai jautājumu par to, vai šis noraidījums ir saderīgs ar ES tiesībām pilsonības un sociālā nodrošinājuma jomā.
ES Tiesa 2021. gada 15. jūlijā (lieta C-535/19) apstiprināja ekonomiski neaktīvu ES pilsoņu, kuri pastāvīgi dzīvo citā dalībvalstī, tiesības tikt iekļautiem uzņēmējas dalībvalsts publiskajā veselības apdrošināšanas sistēmā.
Piemēram, dalībvalsts var noteikt, ka minētajam pilsonim ir jānoslēdz privāts veselības apdrošināšanas līgums. Varot arī noteikt, ka šādam pilsonim ir jāveic iemaksa dalībvalsts publiskajā veselības apdrošināšanas sistēmā.
Kā zināms, visiem ES pilsoņiem ir tiesības uzturēties citas dalībvalsts teritorijā ilgāk nekā trīs mēnešus, ja viņi ir darba ņēmēji vai pašnodarbinātas personas vai arī ja viņu līdzekļi ir pietiekami pašiem un viņu ģimenes locekļiem.
ES pilsonim un viņa ģimenes locekļiem ir jābūt visaptverošam veselības apdrošināšanas segumam, lai nekļūtu par pārmērīgu slogu šīs dalībvalsts publiskajām finansēm, spriež ES Tiesa.
Viņam ir divi nepilngadīgi bērni ar Latvijas un Itālijas dubultpilsonību.
Šie apstākļi liecinot par pieteicēja ciešajām saiknēm ar Latviju, kas neļauj viņu automātiski izslēgt no iekļaušanas Latvijas valsts finansētā veselības aprūpes sistēmā.
Jāpiebilst, ka divus gadus pēc ierašanās Latvijā – 2018. gada janvārī – itālis sāka strādāt un tādējādi tika apdrošināts, bet jautājums par nestrādājoša ES pilsoņa iekļaušanu veselības aprūpes sistēmā sagaidīja atbildi ES tiesā citiem gadījumiem.
Uz “Latvijas Avīzes” jautājumu skaidrojumu par rīcību pēc ES tiesas lēmuma Nacionālais veselības dienests līdz publicēšanai neatsūtīja.
Acīmredzot NVD ar informācijas pieprasījumiem ir pārslogots, jo jau mēnesi neesmu saņēmis atbildi uz kādu citu iepriekš sūtītu jautājumu.