Ja zobus ņemam laukā… Kas jāievēro, lai platīte kalpotu labi 1
Ja trūkstošos zobus mutē aizstājam ar izņemamām protēzēm, jārēķinās ar vairākām neērtībām. Kas jāievēro, lai platīte labi kalpotu?
Konsultē Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūta zobu protēziste Elīna Blūma.
Kamēr izņemamā protēze iesēžas mutes dobumā, tā mēdz noberzt smaganas. Tad zobārsts var koriģēt platītes vietu, kura uzberzusi pušumu. Dzīšanas laikā pašsajūtu iespējams uzlabot, skalojot mutes dobumu ar kumelīšu novārījumu, lietojot sāpes mazinošu gelu vai ziedi.
Ja gļotāda protēzes bāzes pieskares vietās ir sārta un tūskaina, jādodas pie zobārsta noskaidrot cēloni. Tas var liecināt par alerģiju vai iekaisumu.
Platīte kustas
Nereti runājot un ēdot protēzes ceļas uz augšu. Šo problēmu iespējams mazināt, taču jārēķinās, ka apakšžoklī vienmēr būs lielāks kustīgums nekā augšžoklī. Apakšžokļa virsma zem protēzes ir mazāka, un tā atrofija var būt izteiktāka.
Ja zobi izrauti nesen un izgatavota protēze, jārēķinās, ka tā drīz kļūs vaļīga, jo paiet 3–6 mēneši, kamēr smaganas sadzīst un izlīdzinās, tikmēr notiek arī kaula atrofija, kas kādam straujāk, citam lēnāk turpinās arī pēc tam. Tas nozīmē, ka protēze būs jāpārbāzē, proti, iekšpusē papildus jāieklāj plastmasas slānis, lai tā ciešāk piegultu smaganām.
Svarīgi līmi nelietot par daudz – vien tik, cik norādīts instrukcijā. Ja tā jāizmanto arvien vairāk, tas liecina, ka protēze jāpielāgo vai jāizgatavo jauna.
Ja protēze ir vaļīga, jādodas pie protēzista, lai izvērtētu tās ārējo malu garumu, precizitāti un kaula atrofijas apjomu.
Rūpīgi kopt
Pēc ēšanas protēzi vēlams izņemt no mutes un noskalot, kā arī izskalot mutes dobumu ar vieglas koncentrācijas sālsūdeni vai hlorheksidīna šķīdumu. Ja zem protēzes paliks kāds ciets ēdiena gabaliņš, var tikt traumētas smaganas un rasties sāpes.
Pirms un pēc lietošanas to vajag notīrīt ar mīkstu sariņu suku un pastu, turklāt pamasēt smaganas, lai atjaunotu asinsriti. Pretējā gadījumā kauls zem protēzes varētu samazināties straujāk.
Pa nakti protēzes atstājamas mutē tikai pašā lietošanas sākumā, lai ātrāk pierastu, kā arī tad, ja mutē palikuši vien daži savi zobi un protēze tiem kalpo kā šina.
Platītes neizņemšana naktī, kā arī higiēnas neievērošana var rosināt stomatīta attīstību, par ko liecina mīksto audu apsārtums un pietūkums zem protēzes bāzes, kā arī asiņošana.
Protēze jānotīra no abām pusēm, viegli turot un nespiežot, – izlietnē ieteicams ieklāt dvieli vai to piepildīt ar ūdeni, lai platīte, nejauši izkrītot no rokām, neatsistos pret tās virsmu un nesaplīstu.
Tīrīšanai nedrīkst izmantot abrazīvu pastu un suku, jo saskrāpētai protēzei pastiprināti piesaistīsies aplikums.
Notīrītu platīti pa nakti vislabāk ievietot speciālā šķīdumā, lai nesavairotos baktērijas. Cietās protēzes pēc ārsta norādījuma dažkārt var atstāt sausumā.
10 problēmas un risinājumi
1. Ja protēze pārlūzusi, zobu tehniskajā laboratorijā gabalus iespējams savienot. Ja to nevarēs, ieteiks, kā rīkoties: pievienos jaunu fragmentu, izgatavos jaunu protēzi.
2. Ja nolūzis neliels protēzes bāzes gabals, nevajag lietot superlīmi un pašiem mēģināt slīpēt asās malas.
3. Vaļīgu skavu nevajag locīt pašiem, jo tā var nolūzt. Nolauztu skavu nav vērts saglabāt, parasti pievieno jaunu.
4. Ja protēze ir deformēta, būs vajadzīga jauna. Lai tas nenotiktu, nedrīkst to turēt karstā ūdenī, vārīt un likt mikroviļņu krāsnī.
5. Ja retensijas gumijas protēzes iekšpusē ir vaļīgas vai izkritušas, tās jāmaina.
6. Ja nolūzis protēzes zobs, iespējams to varēs pievienot atpakaļ, bet, ja ne, tad vietā ieliks jaunu.
7. Ja protēzes zobi nodiluši, var ievietot jaunus, tomēr biežāk protēze ir jāpārtaisa, jo savu laiku jau nokalpojusi.
8. Ja zem protēzes sakrājas ēdiena paliekas, jākonsultējas ar protēzistu. Iespējams protēze ir kļuvusi vaļīga. Biežāk jāskalo mutes dobums.
9. Vizītē pie higiēnista jādodas divas reizes gadā, speciālists ierādīs, kā pareizāk notīrīt protēzes balsta zobus, lai tos bez bojājumiem mutē saglabātu pēc iespējas ilgāk.
10. Ja platīte pārkrāsojusies, pigmentu un zobakmeni var notīrīt ar speciālām zobu pastām, ultraskaņas vanniņās vai pie zobu protēzista un zobu tehniskajā laboratorijā.
PADOMI
• Ja protēzei ir metāla skaviņas, tā no mutes jāizņem aiz pamatdaļas, nevis skaviņām, citādi tās kļūs vaļīgākas un protēze – kustīgāka.
• Izņemamās protēzes jāsargā no mājdzīvniekiem, kuri var tās sagrauzt.
• Protēze kalpo vidēji piecus gadus, taču, ja pēc šā laika nav nodilusi, tajā nav plaisu un tā labi piegulst mutes audiem, to var izmantot arī turpmāk.
KONSULTĒJUSI RĪGAS STRADIŅA UNIVERSITĀTES STOMATOLOĢIJAS INSTITŪTA ZOBU PROTĒZISTE ELĪNA BLŪMA