Foto – Shutterstock.com

Ja zīdaini plāno vakcinēt pret rotavīrusu, tas jādara līdz sešu mēnešu vecumam 0

Vakcinācijas kalendārā no šī gada ieviests būtisks jaunums – no 1.janvāra visiem jaundzimušajiem Imunizācijas valsts programmas ietvaros Latvijā ir pieejama vakcinācija pret rotavīrusu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vecāki Latvijā bieži neapzinās vakcinācijas nozīmi bērna veselības saglabāšanā, taču brīdī, kad bērns saslimst, viedoklis strauji mainās. Piemēram, šaubas par vakcinācijas lietderību pret rotavīrusu izzūd gandrīz visiem vecākiem pēc tam, kad viņu bērni ar šo smago vīrusu ir ārstējušies slimnīcā, stāsta Ilze Grope, Latvijas Pediatru asociācijas un Latvijas Bērnu infektologu biedrības prezidente, Rīgas Stradiņa universitātes pediatrijas katedras asociētā profesore.

Aptaujājot teju pustūkstoti vecāku, kuru bērni 2014.gadā ārstējās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā ar smagu vemšanu, caureju un citām rotavīrusa izraisītām komplikācijām, visi respondenti atzina, ka piekristu sava bērna vakcinācijai pret šo slimību.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Arī starptautiski pētījumi liecina, ka cilvēku atbalsts vakcinācijai pieaug, ja pašiem vai ģimenes locekļiem ir bijis jāpiedzīvo smaga saslimšana ar kādu infekciju, un Latvijas vecāki nav izņēmums. Mēs, infektologi, aicinām būt tālredzīgākiem, gudrākiem un laikus izmantot 21.gadsimta medicīnas dāvāto iespēju – ar vakcinācijas palīdzību būt veseliem, nevis slimot,” uzsver I.Grope.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka Latvijā rotavīrusi ir biežākais – līdz pat 72% – vīrusu ierosinātu zarnu infekcijas slimību cēlonis bērniem līdz viena gada vecumam. 97% saslimušo mazuļu tiek ārstēti slimnīcā, un ārstēšanās bieži ir smaga un ilgstoša, stāsta I.Grope. Tieši tāpēc vakcināciju ir svarīgi uzsākt savlaicīgi, līdz sešu mēnešu vecumam, lai bērns no rotavīrusa tiktu pasargāts jau pirmajā dzīves gadā, kad saslimšanas risks ir vislielākais.

„Ar rotavīrusu smagi slims bērns ļoti cieš. Tās ir daudzas dienas slimnīcā, kas japavada pie sistēmas, tās ir sāpes, bailes, izmisums – ikviens domājošs un iejūtīgs vecāks no tā visa vēlas savu bērnu pasargāt. Tāpēc ļoti ceru, ka vecāki būs apzinīgi un izmantos valsts doto iespēju vakcinēt savus jaundzimušos mazuļus pret rotavīrusu, lai pasargātu bērnus no nevajadzīgām ciešanām,” skaidro I. Grope.

Vakcinējot jaundzimušo, risks saslimt ar rotavīrusu mazinās arī pārējiem ģimenes locekļiem – brāļiem, māsām, vecākiem un aug kolektīvā imunitāte pret šo slimību sabiedrībā kopumā.

Uzsākot zīdaiņu vakcināciju pret rotavīrusu, Latvija ir pilnveidojusi savu vakcinācijas kalendāru atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem. Pasaules Veselības organizācija jau 2009. gadā aicināja vakcīnu pret rotavīrusu iekļaut visu valstu imunizācijas kalendāros, atzīstot, ka tieši vakcinācija ir visefektīvākais līdzeklis bērnu pasargāšanai no šīs slimības. Šim ieteikumam jau sekojušas vairāk nekā 40 pasaules valstis, panākot ļoti pozitīvus rezultātus, saka I.Grope.

Reklāma
Reklāma

Kā norāda profesore, piemēram, Somijā, kur vakcinācija pret rotavīrusu tika uzsākta 2009. gadā, vakcinācijas aptvere pārsniedz 90%. Bērnu skaits, kuri nonāk slimnīcās ar rotavīrusu pirmajā dzīves gadā, valstī samazinājās par 87%. Savukārt ambulatoro apmeklējumu skaits saruka pat par 80%, stāsta I.Grope.

Bērni, kuri saņēmuši pirmo vakcīnas devu 2014.gadā ar 50% valsts kompensāciju, šogad vakcināciju var pabeigt, izmantojot valsts 100% apmaksāto vakcīnu. Par vakcinācijas pabeigšanu jākonsultējas ar bērna ģimenes ārstu vai pediatru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.