Ja visās malās vēji pūš… Kā sakopt augļukokus pēc vēja un krusas? 1
Arī manam dārzam tika lielā krusa un vētra. Ko darīt ar augļukokiem – aizlūzušos zarus nozāģēt tagad vai gaidīt, kad nobirs lapas? Jautā Dace Snapjos
Aizlūzušos zarus vislabāk tūlīt nozāģēt. Pieredze liecina, ka stutes vai savilcēji ar laiku kokam nodara vēl lielākus bojājumus, sakopt dārzu aicina augļkopis Pēteris Heimanis no Pūres. “Lielajās brūcēs starp aizlūzušo zaru un stumbru krāsies mitrums, veidosies slimībām un kaitēkļiem labvēlīga vide. Uzreiz to postošā darbība nav manāma, bet pēc dažiem gadiem koks sāk nīkuļot,” viņš paskaidro. Turklāt atkārtota vētra vai sniegs var piebeigt aizlauzto vainagu. Protams, dārzos ir redzēti augļukoki, atstutēti ar daudzām stutēm. Taču pareizi koptam kokam tādam nav jāizskatās.
Ja kokam laikus nozāģē aizlauzto zaru un pakoriģē vainagu, tas ātri var kompensēt zaudēto augumu.
Apstrādā stumbrus
Noteikti palīdzība vajadzīga ābelēm un bumbierēm, kurām krusa sakapājusi stumbrus. Kauleņkoki (plūmes, ķirši u.c.) paši labi prot parūpēties par savām brūcēm – tie sveķo.
Stumbru brūces svarīgi apstrādāt, jo tās ir kā vārti slimību rosinātājiem. Aiz mizas šķēpelēm arī kaitēkļiem būs ērta ziemošana.
Krusas brūces uz ābeļu un bumbieru stumbriem apziež ar kādu no potziedēm. Dažiem kokiem ērti lietot brūču ziedi aerosola formā. Daudzu koku apstrādei gan tas būs dārgi. Eļļas krāsa brūču apstrādei neder.
Veic revīziju
Ja krusa sakapājusi ogulāju dzinumu lapas un pat mizu, tos ieteicams zemu nogriezt (jāņogas, upenes, ērkšķogas). Augs jauni dzinumi, un krūms labi atjaunosies. Nav vērts atstāt sakapātos dzinumus, jo tie tikai kaltīs, ražas nebūs tik un tā.
Taču ar jaunajiem kociņiem ir bēdīgāk. Ja to miza ļoti cietusi, pareizāk būtu iegādāties jaunu stādu vietā. Ja auga žēl, to var atstāt, taču augļkopja pieredze liecina, ka jaunais augs krusas, grauzēju traumēto nīkuli pāraug.
Plāno darbus
Rudenī, kad lapas nobirušas, augļudārzā veic profilakses darbus. Ieteicams smidzinājums ar 3% karbamīda šķīdumu. Labs arī populārais Bordo šķidrums.
Uz rudens beigām – novembrī balsina augļukokus. Tas sevišķi svarīgi, ja miza jau bijusi bojāta. Balsināti stumbri un resnākie zari tiks pasargāti no iespējamām sala un saules radītām brūcēm ziemā un agri pavasarī.
Rudenī kailajos vainagos vieglāk redzēt un izzāģēt visus aizlauztos zarus.
Pārbauda balstus
Pēc lielajiem vējiem daudzos dārzos tika izgāzti pundurkociņi, jo balsta mieti bija nopuvuši. Lai tā negadītos, pārbauda, vai koku balsti ir gana stabili. Izturīgāki ir metāla mieti.
Svarīgi arī kokam pareizi veidot vainagu. Ja tas saaugs pārāk liels, nelielā sakņu sistēma nespēs noturēt koka augumu.
Arī nenormēta augļu raža rada pundurkociņam risku izgāzties.
Par stabilu atbalstu domā, arī veidojot vīnogu stādījumus. Auga kuplais lapojums vējā kļūst gluži kā bura, kas jānotur pergolai.
Pundurkociņus audzē tikai pie balsta.
Ielāgo! No vētru bojājumiem mazāk cieš augļukoki, kuriem ir pareizi veidoti vainagi. Pirmie nolūst zari, kuriem ir šauri atzarošanās leņķi.