
“Ja vīriešiem būtu mēnešreizes…” Sabiedrība lauž šķēpus par iniciatīvu ieviest divas apmaksātas brīvdienas sievietēm menstruāciju laikā 0
Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss” sākta iedzīvotāju parakstu vākšana par priekšlikumu – ieviest līdz divām apmaksātām brīvdienām sievietēm menstruāciju laikā. Šobrīd savākti jau 7 696 paraksti no nepieciešajiem 10 000. Iniciatīvas autori aicina veikt grozījumus Darba likumā, lai nodrošinātu darbiniecēm iespēju saņemt papildu atpūtas dienas pēc savas izvēles un vajadzības.
Iniciatīvas paziņojumā teikts: “Darba devējam būtu pienākums šīs brīvdienas nodrošināt, saglabājot darbiniecei vidējo izpeļņu par šo periodu, līdzīgi kā tas tiek darīts slimības dienās. Šo brīvdienu izmantošanu varētu fiksēt darba laika uzskaites sistēmā kā īpašu atzīmi – “menstruāciju atvaļinājums”. Šāda sistēma jau darbojas vairākās valstīs, un to var pielāgot arī Latvijas tiesiskajam regulējumam, nepārslogojot administratīvos resursus.”
Sociālo mediju platformā “X” par šo jautājumu lasāma diskusija.
“Pilnībā neesmu zinošs šajā jautājumā, tādēļ tīri lielākai izpratnei – tā ir, ka visas sievietes mēnešreižu laikā kļūst darba nespējīgas? Un kā tas darbojies līdz šim, ar tik daudz sievietēm vadošos un ļoti atbildīgos amatos,” platformā “X” vaicāja bērnu un jauniešu psihoterapeits Nils Sakss-Konstantinovs.
Pilnībā neesmu zinošs šajā jautājumā, tādēļ tīri lielākai izpratnei – tā ir, ka visas sievietes mēnešreižu laikā kļūst darba nespējīgas?
Un kā tas darbojies līdz šim, ar tik daudz sievietēm vadošos un ļoti atbildīgos amatos? pic.twitter.com/hOEHyL18tG— Nils S. Konstantinovs (@lasitajs_nr1) April 1, 2025
“X” lietotāja Sarmīte dalās savā pieredzē par sāpēm. Arī sabiedrībā zināmā Zane Radzobe izsaka viedokli, ka menstruāciju sāpes var būt līdz pat ģībonim.
“Pirms man piedzima bērni, man mēdza būt arī ļoti sāpīgas mēnešreizes. Atceros, ka reiz, braucot mikriņā uz darbu Saeimā, sapratu, ka nespēšu. Izkāpu pie Katedrāles un atgūlos uz apsniguša soliņa, jo vēsums mazināja sāpēs. Kad palika nedaudz vieglāk, braucu atpakaļ uz Pļavniekiem.”
“Nu, pēc pāris ģībšanām no sāpēm publiskās vietās ar laiku jau iemācās kaut kā kājās noturēties. Bet nu pretsāpju tablešu kalni aknu stāvoklim noteikti atņem desmitgades.”
Pirms man piedzima bērni, man mēdza būt arī ļoti sāpīgas mēnešreizes. Atceros, ka reiz, braucot mikriņā uz darbu Saeimā, sapratu, ka nespēšu. Izkāpu pie Katedrāles un atgūlos uz apsniguša soliņa, jo vēsums mazināja sāpēs. Kad palika nedaudz vieglāk, braucu atpakaļ uz Pļavniekiem
— Sarmīte Kolāte (@Sarmite_Kolate) April 1, 2025
Nu, pēc pāris ģībšanām no sāpēm publiskās vietās ar laiku jau iemācās kaut kā kājās noturēties. Bet nu pretsāpju tablešu kalni aknu stāvoklim noteikti atņem desmitgades
— Zane Radzobe (@kripaz) April 1, 2025
Arī citas sievietes, daloties pieredzē, norāda uz pirmo dienu sāpēm.
10% sieviešu ir endometrioze. Man tā arī ir. Bez zālēm vienu – divas dienas neesmu spējīga aiziet no vienas istabas uz otru. Vai nu strādāju mājās, vai nu atstrādāju nokavēto laiku ar virsstundām.
— Dana🇱🇻 🇺🇦 (@DanaKruu) April 1, 2025
Daudz sieviešu 2-3 dienas mēnesī eksistē tikai pateicoties pretsāpju zālēm un nepārtrauktā kustībā wc virzienā. Tas, ka viņas spēj kvalitatīvi veikt arī darba pienākumus, nereti ir nenovērtēts varoņdarbs.
— MinnaBremze (@MinnaBremze) April 1, 2025
Kā kurai – viena iet dziedādama, otrā ierauj ibumetīnu un 4h iet dziedādama, bet vēl kāda 2 dienas vemj un ģībst no sāpēm un asins zuduma. Tās pirmās gan jau neizmantos 2 brīvdienas. Tās pēdējās varēs mazliet uzelpot.
— 🦉 Strix aluco 🇱🇻🇺🇦🇮🇱 (@_svilpaste_) April 1, 2025
Daudzām sievietēm var būt pastiprināta asiņošana mēnešreižu laikā (atpazīst pēc 7-2-1 likuma) – un tā rezultātā fiziski grūti pat piecelties no gultas, nemaz nerunājot par vajadzību bieži mainīt higiēnas preces 🤷🏻♀️
— Hemofilija.lv (@Hemofilija_lv) April 2, 2025
Citi norāda uz haosu, kas varētu sākties, ja šādu iniciatīvu atbalstītu.
Kā raksta Ēriks Stendzenieks: “Viss jau labi, tas būtu lielisks kalendārs birojos pie sienas, ar uzvārdiem un sarkaniem krustiņiem un tā, lai var saplānot darbu plūsmu. Bet ja nositas nost no cikla, tad tak viss izjūk, kā streiks lidostā?”
Viss jau labi, tas būtu lielisks kalendārs birojos pie sienas, ar uzvārdiem un sarkaniem krustiņiem un tā, lai var saplānot darbu plūsmu.
Bet ja nositas nost no cikla, tad tak viss izjūk, kā streiks lidostā?— Eriks Stendzenieks (@E_Stendzenieks) April 1, 2025
Kāds cits “X” lietotājs norāda: “Lieliski! Vispirms mēs gribam būt vienlīdzīgas, mēs gribam būt uzņēmumu valdēs, mēs gribam visur dzimumu kvotas, bet mēs gribam arī, lai īpašajās dienās tomēr esam īpašas. Varu iedomāties, kāds haoss sāksies skolās un dārziņos, veikalos un slimnīcās, visās jomās, kur šobrīd nospiedošā vairākumā strādā sievietes.”
Lieliski! Vispirms mēs gribam būt vienlīdzīgas, mēs gribam būt uzņēmumu valdēs, mēs gribam visur dzimumu kvotas, bet mēs gribam arī, lai īpašajās dienās tomēr esam īpašas. Varu iedomāties, kāds haoss sāksies skolās un dārziņos, veikalos un slimnīcās, visās jomās, kur šobrīd…
— Oliniete (@Oliniete2) April 1, 2025
Lūk, vēl pāris viedokļi par šo tēmu!
Pajautāju dzīvesbiedrei. Viņa smējās un teica, ka forši. Bet tad piebilda, ka, ja nopietni, tad kā darbadevējs neņemtu darbā sievietes, kuras kādas dienas mēnesī nenāktu uz darbu un vēl prasītu par to maksāt. Ja nu vienīgi uz sava rēķina ņemtu brīvdienas.
Bet vispār šis…
— Guntars Vītols (@guntarsv) April 1, 2025
Ierosinu alkoholiļiem apmaksāt laiku kad ir paģiras. Alkoholisms taču ir slimība. Normāli uzlāpies, lēnām atjēdzies un tad atpakaļ darbā!😀
— Lauris Ērenpreiss (@Laurisrenpreis1) April 1, 2025
Un, kā ar sievietēm, kuras strādā, un ir iestājusies menopauze, kāpēc tās tiek diskriminētas? Tas arī var būt briesmīgs process.
— Signe Gulbe (@signegulbe) April 1, 2025
Kaut kad kaut kur bija ziņas, ka klimakss esot arī vīriešiem, ne tikai sievietēm, – vrbt rosināt večiem klimaksa brīvdienas kādas? Tāpat jau vīriešiem vidējā mūžildze īsāka, LV vidēji – 69 gadi.
— NepareizaisAKMshooter (@AKMshooter) April 1, 2025
Šķiet, Rudzīša kungs (@VRudzitis) kādā rakstā minēja, ka sieviete ap mēnešreižu laiku kļūst pilnīgi traka, tāpēc uzticēt viņai lēmumu pieņemšanu šajā laikā ir galēji neapdomīgi :)) At your own risk, tā teikt :))
— Guna Rēvele (@GunaRevele) April 1, 2025
Man labs draugs- vīrietis ir vadītājs starptautiskā kompānijā. Un iedrošina kolēģes ņemt brīvu dēļ mēnešreizēm, kopumā redz, ka mēnesī padarītais darbs izlīdzinās.
Un arī savus kolēģus vīriešus pamāca pieturēt muti, ja nevar neko prātīgu pateikt.— Inga Dreimane (@IngaDreimane) April 1, 2025
Oj, kungi, nevajag te: ja vīriešiem būtu mēnešreizes, šīs brīvdienas eksistētu jau pirms mūsu ēras.
— Ksenija (@and_kse) April 1, 2025
Vai atbalstāt priekšlikumu par apmaksātām brīvdienām sievietēm menstruāciju laikā?