Foto: SHUTTERSTOCK

Ja vēlas pārdot savu kopīpašuma daļu, bet brālis nepiekrīt. Ko darīt? 7

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Mums ir kopīpašums ar brāli. Vēlos īpašumu pārdot, bet brālis nepiekrīt. Kādas ir manas iespējas? Vai drīkstu pārdot tikai savu pusi, ja atrodu pircēju? Ja ne, ko iesākt? Sanāk, ka man viņam jāpakļaujas? Kārlis Smiltenes novadā

“Lai arī likums paredz vairākus ierobežojumus rīcībai ar kopīpašumu, personai ir tiesības pēc saviem ieskatiem savas domājamās daļas no kopīpašuma atsavināt, piemēram, slēdzot pirkuma, dāvinājuma vai maiņas līgumu,” pauž zvērināta advokāta Alda Allika palīgs Toms Vilnis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja kopīpašumu (nekustamo īpašumu) plāno pārdot citai personai, pārējiem kopīpašniekiem – šajā gadījumā brālim – būs pirmpirkuma tiesība. Pirmpirkuma tiesība radīsies no brīža, kad starp kopīpašuma domājamās daļas pārdevēju un trešo personu būs galīgi noslēgts pirkuma līgums.

“Tūlīt pēc pirkuma līguma noslēgšanas būs pienākums paziņot brālim (pārējiem kopīpašniekiem) par attiecīgās domājamās daļas pārdošanu, darot zināmus pirkuma līguma nosacījumus (nosūtot pirkuma līguma norakstu) un piedāvājot nopirkt šo domājamo daļu atbilstīgi minētā līguma noteikumiem. Savukārt brālis varēs izlietot pirmpirkuma tiesību divu mēnešu laikā no pirkuma līguma noraksta saņemšanas dienas, tas ir, no dienas, kad uzzināja vai viņam vajadzēja uzzināt par pirkuma līguma noslēgšanu un tā saturu,” skaidro Toms Vilnis.

Pirmpirkuma tiesības izlietošana izpaužas kā piekrišanas izteikšana pārdotās domājamās daļas pirkšanai atbilstīgi noslēgtā pirkuma līguma nosacījumiem.

Ja brālis izlietos savu pirmpirkuma tiesību, viņš iestāsies pircēja vietā, proti, būs uzskatāms, ka attiecīgais pirkuma līgums ir noslēgts starp abiem brāļiem. Ja brālim pirmpirkuma tiesības izlietošana tiks liegta, viņam būs izpirkuma tiesība.

Savukārt, ja domājamās daļas no kopīpašuma tiks atsavinātas nevis pārdodot, bet citādi, piemēram, atdāvinātas citai personai vai apmainītas pret citu īpašumu, tad kopīpašniekiem nebūs likumā noteiktās pirmpirkuma tiesības.

KONSULTĒJIS ZVĒRINĀTA ADVOKĀTA ALDA ALLIKA PALĪGS TOMS VILNIS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.