Skaidrojam! Kādas atļaujas jāsaņem, ja vēlas dzīvoklī likvidēt starpsienu 21
Autors: Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Kādas atļaujas jāsaņem, ja vēlos veikt vienkāršotu sava dzīvokļa pārbūvi – apvienot tualeti ar vannasistabu un virtuvi ar pieliekamo, neskarot nesošās konstrukcijas? Cik tas varētu izmaksāt? Ivars Vangažos
Paziņojums par būvniecību
Ropažu novada pašvaldības būvvaldes Stopiņu pagasta nodaļas arhitekts Māris Ārgalis skaidro – atbilstīgi MK noteikumu nr. 529 Ēku būvnoteikumi 7.11. punktam vienkāršotai dzīvokļa atjaunošanai būvvaldē iesniedzams paziņojums ar šo noteikumu 22.1. punktā noteiktajiem dokumentiem un informāciju.
Minētā dokumentācija jāapliecina būvspeciālistam un jāiesniedz būvniecības informācijas sistēmā (BIS). Būvvalde 10 dienu laikā pieņem dokumentus zināšanai vai izsniedz pamatotu atteikumu.
Par šajā paziņojumā norādīto datu pareizību atbildīgs ir tā iesniedzējs. Jautājumā aprakstītajā gadījumā ziņojumam jāpievieno ēkas vai telpu grupas plāns, kurā parādītas paredzētās izmaiņas un norādīta ēkas vai telpu grupas eksplikācija ar telpu augstumiem un kuru izstrādājis un BIS apstiprinājis būvkomersants vai būvspeciālists attiecīgajā projektēšanas jomā, kā arī citu personu saskaņojumi, ja saskaņā ar normatīvajiem aktiem tādi nepieciešami.
No pašvaldības puses paziņojuma izskatīšana ir bez maksas. Taču jārēķinās, ka būs papildu izmaksas un laika patēriņš no piesaistītā būvspeciālista, ko būvvalde nevar pateikt. Šīs izmaksas un termiņus var noskaidrot pie konkrētā speciālista.
Saskaņošana kļuvusi vienkāršāka
Arhitektu un inženieru biroja, SIA MXM Projekts pārstāve Irēna Kasinska piebilst, ka ir vairāki priekšnosacījumi, lai ierosinātu šādu būvniecību. Pirmkārt, to var ierosināt tikai dzīvokļa īpašnieks vai tiesiskais valdītājs, otrkārt, dzīvoklim jābūt inventarizācijas lietai.
No šā gada 1. marta šāda veida būvniecības darbu saskaņošanas process kļuvis daudz vienkāršāks – vairs nav vajadzīga būvvaldes atļauja veikt būvdarbus, jo tie veicami, pamatojoties uz būvspeciālista (būvkomersanta) izstrādāto dokumentāciju.
Ja tas ir sērijveida dzīvoklis, dokumentācijas izstrādes process parasti notiekot ātri. Ne vienmēr būvkomersanti jeb būvspeciālisti izbrauc uz objektu, lai to apsekotu, taču ir pakalpojuma sniedzēji, kas to nodrošina. Tas atkarīgs no izvēlētā speciālista, dzīvokļa un iecerēm.
Nepieciešams pilnvarot būvspeciālistu
Lai izvēlētais speciālists būvniecības ieceres lietu varētu virzīt, proti, izstrādāt un saskaņot to, tam nepieciešams dzīvokļa īpašnieka vai tiesiskā valdītāja pilnvarojums, kas piešķirams tiešsaistē – BIS, autorizējoties ar internetbankas datiem. Pēc nepieciešamo dokumentu sagatavošanas speciālists reģistrē lietu BIS, iesniedzot tur paziņojumu par būvniecību. Kad tas izdarīts, remontdarbi var sākties. Visbiežāk būvniecības termiņš ir pieci gadi. Būvkomersanta pakalpojums izmaksā 250–350 eiro.
Otrais posms – saskaņošana pēc remonta
Kad projektā plānotā būvniecība pabeigta, jāvēršas Valsts zemes dienestā (VZD), lai pasūtītu jaunu inventarizācijas lietu. Prakse liecinot, ka VZD to parasti veic pusgada laikā. Jauna inventarizācijas lieta patlaban izmaksā 2–3 eiro par dzīvokļa kvadrātmetru. Kad tas paveikts, dzīvoklis jānodod ekspluatācijā. Tas nozīmē, ka jaunā inventarizācijas lieta jāiesniedz BIS, kam seko būvvaldes lēmums. Brīdī, kad būvvalde pieņem dzīvokli ekspluatācijā, process ir noslēdzies, un dzīvoklī ir legāli veikta – saskaņota – vienkāršotā atjaunošana. Arī šo sekundāro posmu dzīvokļa īpašniekam par attiecīgu samaksu ir iespēja uzticēt būvkomersantam. Par konkrētām šā pakalpojuma cenām var interesēties pie izraudzītā speciālista. Praktiskais Latvietis noskaidroja, ka patlaban šādu pakalpojumu iespējams nolīgt par 70–80 eiro.
Jāņem vērā, ka pirms būvniecības sākšanas obligāti jānokārto būvētāja civiltiesikās atbildības apdrošināšana, kas izmaksā aptuveni 20 eiro. Dažkārt dzīvokļa apdrošināšanas līgumā šāds punkts par būvniecības apdrošināšanau jau ir iekļauts.
Zināšanai
Saskaņā ar Ēku būvnoteikumiem būvdarbi, kuru rezultātā ēkā vai tās daļā veic funkcionālus vai tehniskus uzlabojumus, nemainot ēkas nolietojušos nesošos elementus vai konstrukcijas, būvapjomu un lietošanas veidu un neskarot ēkas fasādi, ir vienkāršota atjaunošana, nevis vienkāršota pārbūve, kā minēts jautājumā.