Foto – Fotolia

Diēta kā terapija 0


Ārste atzīst, ka parasti pie KZS “izteikti jūt vēdera uzpūšanos. Bez caurejām, sāpēm un aizcietējumiem vēl ir arī vēdera pūšanās. Te nu atkal pieeja ir individuāla – ir cilvēki, kuriem izdodas atrast produktus, kurus uzturā vēlams lietot mazāk, un ir cilvēki, kuriem tas neizdodas.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Viena no pieejām, ko pasaulē izmanto, ir t.s. FODMAPS diēta. Proti, tiek meklēti tie produkti, kurus pacients, iespējams, nepanes un kuri varētu provocēt simptomus,” taču šī diēta nav paredzēta lietošanai ilgtermiņā, to parasti pielieto 4 – 6 nedēļas, “lai identificētu šos produktus, kuri provocē sūdzības. Pēc šī perioda no diētas izslēgtos produktus atkal mēģina integrēt ēdienkartē un vēro. Iespējams, ka nelielos daudzumos šie produkti ir panesami.”

Ārste apgalvo, ka no biežākajiem produktiem, kas veicina vēdera pūšanos, “var būt piena produkti, kuru sastāvā ir laktoze. Laktozes nepanesamības gadījumā tipiski ir caureja pēc piena produktu lietošanas, bet, ja zarnāsferments, kurš šķeļ laktozi, ir, bet – nepietiekamā koncentrācijā, – tad simptomi var aprobežoties tikai ar vēdera pūšanos. Diētas mērķis ir izslēgt laktozi saturošos produktus uz četrām nedēļām, tad pakāpeniski ar nelieliem daudzumiem mēģināt atgriezt ēdienkartē.” Tādā veidā tiek atrast laktozes daudzums, “kuru pacients var panest, izvairoties no pārmērīgiem ierobežojumiem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Sastopama arī fruktozes nepanesamība, “tās diagnostikai ir iespējams veikt elptestu, tāpat kā laktozes nepanesamībai”. Ārste skaidro, ka fruktoze lielos daudzumos gandrīz jebkuram cilvēkam var izraisīt vēdera pūšanos, par piemēru minot ābolus, bumbierus, plūmes. “Piemēram, ābolu sula arī uzpūš vēderus un var izraisīt caureju.”

“No aromātiskām vielām – sīpoli, ķiploki, loki var veicināt vēdera pūšanos un provocēt mīkstāku vēdera izeju. Pupas un zirņi – visiem labi zināmi.”

Ārste Birka uzsver, ka gremošanas sistēmai patīk regularitāte: “Arī pie funkcionāliem traucējumiem dienas režīms dzīvē, prātā un arī gremošanas sistēmā ievieš stabilitāti, līdz ar to simptomi kļūst mazāk izteikti, vieglāk panesami.” Simptomus varētu atvieglot arī mazākas porcijas, lēna un biežāka ēšana.
Taču kā ar alkohola lietošanu? Ārste komentē, ka “pēc pēdējiem pētījumiem pat nelieli alkohola daudzumi tomēr veicina gremošanas trakta audzēju veidošanos, tā kā alkohola lietošana nevaram rekomendēt nevienam.”

Jāatceras, ka zem funkcionāliem gastrointestināliem traucējumiem netiek klasificētas tādas problēmas, kurām ir atrodams un ar izmeklējumiem pamatojams izskaidrojums.

Ja vēders nedod miera, apgrūtinot ikdienu, ir jādodas pie ārsta, jo, attīstoties medicīnas tehnoloģijām un farmakoterapijai, paveras arvien vairāk iespēju cīnīties ne tikai ar simptomiem, bet arī ar problēmas sakni. Turklāt ir pieejami dažādi tautas līdzekļi un ir iespējams daudz panākt, izmanot ēdienkarti. Jāatceras, ka katrs gadījums ir atšķirīgs, un tas, kas palīdzēs vienam, iespējams, nederēs otram. Tāpēc jābruņojas ar pacietību un ārsta padomu, meklējot to, kas vislabāk palīdz tieši jums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.