![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2013/10/g1/bitiite_gatavs.jpg)
Ja vajag, saldos ķiršus var retināt 0
“Vai arī saldajiem ķiršiem būtu nepieciešams retināt augļaizmetņus, normēt ražu?” S. Ozola Jelgavas novadā
stitūta vadošā pētniece Silvija Ruisa skaidro, ka ražas normēšanu iesaka saldajiem ķiršiem uz zema auguma potcelmiem (piemēram, Gisela). Pie mums saldos ķiršus joprojām galvenokārt aco uz smaržīgā ķirša (Prunus mahaleb), uz kura koki veido lielu augumu.
Mūsu klimata apstākļos saldajiem ķiršiem ziemā parasti izsalst daudz ziedpumpuru un nav nepieciešams tos retināt. Ja tie nav cietuši no sala, retināšana varētu uzlabot augļu kvalitāti (tie būs lielāki), samazināt pūšanu. Ja gaidāma bagāta raža, agri pavasarī ieteicams nobraucīt daļu zaru apakšpusē esošo ziedpumpuru (uzvelk rokā cimdu). To var darīt arī pēc pavasara salnām, kad labi redzams, cik daudz augļu aizmeties. Tad arī var paretināt augļaizmetņus vietās, kur to ir visvairāk.
Jāņem vērā, ka spēcīgākie ziedpumpuri un augļzariņi, tātad arī skaistākie augļi saldajiem ķiršiem veidojas uz labi izgaismotiem divgadīgiem un trīsgadīgiem zariem. Pārāk sabiezinātā vainagā augļzariņi novājinās un iznīkst, noēnojumā augušie ziemā vairāk cieš salā. Tādējādi veidojas kaili zaru posmi.
Lai iegūtu kvalitatīvus augļus, saldo ķiršu vainagi jāveido piramidālā formā – ar zariem, kas nenoēno cits citu. Ražojošiem ķiršiem zarus apgriež tikai vasarā (ražas vākšanas laikā vai pēc tam), tad brūces labāk apžūst. Zarus izgriež vai izzāģē, atstājot celmiņus. Arī galotni nogriež vēlamajā augstumā virs kāda sānzara, atstājot celmiņu.
Klājzarus ar augļzariņiem atjauno, nogriežot to nokareno vai noēnoto daļu vai saīsinot tos līdz augļzariņiem, kuri vērsti uz augšu un ir pietiekami spēcīgi. P