Shutterstock ilustrācija

Ja vājā vieta ir urīnceļi un nieres. Cistītu var izraisīt arī prezervatīvi! 0

Aptuveni puse sieviešu līdz menopauzes sasniegšanai vismaz reizi ir cīnījušās ar urīnceļu iekaisumu. Cenšoties uzveikt iekaisumu mājas apstākļos, visbiežāk līdz ārsta vizītei iekaisums diemžēl ir strauji attīstījies. Kā atpazīt, ārstēt un rīkoties, ja aukstajā laikā šāda problēma skar bieži?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Urīnceļu infekcijas ietver gan nieru, gan zemāko urīnceļu infekcijas, aiz kurām parasti slēpjas urīnpūšļa iekaisums jeb cistīts un nieru iekaisums, ko saucam par pielonefrītu. Cistīts izpaužas kā sāpīga un bieža urinēšana, dedzināšana, bieži vien urīns var būt duļķains un smakojošs,” apraksta nefrologs Māris Pļaviņš.

Anatomisko īpatnību dēļ sievietes biežāk slimo ar urīnceļu infekciju, tomēr cēloņi var būt ļoti dažādi: nepareiza personīgā higiēna, regulāra izsargāšanās ar prezervatīvu, pārāk biežas dzimumattiecības un dažreiz arī saaukstēšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Cistīts bieži sākas, kad jaunieši uzsāk pastāvīgu dzīvi un dzimumdzīvi, bieži mainot partnerus,” atklāj nefrologs un piebilst, ka notiek arī pretēji – sievietēm, kuras ir nopietnās attiecībās, nepatīkamo infekciju var izraisīt regulāra prezervatīva lietošana.

Speciālista skatījumā, pastāvīgās attiecībās prezervatīvs neesot labākais izsargāšanās veids.

Savukārt sievietes, kurām tuvojas menopauze, ir pakļautas lielākam iekaisumu riskam citu iemeslu dēļ. “Tuvojoties menopauzei, maksts gļotāda kļūst plānāka, vieglāk ievainojama, jutīgāka, sausāka, dzimumakts – traumējošāks, līdz ar to vieglāk iespējams iegūt urīnceļu iekaisumu. Labāk šajā laikā aktualizēt šo jautājumu pie ginekologa, kurš var ieteikt, kā uzlabot situāciju un samazināt iespēju iegūt infekciju,” teic Māris Pļaviņš.

Pēc 50 gadu vecuma gan atšķirība starp abiem dzimumiem izlīdzinās, jo vīriešiem urīnceļu infekciju skaits pieaug prostatas palielināšanās dēļ.

Dzērveņu tabletes vien nelīdzēs

Svarīgi ir apgāzt mītu, ka urīnceļu iekaisumu var izārstēt tikai ar dzērveņu tabletēm, kumelīšu tēju un tautas metodēm. Urīnceļu infekcijas gadījumā pēc iespējas ātrāk jāārstējas, un gandrīz vienmēr vienīgais pretinieks infekcijai ir antibiotikas.

“Tiesa, 20% gadījumu urīnceļu infekcija var spontāni beigties bez antibiotiku lietošanas, bet lielākoties gadās tā, ka šīs infekcijas daudzas sievietes ārstē ar tautas līdzekļiem – dažādām augu tējām un dzērveņu tabletēm, tādējādi paildzinot infekcijas attīstīšanās laiku. Visas tabletes, pastas un augu preparāti patiesībā var būt tikai kā palīglīdzeklis atveseļošanās laikā, bet ne kā pamatlīdzeklis infekcijas ārstēšanai,” uzsver Māris Pļaviņš.

Reklāma
Reklāma

Kā galveno kļūdu viņš min nogaidīšanu: “Piecas dienas ar infekciju sieviete cīnās mājās, tad, saprotot, ka slimība nepazūd, pierakstās pie ārsta, pa vidu brīvdienas, citi šķēršļi, tikmēr infekcija turpina attīstīties. Tāpēc ārzemēs jau piekopj praksi, kas Latvijā vēl nav plaši zināma – pašterapiju!”

Pašterapija ir ar ārstu saskaņota ārstēšanās mājās, nevis uz savu roku veikta iedomāta pašārstēšanās.

Pašterapija un profilakse

Ja urīnceļu infekcija skārusi vairākkārt, Māris Pļaviņš iesaka tieši pašterapiju – ar ārstu norunāt, kādas antibiotikas iegādāties savlaikus, lai nākamajā reizē, kad parādās pirmie infekcijas simptomi, varētu uzreiz attiecīgi rīkoties un nebūtu jāgaida pieraksts pie ārsta, apzināti ļaujot infekcijai attīstīties.

“Tas ir izdevīgi, ja infekcija mēdz parādīties atkārtoti, tad medikamenti ir vienmēr līdzi ceļojumos, brīvdienās un jebkurā situācijā.” Īpaša uzmanība infekcijas riskam jāpievērš arī ziemā. “Katrs organisms ir citāds, kādam saaukstējoties sāk sāpēt kakls, citam ir iesnas, bet ir daļa sieviešu, kurām cistīts parādās tieši kā reakcija pēc saaukstēšanās,” atklāj nefrologs un piebilst, ka ir sievietes, kurām infekciju rosina arī asi ēdieni, vīna vai jebkāda alkohola lietošana.

“Atsevišķi pārtikas produkti satur kairinošas ekstraktvielas, kas izdalās caur urīnceļiem un negatīvi ietekmē gļotādu,” viņš skaidro. Ja urīnceļu infekcija piemeklējusi vismaz trīs reizes gadā, nepieciešama profilaktiska terapija – speciālu, ārstu izrakstītu preparātu lietošana vairāku mēnešu garumā.

Nevelc garumā

• Nenogaidi un neļauj infekcijai attīstīties. Neārstēts urīnceļu iekaisums var pārtapt par nieru iekaisumu. Tā pirmās pazīmes ir drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes mugurā. Nieru iekaisuma gadījumos nereti nākas ārstēties slimnīcā.

• Ja urīnceļu infekcija atkārtojusies vairākkārt, dodies pie ārsta un iesaki ideju par pašterapiju, lai būtu sagatavojusies iespējamai infekcijas atgriešanās epizodei.

• Ja gada laikā infekcija bijusi vismaz trīs reizes, neignorē šo faktu un dodies pie ārsta, lai saņemtu preparātus, kurus pirms miega lietot ilglaicīgi.

• Rūpējies par savu personīgo un dzimumdzīves higiēnu.

Konsultants: Māris Pļaviņš, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents, nefrologs

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.