Ja vairāk žūposim, bērniem būs brīvpusdienas. “LA” ieskatās skolēnu šķīvjos 3
Iespējams, no 1. septembra arī 4. klases skolēni pusdienos par valsts budžeta līdzekļiem. Taču tas notiks tikai tad, ja valsts budžetā pieaugs ieņēmumi no akcīzes nodokļa alkoholiskajiem dzērieniem. Patlaban valsts apmaksātas pusdienas tiek 1. – 3. klašu skolēniem, kas ir vairāk nekā 61 000 bērnu. No budžeta viņu ēdināšanai pērn izlietoti 11,6 miljoni eiro. Pagājušajā vasarā valdība nolēma, ka vienām bērna pusdienām jātērē 1,42 eiro iepriekšējo 1,14 eiro vietā.
Taču ir dzirdēts, ka bērni uz bezmaksas pusdienu šķīvjiem atstāj daudz neapēstā, dažs ēdienam nemaz nepieskaras. Ja par velti un visiem viena ēdienkarte – varbūt tas veicina ēdiena nenotiesāšanu un tādējādi naudas izšķiešanu? Varbūt visiem bērniem nemaz nevajag bezmaksas pusdienas? Skolu un ēdināšanas firmu pārstāvji tomēr mierina – tādu, kas neapēd brīvpusdienas, esot maz. Iemesli – ģimenē nav raduši pie veselīgas, dažādas pārtikas, vēl viens iegansts – bieži vien mazajām klasēm pusdienas ir pārāk agri – jau plkst. 11, kad nesen vēl tikai ēstas brokastis.
Koalīcija esot vienojusies
Valdības apstiprinātās Ģimenes valsts politikas pamatnostādnes paredz, ka jau no šā gada arī 4. klašu bērni jāēdina par valsts līdzekļiem. Jūlijā, kad notika Demogrāfijas padomes sēde, Labklājības ministrijas pārstāvji atgādinājuši šo solījumu, taču padome nepieņēma lēmumu, ka brīvpusdienas ceturtklasniekiem būtu ieviešamas. Kad valdībā un Saeimā sāka spriest par nākamā gada budžetu, Nacionālās apvienības (NA) politiķi prasīja, lai no valsts budžeta šogad tiktu apmaksātas ne vien 4. klases, bet arī 5. klases skolēnu pusdienas. Taču valsts budžetā nauda tam neatradās. Saeimas deputāts Imants Parādnieks piedāvāja risinājumu: no 2015. gada jūlija pacelt akcīzes nodokli alum ar paaugstinātu alkohola saturu, kā arī dažādiem alkoholiskajiem kokteiļiem. I. Parādnieks rēķina, ka akcīzes nodokļa pieaugums valsts budžetam nodrošinātu papildus vismaz 18 miljonus eiro gadā, šogad tie tātad būtu deviņi miljoni. Ceturtklasnieku pusdienām 2015. gada pēdējos mēnešos būtu vajadzīgi 2,2 miljoni eiro, atlikušos miljonus varētu tērēt pedagogu algām. Valdošā koalīcija atbalstīja šo priekšlikumu, taču likumā “Par valsts budžetu 2015. gadam” nav teikts, ka papildienākumi tiks novirzīti tieši brīvpusdienām. Likums paredz, ka valdībai, ja papildmiljoni no akcīzes ienāksies, būs tiesības, sākot ar 1. septembri, palielināt finansējumu izdevumiem, kas saistīti ar izglītības pasākumu īstenošanu, ja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija neiebildīs. I. Parādnieks uzskata, ka tā ir pietiekama garantija.