Cīnās par iespēju uzvārdā rakstīt divus “k” 40
Kad Uģis 1981. gadā piedzima, viņam dzimšanas apliecībā ierakstīja tādu pašu uzvārdu kā tētim un mammai – Rekke. Tā arī puisis nodzīvoja līdz 1998. gadam, kad vajadzēja saņemt pirmo pasi. Tad, kā rakstīts tiesas spriedumā, balstoties uz 1996. gadā pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem par vārda un uzvārda rakstību un identifikāciju dokumentos (tagad tie zaudējuši spēku; patlaban darbojas citi – sk. uzziņu), Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) Uģim izdevusi pasi, kurā uzvārds bijis rakstīts ar vienu “k” – Reke. Kopš tā laika Uģis saņēmis jau vēl divas pases ar šādu uzvārdu. Uģis gan apgalvo, ka pirmā pase tikusi izdota nevis ar vienu “k”, bet gan ar diviem “k”, kam par pierādījumu kalpo izglītības dokumenti, kas iegūti 2000. gadā un kuros ieraksts veikts, balstoties uz datiem pasē. Kad Uģis nozaudējis pirmo pasi un devies uz pārvaldi, lai iegūtu jaunu pasi, tad gan 2000. gadā otro pasi viņam izsnieguši jau ar vienu “k” un nav ņemtas vērā nekādas pretenzijas par vēlmi, lai paliek divi “k”.
Citiem “dod” divus “k”
Tomēr neizprotama ir PMLP nekonsekvence – Uģa mamma (1996. un 2006. gadā), tētis (2011. g.), brālis (2002., 2005., 2010. g.) un virkne radinieku saņēmuši pases ar diviem “k” uzvārdā un kopumā Iedzīvotāju reģistrā ir 23 personas ar tādu uzvārdu. Arī Uģa māsīca bez problēmām ieguvusi savas mātes pirmslaulības uzvārdu “Rekke”. Tiesa, ir arī cilvēki ar vienu “k” uzvārdā, piemēram, Uģa dēls.
Reke (Rekke) nav plaši izplatīts uzvārds Latvijā. Pazīstamākā ir barona dzimta (rakstītos materiālos uzvārds sastopams gan ar vienu, gan diviem “k”), kurai līdz 1920. gadam piederēja Jaunpils muiža. Rekes (Rekkes) ir sena vācu dzimta, kas 15. gadsimtā ieceļojusi Latvijā. Starp viņiem bijis gan Livonijas ordeņa mestrs, gan Tērbatas bīskaps, gan Dobeles komturs, gan baroni, dzimtai piederējušas vairākas muižas Latvijā. Uģa ģimene gan neesot pētījusi, vai ir radniecība ar baronu dzimtu.
Kad sarunas nelīdz, vēršas tiesā
No 2011. gada pavasara Uģis mēģinājis atgūt ģimenes uzvārdu, vairākas reizes ticies ar PMLP darbiniekiem, kuri tomēr atteikuši uzvārdu atveidot kā pārējai Uģa ģimenei. Nelīdzējuši arī tēva argumenti, ka Uģis ir viņa dēls un nepieciešams tāds pats uzvārds, un kāpēc tad viņam ir iedevuši pasi ar diviem “k”…
Uģis vērsies arī Latviešu valodas aģentūrā, kur kāda darbiniece citstarp pateikusi: ja Uģim būtu uzvārds “Tankkuģis”, tad viņai nebūtu pretenziju un izsniegtu izziņu, lai atveido uzvārdu ar diviem “k”…
Kad 2014. gadā PMLP atteica Uģim izdod pasi ar uzvārdu “Rekke”, viņš vērsās tiesā un jau divas instances – 2015. gada 23. decembrī Rīgas tiesu nama Administratīvā rajona tiesa un šogad 18. janvārī arī Administratīvā apgabaltiesa – ir lēmušas, ka viņam ir tiesības uz uzvārdu “Rekke”. PMLP šādam tiesas vērtējumam nepiekrīt un lems, vai spriedumu vēlreiz pārsūdzēt. No pārvaldes paskaidrojumiem tiesā var noprast, ka pēdējos gados prasības pret personvārdu pareizrakstību kļuvušas stingrākas un arī pārējiem dzimtas pārstāvjiem, kuriem būs jāmaina pases, nāksies šķirties no viena “k”.