Ja upeņu raža niecīga, pie vainas var būt upeņu ērce: 3 dārznieka padomi, kā to uzveikt 5
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Upeņu raža jau gadiem ir niecīga. Ir gan jauni, gan lieli, veci krūmi. Laikam vainīga tā sauktā upeņu ērce. Nezinu, kā ar to cīnīties. Pavasarī iesaka nolasīt apaļos pumpurus, bet es baidos noraut ziedpumpurus un palikt vispār bez ogām,” – jautā Inna Mazsalacā.
“Tagad ir īstais laiks, lai nolasītu upeņu ērces apdzīvotos pumpurus. Tos var labi atšķirt – tie ir apaļi un ar tādu kā rūsējumu ārpusē. Bojājumus var redzēt (ar lupu labāk), ja pumpuru pārgriež. Mēs jau gadiem esam izmēģinājuši ķiploku hidrolātu,” iesaka ģimenes uzņēmuma “Augu spēks” pārstāve, bioloģijas maģistre Dina Popluga. Efektīvajam līdzeklim ir dots nosaukums “Ķiploku spēks”.
Ķiploku hidrolāts ieteicams pret sūcējtipa kukaiņiem. Taču pieredze liecina, ka tam ir arī akaricīda iedarbība uz ērcēm. Šo līdzekli var izmantot ne tikai upeņu, bet arī citu dārza augu aizsardzībai pret kaitēkļiem, kuri nereti ir slimību pārnēsātāji un vaininieki. Galvenais darbības princips – kaitēkļu apmuļķošana.
Kaitēkļi meklē mielastiņu pēc smaržas. Tāpēc upeni, kas nesmaržo pēc upenes, ērcēm grūtāk atrast.
Līdzekli izmanto vairumā
Profilaktiski Dina Popluga ģimenes dārzā ar ķiploku preparātu apsmidzina zemenes, avenes, ķiršus, plūmes, ābeles un citus dārza augus. Pat kartupeļus tas palīdz pasargāt no Kolorādo vaboļu uzbrukumiem vai vismaz tos attālināt. Arī sīpolu un burkānu muša ķiploku aromātā apjuks. Ķiploku dvesma siltumnīcā palīdzēs cīņā pret baltblusiņām.
Augu apstrādei piepilda smidzināmo aparātu un izstaigā dārzu, piestājot pie riska grupas augiem. Smidzināšanai izvēlas bezvēja laiku, rītu vai vakaru, kad zari sausi. Smidzinot saulainā laikā, ir risks apdedzināt augus. Profilaktiski smidzinājumu atkārto vismaz ik pēc divām nedēļām. Ja nolijis lietus, smidzinājums jāatjauno.
Ja lieto ķiploku hidrolātu profilaktiski, to atšķaida ar ūdeni (attiecībā 1:10). Ja kaitēkļi jau atraduši augu, gatavo spēcīgāku ķiplokūdeni (1:5). Spēcīgākā koncentrācija kaitēkļus vārdzina un nobeidz – tiem nepatīk ķiplokus saturošais sērs un citas spēcīgās vielas.
Labāki upeņu apstrādes rezultāti, ja ērču apsēstos pumpurus nolasa un sadedzina un vairākas reizes ziedēšanas laikā profilaktiski apsmidzina krūmus ar ķiploku preparātu.
Ķiplokūdeni gatavo pats
Ja ķiploku hidrolātu nevar iegādāties, ķiploku smirdoni var gatavot arī pats. Tas, protams, nebūs tik efektīvs kā hidrolāts, taču derēs labi. Līdzekļa gatavošanai der brāķētās ķiploku galviņas, nevietā dārzā izdīgušie ķiploki ar visiem lakstiem. Ķiplokus sadauza un aplej ar ūdeni. Ļauj nostāvēties vismaz nakti, vēlams dienu vai divas. Tad ķiploku masu nokāš un miglo augus. Lai nerastos apdegumi, atšķaida ar ūdeni.
Ja lieto ķiploku preparātus, ražu var ēst droši bez nogaidīšanas laika.
Izvēlas izturīgu šķirni
Stādaudzētājs Pēteris Heimanis no Pūres iesaka izvēlēties upeņu šķirnes, kuras mazāk bojā pumpuru ērces. Arī kaitēkļiem ir sava saprašana par garšīgām lietām. Jau ilgus gadus dārzā labu pretērču izturību pierādījušas upeņu šķirnes ‘Titan’, ‘Zagadka’, ‘Veloi’. Šo upeņu pumpuri ērcēm mazāk garšo, tomēr velti cerēt, ka to nebūs nemaz. Būs ērces, taču būs arī ogas.
Lauku mājās, kur tuvumā nav citu kaimiņu dārzu, var mēģināt nopietnāk pacīnīties ar ērcēm. Daži dārzu saimnieki guvuši labus panākumus, aplaistot krūmu ar 10% aukstu sālsūdeni. Var mēģināt arī krūmu nogriezt un augsni ap to apliet ar karstu ūdeni.
Taču mazdārziņos šie paņēmieni nederēs. Jārēķinās, ka upeņu ērce var atlidot no tāluma.