“Ja tu pelni 2-3 tūkstošus uz rokas, tā jau ir tāda nabadzība!” Fitnesa treneris vērtē, cik vajadzētu pelnīt vīrietim Latvijā 212
Jautājumi par algas apmēru vienmēr ir interesanti, par tiem tiek diskutēts. Viedokļu dažādība par to, kas ir daudz un kas maz, šajā jautājumā pastāv vienmēr. Šoreiz LA.LV uzmanību piesaistīja kāds visai pārliecinošs viedoklis par to, cik liela alga ir normāla pieaugušam vīrietim.
Pelnīt 2-3 tūkstošus uz rokas, tas ir labi vai slikti? Šāds jautājums radies kādam “TikTok” lietotājam, bet atbildi uz to savā profilā sniedzis fitnesa treneris un uzturzinātnes entuziasts Lauris Mičulis.
“Ļoti atkarīgs no cilvēka. Ja tev ir 25 gadi, tad pelnīt 2-3 tūkstošus uz rokas ir tīri forši. Manuprāt, esi uz pareizā ceļa, viss ir labi. Bet, ja tu esi 35-gadīgs vīrietis un pelni 2 vai 3 tūkstošus uz rokas, nu, paliek jau bišķiņ savādi,” savu vērtējumu sāk treneris.
Ja cilvēkam ir ģimene un viņš pelna pieminēto naudas summu, tā jau esot tāda nabadzība.
“Vai vēl labāk – ja tev jau ir 40 gadi, tu esi savā dzīves augšā. Ja tu pelni 2000, ko tu darīji visu dzīvi? 18-gadīgi džeki, maucot noliktavā, pelna 2000 uz rokas. Manuprāt, tu esi neveiksminieks.
Protams, skaidrs, ka visi cilvēki līdz miljonam netiks un nav arī jātiek, bet normālam vīrietim nesasniegt 5000 uz rokas ir nedaudz skarbi. Tad skaidrs, ka naudas pelnīšana noteikti nav bijusi tavā prioritāšu sarakstā. Tajā pašā laikā tu no dzīves lielāko daļu, jo 8 stundas parasti cilvēki strādā… Lielāko dzīves daļu esi veltījis darbam un neesi nopelnījis 5000 uz rokas, jautājums, kas tev vainas, kāpēc esi tāds sliņķis, kāpēc negribi sevi pilnveidot, kāpēc negribi mācīties.
Manuprāt, Latvijā nopelnīt 2-3 tūkstošus uz rokas var jebkurš jaunietis, kurš iegulda kārtīgu darbu. Ja tu esi cilvēks, kuram ir 15 gadu pieredze kaut kādos darbos, kaut kāda dzīves pieredze, kā tu vari nenopelnīt 5000? Tas ir vienkārši nesaprotami. Taču dari kaut ko!
Tas ir elementāri. Ir vienkārši jāgrib. Ir vienkārši jādara un jāmācās.”
@fitnesakanals Replying to @Renārs ♬ original sound – Labākais Fitnesa Kanāls
Algu pieauguma temps šogad Latvijā kļūs lēnāks, jo algas nevar augt, neaugot ekonomikai, aģentūrai LETA atzina banku ekonomisti, komentējot publiskotos datus par darba samaksas pārmaiņām 2023.gadā.
Latvijas Bankas ekonomists Andrejs Migunovs skaidro, ka algu kāpums 2023.gadā Latvijā bija viens no vēsturiski augstākajiem pēdējos gados, tomēr algu kāpumu 2023.gada ceturtajā ceturksnī varēja piebremzēt gan nelielais bezdarba pieaugums 2023.gada nogalē, gan arī jau pagājušā gada laikā novērotais inflācijas kritums. Tomēr, neskatoties uz zemāku pieaugumu nominālajās algās, iedzīvotāju pirktspēja turpina atkopties – visās nozarēs vidējās algas kāpums pārsniedza inflāciju.
Turklāt mazinās arī darba ienākumu nevienlīdzība – darbinieku īpatsvars ar darba samaksu zem 1500 eiro ir samazinājies, kas liecina par to, ka šie darbinieki tagad ir apmaksāti dāsnāk. Migunovs skaidro, ka daļēji šo veicināja minimālās algas kāpums 2023.gadā, kā arī lēmums par minimālās algas palielināšanu no 2024.gada 1.janvāri – daži uzņēmēji, iespējams, palielināja darba samaksu jau iepriekš.
Savukārt straujāks darba samaksas kāpums rada spiedienu uz uzņēmēju izmaksu konkurētspēju. Uzņēmumu produktivitātes kāpums bijis mērenāks par reālo algu kāpumu, un darbaspēka izdevumi uz saražoto produkcijas vienību pieauga, norāda Migunovs.
Ekonomists skaidro, ka situācijā, kad darba samaksas izdevumi pieaug straujāk par produktivitāti, uzņēmumiem var nākties konsolidēt izdevumus citās jomās, tostarp mazinās iespējas ieviest jaunas tehnoloģijas, kas tieši būtu nepieciešamas produktivitātes audzēšanai. Ierobežota darbaspēka piedāvājuma apstākļos alternatīvs risinājums algu celšanai uzņēmumā ir mazināt darbinieku skaitu, tomēr arī tas var būt izaicinošs, jo negarantē, ka uzņēmums spēs ātri atrast jaunus darbiniekus, ja tie pēkšņi būs vajadzīgi.