Ja slimo un kavē… 0
Vai vidusskolēnam veselības problēmu dēļ iespējams paņemt kaut ko līdzīgu akadēmiskajam gadam vai kaut vai semestri? Vai šajā laikā iespējams saglabāt iespēju turpināt mācības? Aina Rīgā
Vispārējās izglītības pakāpē nav termina “akadēmiskais gads”, bet ir mācību gads, kas 10. un 11. klasei ilgst 35 nedēļas, bet 12. klasei – 38 nedēļas. Līdz ar to akadēmisko gadu nav iespējams “paņemt”. Bez pierādīta attaisnojoša iemesla (ārsta zīmes) gadu neapmeklēt vidusskolu un pēc tam mācības atsākt nevarēs.
Slimība, protams, ir attaisnojošs kavējumu iemesls, un, ja šo kavējumu dēļ nav iespējams novērtēt jaunieša mācību sasniegumus, skolēns tiek atstāts uz otru gadu un nākamajā gadā no jauna var uzsākt mācības šajā pašā klasē. “Ja sekmīgi pabeigts mācību gada pirmais semestris, var mēģināt vienoties ar skolu par to, ka otrais semestris tiek apgūts neklātienē vai tālmācībā. Ja vienošanos neizdodas panākt, tad tomēr arī tad, ja viena semestra viela apgūta, jāpaliek uz otru gadu tajā pašā klasē,” atbild Izglītības un zinātnes ministrijas konsultante sabiedrisko attiecību jautājumos Inta Stīpniece.
Neklātienes izglītības programmas dod iespēju iegūt vidējo izglītību personām, kuras veselības stāvokļa vai citu iemeslu dēļ nav ieguvušas vai neiegūst izglītību. Daļa mācību vielas ir jāapgūst patstāvīgi.
Tālmācība ir neklātienes formas paveids, kas nozīmē: neierobežotā ģeogrāfiskā attālumā no izglītības iestādes apgūt zināšanu, prasmju un attieksmju kopumu, kas nepieciešamas izglītības turpināšanai.
Tālmācību raksturo īpaši strukturēti mācību materiāli, individuāls mācīšanās temps (mācību process vērsts uz patstāvīgo darbu), īpaši organizēts izglītības sasniegumu novērtējums, kā arī dažādu tehnisko un elektronisko saziņas līdzekļu izmantošana.
Pašizglītošanās veidā turpināma izglītošanās arī tad, ja vidusskolēns nākamajā klasē nav pārcelts tāpēc, ka saņēmis nesekmīgu gada vērtējumu kādā no mācību priekšmetiem (izņemot priekšmetus, no kuriem ir atbrīvots) un ticis atskaitīts no izglītības iestādes. Lai turpinātu mācības, viņam neklātienē vai tālmācībā jāiegūst vērtējumi, kas nav zemāki par četrām ballēm. Ja jaunietis ir sasniedzis 18 gadu vecumu, izglītības iestāde var viņu uzņemt kā eksterni (personu, kas pašizglītības veidā apgūst valsts vispārējās izglītības standartu prasībām atbilstošas zināšanas un prasmes un kārto pārbaudījumus gada vērtējuma iegūšanai kādā mācību priekšmetā vai izglītības dokumenta iegūšanai) vispārējās vidējās izglītības ieguvei.