
Biežāk sievietēm 13
Ja vismaz divu nedēļu garumā cilvēkam ir nomākts garastāvoklis, grūtības izjust prieku, gandarījumu, izteikts enerģijas trūkums un nespēks, visticamāk, viņam ir depresija. Bieži ir pastiprināta vainas izjūta, pašpārmetošas domas, vienaldzība pret apkārtējiem, miega traucējumi un apetītes izmaiņas.
Depresija var izpausties arī kā kognitīvie traucējumi: uzmanības un koncentrēšanās grūtības, atmiņas traucējumi, nespēja pieņemt lēmumus un risināt problēmas, plānot ikdienas aktivitātes. Smagas depresijas gadījumā pat iespējamas halucinācijas un īstenībai neatbilstīgas, biedējošas domas, kas var radīt nerealitātes izjūtu un atsvešināšanos no apkārtnotiekošā.
Pierādīts, ka sievietēm depresija sastopama biežāk nekā vīriešiem, ko saista ar hormonālajām svārstībām. Risks depresijas attīstībai ir cilvēkiem ar paaugstinātu emocionālo un fizisko slodzi, palielinātu stresa līmeni ikdienā. Pēc šķiršanās, ilgstošas vientulības var parādīties depresijas simptomātika.
Turklāt depresija ietekmē ne vien psihi, bet organismu kopumā. Viens no simptomiem ir traucēts miegs (85% gadījumu). Ja nav pilnvērtīga miega, daudz sliktāk veicas ar ikdienas aktivitātēm. Smagākas depresijas gadījumā var būt būtiski traucēta atmiņa un problēmu risināšanas spējas, kas ietekmē darba sniegumu. Raksturīgi, ka ar depresiju slims cilvēks attālinās, atsvešinās no citiem.