Ja sakārojas speķa … 1
Kuram gan negaršo svaigi cepti pīrādziņi ar žāvētu speķi? Un ik pa laikam tik ļoti sakārojas apēst pēc dūmiem smaržojoša speķa šķēli ar rupjmaizi.
Veikalos nopērkams vairāku veidu speķis – latviešu iecienītais kārtīgi nožāvētais, izslavētais “Ukraiņu” ar sarkanajiem pipariem, arī ar maltiem melnajiem pipariem pa vidu un vēl citi. Taču plauktos atrodami arī vairāku veidu izstrādājumi, gatavoti no malta speķa. Piemēram, lielveikalā “Maxima” dabūjams SIA “Gaļas nams Ādaži” (Lielvārdē) gatavotais žāvētais maltais speķis ar ķiplokiem, SIA “Grāvendāle” (Rīgā) sviestmaižu speķis ar šķiņķi, SIA “Rital – D” (Daugavpilī) sviestmaižu speķis ar ķiplokiem un a/s “Noo Lihatoostus” (ražots Igaunijā, preču zīme “NOO Cepeškungs”) ražotais kūpinātais smērējamais šķiņķis.
Ko par speķi un uz maizes smērējamajiem tā izstrādājumiem saka uztura zinātniece?
Guna Rijkure: – Nākas atzīt, speķī un bekonā – cauraugušā, diezgan treknā gaļā – kaloriju ir gandrīz tikpat daudz kā sardelēs un cīsiņos. 100 g vidēji treknas gaļas satur 322 kalorijas, bet tikpat daudz piena cīsiņos ir 265 kalorijas. Atšķirība gan tāda, ka pēc speķa ēšanas būs laba sāta sajūta un ēst negribēsies ilgi.
Ja dzīvesveids ir aktīvs un uzņemtais un patērētais enerģijas daudzums proporcionāls, tauki organismā neuzkrāsies. Bet, ja cilvēks dzīvo mazkustīgi, tauki pēc treknas maltītes baudīšanas noglabāsies “depo” uz sēžamvietas, vēdera un citur. No treknas gaļas ēšanas labāk atturēties tiem, kam ir problēmas ar lieko svaru, sirdsdarbības traucējumi un citas nopietnas kaites. Lai gūtu sāta sajūtu, šiem ļaudīm pietiks ar liesas gaļas šķēli. Bet, ja vīrietis strādā fiziski smagu darbu, daudz uzturas ārā aukstumā, tad rupjmaize ar speķi sniegs nepieciešamo enerģijas daudzumu.
Ja tiešām ļoti sagribas apēst kaut ko, kas kārtīgi piesien dūšu, labāk izvēlēties zemnieku tirdziņā pirktu smaržīgu īstu speķi, nevis veikalā dabūjamos maltā speķa izstrādājumus. Maltajiem speķa produktiem var būt pievienotas organismam nelabvēlīgas piedevas, konservanti un garšas pastiprinātāji. Piemēram, SIA “Gaļas nams Ādaži” ražotais maltais speķis ar ķiplokiem papildināts ar garšas pastiprinātāju E 621 un konservantu E 250. Tas ir nātrija nitrāts – nekaitīga piedeva, sāls, ko pievieno, lai produkts nemaina krāsu, bet E 621 – mononātrija glutamāts. Tas uzlabo garšu, bet, lietots lielos daudzumos, var izraisīt galvassāpes un citas veselības problēmas.
Ja vēlaties iegūt gardu labas kvalitātes speķi, varat to gatavot mājās, tiesa, ja ir vieta, kur uzbūvēt gaļas žāvētavu. Ārija Straumīte no Jelgavas novada to dara šādi. Kad ruksis nokauts, no sāniem un muguras atdala un glītos gabalos sagriež visu trekno gaļu. Liesās strēmeles no virspuses rūpīgi noņem, jo žāvējot tās kļūst sīkstas un negaršīgas. Vienu nedēļu gaļai ļauj nogatavināties, tad ar ādu uz leju kārto koka mucā. Katlā lej ūdeni. Kad tas uzvārījies, uz vienu spaini ūdens pieber 2 kg sāls, brīdi pavāra, lai visas sliktās baktērijas iet bojā. Karstu lej virsū gaļai. Sālījumā tur vienu mēnesi. Pēc tam katru gabalu kārtīgi nomazgā tīrā ūdenī. Žāvē vismaz septiņas stundas ar alkšņu malku kurinātā karstā žāvētavā. Kad gaļa gandrīz gatava, krāsns mutē ieliek kadiķa zariņu, lai gaļa izdotos smaržīgāka. Šādi gatavotu speķi var glabāt ilgi, turot pat siltā vietā.
100 gramos treknas gaļas: 27,8 g tauku, olbaltumvielas, nedaudz minerālvielu, kālija, kalcija, magnija, fosfora, daudz dzelzs, niecīgs daudzums – 0,6% – D1 vitamīna, 0,16% D2 vitamīna, PP vitamīns, ne mazāk kā 320 kalorijas.
Žāvēts, malts speķis ar ķiplokiem Ražots – SIA “Gaļas nams Ādaži” Sastāvs: kūpināts speķis, sāls, garšvielu maisījums, garšas pastiprinātājs E 621, konservants E 250, ķiploki. 100 g produkta satur: 10 g olbaltumvielu, 80 g tauku. Enerģētiskā vērtība – 862 kcal/ 3130 kJ
|